Letošní čtyřiadvacátý ročník se také z brněnské přehrady přesune výhradně do prostor Špilberku. „Destinaci jsme zvolili zejména s ohledem na opatření, která ještě očekáváme v průběhu léta. Bylo by nerealizovatelné na brněnské přehradě přivítat takový velký počet lidí, který tam chodí," vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Slavnostní dvacáté výročí prvního ohňostroje na přehradě tak organizátoři přesunuli na příští rok. „Soutěžní ohňostroje rozdělíme do čtyř víkendových sobot. Na každém ohňostroji se podílí zástupci z několika zemí i kontinentů," uvedl ředitel pořádající společnosti SNIP&CO Jiří Morávek. Přihlížejícím se představí nejenom osvědčení evropští designéři, ale i specialisté z jihoafrické republiky, amerického a asijského kontinentu.

Ignis Brunensis ohňostroje na hradě Špilberk:

sobota 26. června 22:30 hodin
sobota 3. července 22:30 hodin
sobota 7. srpna 22:30 hodin
sobota 14. srpna 22:30 hodin
sobota 11. září 22:30 hodin

Nově se přehlídka přenese i do online světa, kdy ohňostroje diváci zhlédnou na youtubovém kanálu Visit Czech Republic. Zde je zároveň mohou ohodnotit. „Pro letošní speciální ročník otáčíme hlasování. Hlavní roli mají diváci, kteří rozhodnou o vítězném ohňostroji," řekl ředitel marketingu a obchodu Ignis Brunensis Ondřej Morávek. Vítěze tak letos nevybere odborná porota, ale právě přihlížející lidé jak z místa či online prostředí.

Tématem ohňostrojů je přátelská poselství a pozdravy, jimiž organizátoři reagují na dosavadní situaci a limitující možnost osobního kontaktu. Diváci se kromě světelné techniky na večerní obloze dočkají i doprovodného programu, jakým je letos například dronová show. „Hlavní termín je sedmého srpna nad Kraví Horou. Tam návštěvníkům připraví řadu akcí i Hvězdárna a planetárium Brno," přiblížil Jiří Morávek.

Naopak Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna představí historické a retro vozy k akci Dopravní nostalgie. Stejně jako v letech minulých z muzea do centra Brna vyjede parní lokomotiva Caroline. Tentokrát poslední víkendový týden v červnu. K ní se připojí i válečný vlečný vůz koňky, historické tramvaje Dřevák a Plechák a další dopravní prostředky, kterými místní jezdili před sedmdesáti lety.

Dopravní podnik města Brna však v letošním ročníku nepočítá s dnem otevřených dveří ve vozovnách. „Proto soustředíme letošní jízdy do centra města," doplnil ředitel podniku Miloš Havránek. Jejich sbírka retro vozidel momentálně čítá čtrnáct automobilů, tramvají a trolejbusů.

K letní akci s prázdninovým festivalem zábavy zve i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. Vítám i místo, protože to bude symbol, kdy vylezeme ze svých katakomb a užijeme si kulturu a nevšední zážitek,“ okomentoval plánovanou akci.

Doprovodné akce:

29.5. – 29.8. LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE – open-air scéna, představení MdB a další produkce
29. 5. – 5.9. DĚTSKÉ DNY UPROSTŘED EVROPY – seriál dětských akcí městských částí
23. – 25.6. EMIL OPEN – hry handicapované mládeže v centru města a sportovištích Brna
24. – 27.6. ZÁBAVA POD HRADBAMI v centru Brna – nám. Svobody a okolí
26. – 27. 6. DOPRAVNÍ NOSTALGIE – přehlídka historie MHD a veřejné dopravy
červen - srpen ZAŽIJ, OCHUTNEJ A POZNEJ AFRIKU v ZOO Brno!
12.-18.7. a 9.-15.8. FESTIVAL PLANET – výstava nafukovacích modelů kosmických těles pod hvězdárnou na Kraví hoře
28.8. ŠEDESÁTKA S TMB - 60 let Technického muzea v Brně
4.9. (14.8.) ŠACHOVÝ FESTIVAL UPROSTŘED BRNA – náměstí Svobody
11. – 12.9. „ŠPILBERK ŽIJE!“ – 9. ročník největší akce roku – hrad Špilberk

BARBORA PEŠTÁLOVÁ