Hlavní program Napoleonských oslav začne v pět hodin večer historickým průvodem v čele s císařem Napoleonem od parku na Moravském náměstí. „Císaře ztělesní italský lékař a velký fanoušek napoleonských rekonstrukcí Roberto Colla. Je to oficiální představitel Napoleona pro jižní Evropu,“ sdělil manažer akce Libor Opluštil.

Průvod projde středem města přes náměstí Svobody a kolem katedrály svatého Petra a Pavla do areálu Biskupského dvora. „Akci tam organizujeme poprvé. V předchozích letech byla před Místodržitelským palácem, kde je letos kluziště,“ upřesnil manažer.

V Biskupském dvoře si účastníci užijí promítání historických výjevů na budovu, divadelní představení či dobové pokrmy jako obilné placky pečené na ohni. Po sedmé hodině se v katedrále svatého Petra a Pavla uskuteční modlitba za oběti válek s možností vyhlídky na večerní Brno.

Připomínka tradičně vyvrcholí ve Tvarožné na pomezí Brněnska a Vyškovska. Rekonstrukci bitvy lidé zhlédnou v sobotu druhého prosince. „Registrovaných je přes tisíc účastníků ze šestnácti zemí,“ řekl prezident Středoevropské napoleonské společnosti Jakub Samek.

Oslaví revoluci

Brno – Havel na Hrad a Jakeše do koše. I tato hesla křičeli lidé před osmadvaceti lety po celé zemi při sametové revoluci. Její výročí si mohou zájemci připomenout v pátek hned na několika místech v Brně.

Oslavy svátku:
• Brněnský sedmnáctý: Začíná v 15:30 na náměstí Svobody. Vystoupí Satirické divadlo studentů JAMU, zazní vzpomínkové projevy.
• Lampionový průvod: Začíná v 18:00 na náměstí Svobody. Zahrnuje osm zastavení i vzpomínky Masarykových historiků.

Stejně jako v minulých letech vévodí oslavám studentský lampionový průvod, který každoročně pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. „Letos jsme do průvodu přidali dvě nová zastavení. Jedno z nich je i u Stavební fakulty Vysokého učení technického. Chtěli jsme totiž, aby se do průvodu zapojili i studenti z jiných vysokých škol,“ vysvětlila jeho hlavní koordinátorka Kateřina Holíková.

Kromě průvodu čeká účastníky na každé z osmi zastávek zapálení svíček za oběti nacismu a komunismu. Společně s Masarykovými historiky pak zavzpomínají na události v letech 1939 a 1989.

Od půl čtvrté se mohou lidé připojit na Moravském náměstí k hnutí Listopadem to nekončí. „Akce začne zábavou na Moravském náměstí. S transparenty se pak vydáme k Janáčkovu divadlu, kde si lidé vyslechnou proslov a nakonec se připojíme k Lampionovému průvodu. Našim cílem je přinést sedmnáctého listopadu kritický hlas k současnému fungování společnosti,“ řekl za organizátory Alexandr Krejčí.

Svou vlastní vzpomínkovou akci, Sametové svícení, připravují i v Černovicích. „Jedná se o takovou komornější vzpomínku na události v roce 1989. Letos se chceme zaměřit na to, co lidé sametovou revolucí získali a co jim před ní chybělo,“ uvedl předseda Černovického sdružení Ladislav Kotík.

DALŠÍ JIHOMORAVSKÉ TIPY
Pivní festival v cukrovaru
Kdy: čtvrtek od 17.00, pátek od 10.00
Devět různých pivovarů se představí na prvním břeclavském pivním koštu. Ten se uskuteční v cukrovaru v Břeclavi. „Chceme lidem nabídnout to nejlepší z produkce malých pivovarů,“ informoval člen pořadatelského spolku PiCrew Jakub Matuška. Návštěvníci koštu se mohou těšit například na piva od pivovarů Frankies, Mazák, Na Vyhlídce, Slavkovského pivovaru a Řemeslného pivovaru Hellstork.
Kde: Renahall, Břeclav
Za kolik: 150 korun

Gulášovka
Kdy: sobota od 19.00
Tradiční soutěžní přehlídku gulášů z nejrůznějších druhů masa pořádá již po jednadvacáté město Miroslav a místní fotbalový klub. „Na programu je ochutnávka všech soutěžních gulášů, degustace mladých vín, tradiční módní přehlídka, taneční zábava a další atrakce. Zahrají tři kapely, mimo jiné Sabrin band a cimbálová hudba Ponava,“ sdělil za pořadatele Oto Schlesinger.
Kde: KD v Miroslavi
Za kolik: 100 korun

