Veterinární prohlídka je první událostí, při níž chovatelé mládě od matky oddělí. „Chovatel musel matku, lední medvědici Coru od mláděte odlákat. Do porodního boxu jsme nachystali její oblíbené laskominy. Cora se však snadno nedala a trvalo téměř půl hodiny, než jsme ji od mláděte dostali. Nakonec se to povedlo tak, že do porodního boxu vběhla malá medvědice. Samotná prohlídka s čipováním a očkováním trvala do šesti minut," popsala akci Brindzáková.

Podívejte se na první veterinární prohlídku
#video|6841301#

Nyní lidé mohou navrhnout mláděti jméno. „Své tipy mohou posílat pres facebookové stránky zoo do 10. dubna. Z návrhů jméno vybere kmotr anebo kmotra malé lední medvědice. Autora vítězného jména pozveme na křtiny mláděte," popsala Brindzáková. Ty se uskuteční šestnáctého dubna.

Kdo bude kmotrem nebo kmotrou, zatím zveřejnit nechce. „Lidé se to dozví začátkem přístího týdne," doplnila.

Na malé lední medvídě se do zoologické zahrady přišel podívat i Michal Šik s rodinou. „Právě mládě nás do zoo nalákalo, a těším se, až jej uvidíme. Jinak bysme sem možná ani nepřišli. Pokud náhodou někde na internetu narazím na možnost zaslat návrh jména pro mládě, tak se zapojím, ale vysloveně ji vyhledávat nebudu," řekl Šmíd.

Malá lední medvědice je pátým Cořiným mládětem. V roce 2007 porodila dva samce, Toma a Billa, o pět let později pak samce a samičku, Kometu a Nankua.

V zoo také nyní slaví unikátní odchov rosomáka sibiřského. „Mládě se narodilo druhého března a je to poprvé v České republice, kdy se v zoologické zahradě rosomák narodil. Každé narozené mládě tohoto druhu se považuje za velký úspěch," uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Jestli je malý rosomák samec nebo samička, se zatím neví. „Je s matkou v porodním boxu, kde ho vidíme jen přes kamery. Zatím nevíme, kdy matka mládě vyvede, ale až tak učiní, bude to znamení, že se všechno vyvíjí dobře. Tehdy jako každé jiné mládě malý rosomák podstoupí veterinární prohlídku," přiblížila Brindzáková.

Rosomák sibiřský je největší kunovitou šelmou na euroazijském kontinentu. Odchov rosomáků je velký úspěch, zatím se většinou dařil jen v severských zemích. „Odborníci na chov rosomáků popisují, že u tohoto druhu rozhoduje věk samce, a mláďata se většinou rodí, až když má samec kolem osmi let. I náš samec, otec mláděte, je osmiletý," uvedl Hovorka.

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