Oblast za Mikulovem se v blízkosti Nového Přerova a Březí vyznačuje přirozeně písčitými půdami. Ty podle Prokešové mohou vlivem nevhodného nakládání zcela ztratit soudržnost. „Dlouhodobým hospodařením a přidáváním anorganických hnojiv se z takové půdy stane prakticky čistý písek. S jarními větry v kombinaci se suchem se potom půda snadno zvedá a přemísťuje,“ upozornila botanička.

Řešení nabízí podle Prokešové třeba výsadba větrolamů. „Pomohlo by i rozšíření travnatých pásů, dodávání organické hmoty, nebo rozčlenění polí na menší pásy – na jednom by byla třeba ozimá pšenice, na druhém pak právě zde pěstovaná kukuřice,“ vysvětlila botanička.

Parní lokomotiva Rosnička. Ilustrační foto.
Krása na kolejích. K výročí vyjede parní lokomotiva Rosnička a dieselový Pilštyk

Na polích, která fotografie zachycují, hospodaří Agro Měřín. „O tom, jak to v okolí Březí vypadalo, nás nikdo neinformoval. Snažíme se dobře hospodařit. Větrolamy tam pochopitelně jsou,“ uvedl vedoucí rostlinné výroby Agro Měřín Luděk Rezničenko.

Příspěvek Prokešové rozvířil diskuzi také na facebookových stránkách M!kulov. „Byla jsem na jižní Moravě a opravdu se hlína mění v písek. Jak na Sahaře – sucho. A není to jen jedno pole,“ napsala k fotkám Maria Peniasková.