Hygienici devět lidí prověřovali kvůli možnému rizikovému kontaktu při dvou mezinárodních letech. „Všichni, co šli včera (pondělí) na test, jsou negativní a zdravotně zcela v pořádku," uvedla Ciupek. Pondělní test se týkal sedmi lidí, zbývají tedy výsledky testů u dvou lidí.

Informace o možném rizikovém kontaktu dostali hygienici od ministerstva zdravotnictví. „Tyto osoby jsme kontaktovali, ověřili jejich zdravotní stav a odeslali na PCR testy. Lety byly 21. listopadu, ti lidé už tady nějakou dobu fungují zcela normálně, nic jim není," uvedla pro Blesk ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Online reportáž

Cestující mají po příletu povinnost vyplnit formulář a sdělit, z jaké země přiletěli. Hygienici posléze postupují podle parametrů platných v dané době. „V této situaci s omikronem ale půjdou všichni na testování bez ohledu na očkování," poznamenala Ciupek.

Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
Dobrá zpráva z nemocnice u svaté Anny v Brně: pokles počtu pacientů s covidem

První potvrzenou nákazu omikronem zaznamenali hygienici u ženy z Liberce, která se do Česka vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. S ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.

Podle Světové zdravotnické organizace představuje nová mutace koronaviru, zvaná omikron, velmi vysoké riziko. Obavy budí již nyní po celém světě, řada zemí zpřísnila kvůli mutaci stávající opatření nebo vstup do země. Experti nicméně upozorňují, že zatím není jasné, zda je varianta nebezpečnější pro lidské zdraví, než současně nejrozšířenější delta.