Krajská hygienická stanice v Brně dokonce v pondělí raději nemocnicím kvůli dramatickému nárůstu chřipkových onemocnění doporučila zákaz návštěv. „Aktuální stav je 2300 nemocných na sto tisíc obyvatel, na začátku ledna to bylo jen čtrnáct set," porovnala vedoucí protiepidemio­logického oddělení stanice Renata Ciupeková. Hranice epidemie je patnáct set nemocných na sto tisíc obyvatel.

Všechny krajské nemocnice doporučení raději poslechly. „Respektujeme ho, proto jsme zákaz návštěv v naší nemocnici vyhlásili s okamžitou platností," potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá. Zákaz návštěv platí ode dneška až do odvolání i v největší krajské nemocnici. „Vyhlásili jsme ho ve všech našich areálech. Kvůli bezpečnosti pacientů i zaměstnanců," vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Vážné případy chřipky zatím v nemocnici nezaznamenali. „Běžný pacient se k nám většinou nedostane. Pokud musíme kvůli chřipce někoho hospitalizovat, jsou to lidé vážně nemocní. Jejich stav tato nemoc ještě zhorší," doplnila Mrázová.

I ve vyškovské nemocnici včera uzavřeli všechna oddělení interny a léčebnu dlouhodobě nemocných. Dnes pravděpodobně zakážou návštěvy v celé nemocnici. Stejně jsou na tom i Blansko a Boskovice, Břeclav, Kyjově a Hodoníně.

Třída? Čtyři děti

Nejnáchylnější k chorobě jsou kromě pacientů v nemocnicích se slabou imunitou a starých lidí také děti. Chřipkové prázdniny museli ředitelé vyhlásit třeba v Deblíně a Kuřimi na Brněnsku. „Měli jsme ve škole pětačtyřicet nemocných dětí a sedm učitelů z devětadvaceti. V 9. A zbyly jen čtyři děti z pětadvaceti," shrnul ředitel kuřimské základní školy Jungmanova Richard Mach. Hygienikům školy musejí oznámit problémy s chřipkou, pokud onemocní už třicet procent dětí.

Prázdniny tak dětem vyhlásili už minulou středu, potrvají do středy. Podobná situace ve škole panovala už minulé pondělí, kdy na lyžařském kurzu lyžovalo jen dvacet ze šestačtyřiceti dě­tí.

Podle Ciupekové se chřipka rozšířila tak rychle kvůli její obrovské agresivitě. „Z plného zdraví umí za jeden den přivodit vážný stav. Šíří se kapénkami, vzduchem a na velkou vzdálenost," dodala.

Jak upozornila, situace je ve skutečnosti nejspíš ještě vážnější, než se zdá. Hodně lidí totiž k lékaři nejde a zkouší se vyléčit doma.

Podle hygieniků počet nemocných tento a příští týden ještě stoupnet. Zlepšení by mělo přijít až poslední týden v únoru, kdy se díky jarním prázdninám trochu rozpadnou pracovní a školní kolektivy.

Proti chřipce je do té doby jediná obrana. „Vyhnout se vysoké koncentraci lidí v malých prostorách, hodně větrat, dostatečně spát a pít teplé nápoje. Hlavně neprochladnout," shrnula Ciupeková. Stoprocentní obranou je očkování, pro které je ideální doba v září a v říjnu.