Vánoční jarmark
Kdy: sobota od 10.00
Tradiční Vánoční jarmark v Němčanech poblíž Slavkova u Brna se koná v sobotu už po deváté. „Celkem bude připraveno třináct stánků. Lidé si nakoupí třeba svíčky, košíky, keramiku, mýdla nebo adventní věnce,“ řekla organizátorka Jana Pavésková s tím že jarmark je jednodenní a trvá jen šest hodin. „Odpoledne už dochází výrobky, tak proto je prodejní čas tak krátký. Sjíždí se k nám lidé nejen z Němčan,“ dodala Pavésková.
Kde: Sál KD Němčany
Za kolik: zdarma

Svatební denna zámku
Kdy: sobota od 9.00
Zámek ve Křtinách se v sobotu zahalí do svatebního. Na příchozí návštěvníky čeká svatební mini veletrh. V prostorách zámku se uskuteční například prohlídka tamního obřadního místa. „Připraveny budou také ukázky slavnostní svatební tabule. Svou nabídku představí svatební salony. Lidé si prohlédnou šaty či obleky. Uvidí různá svatební aranžmá, dorty, cukroví a různé doplňky,“ uvedla za organizátory akce Šárka Veselá.
Kde: zámek Křtiny
Za kolik: zdarma

Sokolníci na náměstí Svobody
Kdy: čtvrtek od 15.00
Prohlédnout si dravce a něco nového se o nich dozvědět mohou zájemci dnes od tří hodin odpoledne na brněnském náměstí Svobody. Společně se sokolníky mohou tímto způsobem oslavit Světový den sokolnictví a také padesáté výročí tohoto způsobu lovu. Lidé uvidí sokolníky v tradičních mysliveckých uniformách s živými dravci, na místě budou i trubači. Každý návštěvník dostane zdarma kapesní sokolnický kalendář a může se vyfotit s dravcem na rukavici.
Kde: náměstí Svobody, Brno
Za kolik: zdarma

Další tipy z Blanenska:

PIVNÍ FESTIVAL
Kdy: sobota od 19.00
Kde: Dělnický dům, Blansko
Za kolik: 60 korun
Největší tahák: na čepu bude přes 10 druhů piva, která nejsou v Blansku běžně k dostání


DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ
Kdy: pátek od 18.00
Kde: sokolovna, Rájec-Jestřebí
Za kolik: 270/320 korun
Největší tahák: divadelní představení A do pyžam! Divadla Palace Praha

Další tipy z Brna:

LE RENDEZ VOUS
Kdy: sobota od 10.00, neděle
Kde: Impact Hub, Cyrilská, Brno
Za kolik: zdarma
Největší tahák: zimní trh plný francouzských lahůdek a designu

ŠIPKY ČASU
Kdy: neděle od 19.00
Kde: Hvězdárna a planetárium, Brno
Za kolik: 125 korun
Největší tahák: ohromující vizuální projekce a hold sci-fi hrdinovi Pánovi času

Další tipy z Břeclavska:

KOŠT MLADÝCH VÍN
Kdy: sobota od 18.00
Kde: kulturní dům, Němčičky
Za kolik: 250 korun
Největší tahák: degustace mladých vín z Modrých hor, pečená husa, vystoupení cimbálové muziky

SETKÁNÍ MUZIKANTŮ
Kdy: sobota od 15.00
Kde: kulturní dům, Hlohovec
Za kolik: vstupné dobrovolnéNejvětší tahák: pěvecké vystoupení skupin i jednotlivců, výtěžek poputuje hlohoveckým dětem

Další tipy z Hodonínska:

KOŠT OVOCNÝCH PÁLENEK
Kdy: pátek od 16.00
Kde: Hýsly, hospůdka
Za kolik: 220 korun
Největší tahák: košt ovocných pálenek spojený s ovarovými hody, vystoupení folklorních souborů

MŮJ RODNÝ VENKOV
Kdy: pátek od 17.00
Kde: Mikulčice, Chalupa F. Mikuleckého
Za kolik: vstup zdarmaNejvětší tahák: zahájení výstavy malířky a oděvní návrhářky Zuzany Osako

Další tipy z Vyškovska:

KATEŘINSKÁ ZÁBAVA
Kdy: sobota od 20.00
Kde: Křižanovice
Za kolik: 100 korun
Největší tahák: taneční zábava s krojovanými Kačenkami, vystoupení skupiny Reflex

TŘI VETERÁNI
Kdy: sobota 15.00 a 18.00
Kde: ve Švábenicích a Pustiměři
Za kolik: dobrovolnéNejvětší tahák: nastudování známé pohádky ochotnickým sborem

Další tipy ze Znojemska:

ČULSKÝ JARMARK
Kdy: sobota od 10.00 hodin
Kde: Slup
Za kolik: vstup zdarma
Největší tahák: ruční dekorace z perníku, sena a chvojí, keramika, víno či sýry, zdravá výživa

RUMOVÁ CESTA NA KONEC SVĚTA
Kdy: sobota od 20.00 hodin
Kde: Znojmo, Café Pepe 33
Za kolik: 800 korunNejvětší tahák: řízená degustace butikových rumů z celého světa

VIKTORIE POKORNÁ
KLÁRA VAŠÍČKOVÁ