Je to rarita. Vzácnou mnohokrčku dírkovanou našel v těchto dnech na jihu Moravy mykolog Václav Koplík z Ratíškovic na Hodonínsku. Houbaři si však stěžují, že celkově je hub v kraji málo. Může za to teplé počasí.

Podle botanika Radomíra Němce ze Znojma nyní houbaři přesto pochodí lépe než loni. „Loni byla krajina úplně vyschlá, letos je to lepší. Houby mohou růst například kolem potoků nebo u rybníků. Nejlepší místa ale houbaři samozřejmě neprozrazují,“ řekl Němec.

U cest lidé narazí například na pýchavky nebo prášivky. „Když mají bílé plodnice, jsou jedlé. Dají se najít i bedly vysoké,“ zmínil botanik.

Houbařská výstava Mykologického klubu Brno.
Výstava vyvrací fámy o babkách a ukazuje houby vonící po kokosu

Odborník Koplík viděl i holubinku nazelenalou, akvamarínovou nebo pstřeň dubový. „Má různé lidové názvy, jako jelení nebo volský jazyk. Při troše štěstí lidé najdou v jehličnatých lesech třeba kotrč kadeřavý,“ vyjmenoval mykolog.

Houby na jihu Moravy
- aktuální situace: hub je malé množství
- co je proti houbařům: teplé počasí, po srážkách jsou obvykle hned vysoké teploty
- kde se houbám nyní daří: u rybníků, kolem potoků
- srovnání s loňským rokem: hub je o něco více
- co lidé najdou: bedly vysoké, holubinky nazelenalé, akvamarínové, žampiony
- vzácné houby: mnohokrčka dírkovaná, hřib medotrpký (je nejedlý)
- zajímavý úlovek: u Mutěnic na Hodonínsku houbař našel 33 kilogramů hub

Mimo les rostou pečárky, tedy žampiony. Houbaři na jihu Moravy přesto hlásí netradiční úlovky. Třeba mnohokrčku dírkovanou. „Není moc lokalit, kde roste. Ale našli jsme ji a zdokumentovali,“ pochlubil se ratíškovický Koplík.

Příliš teplé počasí ale houbařům ani letos příliš nepřeje. „Bouřky střídají znovu vysoké teploty, což houbám nesvědčí,“ poznamenal Koplík.

Aktuálně je podle něj vyšší výskyt hub pouze na Blanensku nebo Žďársku. Málo hub pozorují také v brněnské houbařské poradně. „Kolega říkal, že ve Ždánickém lese našel pár holubinek, ale celkově to bylo špatné. Ani hřibovité houby moc nerostly,“ uvedla Hana Ševčíková.

Jednou týdně chodí do lesa Karolína Brettschneiderová. Nejčastěji houbaří na Vysočině a v Hustopečích na Břeclavsku. A s košíkem v ruce stále zkouší štěstí. „Když je lepší počasí a zaprší, vyrážím i vícekrát. Bohužel houby skoro vůbec nerostou, v lesích je hodně sucho,“ řekla žena.

Štěstí měl letos Miloslav Belka z Mikulčic na Hodonínsku. Na začátku července našel třiatřicet kilogramů hub v lese u Mutěnic. „Nejprve jsem tam nasbíral dva plné koše. Za pár dní zapršelo, tak jsem šel sbírat znovu,“ svěřil se houbař.

Třiatřicet kilo hub našel v týdnu v lese u Mutěnic Miloslav Belka z Mikulčic.
OBRAZEM: Šťastný houbař nasbíral hromadu praváků. Podívejte se na 33 kilo hub

Odborníci radí, ať některé houby raději sběrači nechají v lese. „Z hřibovitých můžeme najít například příbuzného hřibu satana, hřib medotrpký. Je to houba jednak nejedlá, jednak vzácná, proto ji nesbíráme,“ upozornil botanik Němec.