Podle Tomáše Bartoničky z České společnosti pro ochranu netopýrů, který sčítání v kraji koordinuje, výsledky zatím nejsou úplné. „Ještě nemáme všechna data, sčítání se totiž účastní sto lidí," uvedl.

Odborníci netopýry počítají od roku 1955. „Dá se to dělat jen tam, kam se za nimi dostaneme, hlavně v jeskyních nebo ve sklepech," vysvětlil Bartonička. Sčítání tak unikají zvířata v nepřístupných skalách nebo zapomenutých štolách. A také některé druhy zimující ve stromech, například netopýr ušatý.

Výskyt létajících savců podle vědců dokládá změny v přírodě. „Některé druhy jsou citlivé a mizí. V kraji se ale díky teplu vyskytují stabilně i ty, které jinde v republice nejsou. Třeba vzácný netopýr pobřežní," dodal Bartonička.

Významnou oblastí pro výzkum jsou Ledové sluje u Vranova na Znojemsku. Tam zoologové našli sedmnáct druhů. Lidé je ale neuvidí. „Celý prostor je chráněný a pro návštěvníky nebezpečný. I proto nejsou sluje běžně přístupné," uvedl Jan Kos ze Správy národního parku Podyjí.

V celkem pětadvaceti jeskyních sčítají netopýry v Moravském krasu. „Letos jsme jich napočítali 7637. To znamená meziroční nárůst asi o tři stovky. Počet netopýrů v krasu stále stoupá," ujistil Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Dohromady letos odborníci mezi netopýry zimujícími v jeskyních rozpoznali patnáct druhů.

Úkryt v bytech

S netopýry se ale lidé nesetkávají jen záměrně. „Před zimou hledají úkryt, občas tak využijí otevřená okna domů. Nejdřív přiletí jeden, pak celé hejno. Desetkrát za rok tak pomáháme lidem, kteří mají byt plný netopýrů a bojí se jich," podotkl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

S netopýry se před časem v Hodoníně potýkal i hasič Tomáš Havlík. Při opravě střechy jednoho z tamních domů jich dovnitř vlétlo celé hejno. „Strašili nás, že jde o nebezpečné zvíře, které škrábe a přenáší nemoci. Měli jsme proto rukavice a přilby," vyprávěl s úsměvem Havlík.

Netopýr podle odborníků opravdu může přenášet nemoci, včetně vztekliny. Netopýr hvízdavý, který v roce 2005 pokousal dívku z Vyškovska, má na svědomí jeden z posledních případů. Podle šéfa Národní referenční laboratoře pro vzteklinu v Liberci Oldřicha Matoucha šlo o historicky čtvrtý případ vztekliny u netopýra v České republice. „K přenosu dojde zpravidla kousnutím. Může jít přitom o malou ranku, že ani není vidět," přiblížil Matouch.

Podle Bartoničky se lidé raději nemají přibližovat k netopýrovi, který se chová neobvykle a například za dne šplhá po zdi a neuletí. „Znamená to, že je nemocný," uvedl.

V kraji žije šestadvacet ze sedmadvaceti druhů netopýrů v České republice.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE


CELÉ TÉMA SI PŘEČTĚTE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.