Na následky pneumokokového onemocnění zemřelo loni v Jihomoravském kraji dvanáct lidí. Zákeřná bakterie, vyvolávající řadu vážných onemocnění, postihla celkem třiapadesát lidí. Krajští hygienici upozorňují, že čísla týkající se choroby se od předcházejícího roku zvýšila.

Jednou z nejobávanějších nemocí, které bakterie způsobuje, je meningitida. „Jedná se o zánět mozku a je to vždy život ohrožující onemocnění. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy, zvracením a také poruchami vědomí,“ popsala vedoucí Antibiotického centra Mikrobiologického ústavu brněnské svatoanenské nemocnice Renata Tejkalová.

Streptococcus pneumoniae
-Co to je: bakterie způsobující řadu závažných onemocnění
-Nemoci: zápal plic, otrava krve, zánět mozku, dutin, ucha, kloubů, srdce
Následky: poškození zraku a sluchu, ochrnutí, poruchy mentálního vývoje
-Prevence: očkování, zdravý životní styl
-Nejohroženější skupiny lidí: děti, důchodci
-Nákaza: od člověka s pneumokokovou infekcí

Následky nemoci mohou být velmi vážné. „Závažnost následků závisí na imunitním systému pacienta a na průběhu onemocnění. Může se vyvinout třeba porucha sluchu, pozánětlivá epilepsie nebo jako důsledek neprokrvení mozku demence a psychomotorická retardace,“ upozornila Tejkalová.

Život ohrožující je i další onemocnění způsobené pneumokokem. „Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších dýchacích onemocnění, které u nás ročně postihne více než sto tisíc obyvatel, z nichž mnoho zemře,“ sdělila lékařka Jana Skřičková z České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Ani tím výčet nemocí nekončí. Lékaři varují také před otravou krve, zánětem dutin, ucha, kloubů či srdce.

Nejúčinnějším způsobem, jak se pneumokokové infekci bránit je očkování. „Nechat očkovat by se měli hlavně děti a starší pacienti. Důchodci od pětašedesáti let navíc mají očkování zdarma,“ uvedla brněnská praktická lékařka Věra Schöblová.

Očkování lékařka doporučuje také cestovatelům. Podle ní totiž k přenosu infekce často dochází v letadle.

Strach z pneumokokové infekce má Jolana Průdková z Velešovic na Vyškovsku. „Mám pět dcer a všechny mají povinné očkování. Čtyřletou Elenku jsme navíc nechali očkovat i proti pneumokokům,“ řekla žena.

I když infekce nejvíce ohrožuje děti a důchodce, kteří nemají vyvinutý imunitní systém tak dobře, jako zdravý dospělý, zasáhnout může kohokoliv. „Nejvíce rizikoví jsou lidé s cukrovkou, s chronickou plicní nemocí, různými poruchami imunity a lidé, kteří kouří a pijí přes míru alkohol. Dalším rizikovým faktorem bývá akutní stres, vyčerpání či prochladnutí,“ sdělila Tejkalová.