Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by měli odstoupit ze stranického vedení. „Je to enormní pokrytectví právě od těch osob, protože oni nám do očí lhali," řekl v České televizi Štěch.

Zmínil tři účastníky schůzky, nejmenoval je. V grémiu, tedy nejužším vedení ČSSD jsou Hašek a Škromach jako místopředsedové, Tejc z titulu šéfa poslaneckého klubu. Místopředsedou je taky Chovanec. Štěch podotkl, že „ne všichni v tom byli stejně". Pokud by nerezignovali, záležitostí by se měl zabývat listopadový ústřední výkonný výbor, případně až sjezd.

„Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit," uvádí čtveřice politiků v prohlášení. „Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD," stojí v prohlášení.

O puči se v souvislosti se sobotní schůzkou začalo hovořit v neděli poté, co předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Bohuslava Sobotku, aby přijal odpovědnost za volební výsledek a odešel z funkce. Ten to však odmítl a jednání svých spolustraníků označil za nedemokratické a pokus o puč.

Zájem na sestavení stabilní vlády

„Současně jsme připraveni učinit vše pro to, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu," ukončila prohlášení čtveřice sociálních demokratů, která se stavěla za Sobotkův odchod.

Statutární místopředseda ČSSD Hašek, který se v posledních dnech jasně stavěl proti Sobotkovi a za jeho odchod, pak v doplňujícím prohlášení uvedl, že podobně neveřejné schůzky jsou standardně součástí vrcholové politiky. „Mým cílem rozhodně nebylo klamat veřejnost, a jestli vznikl takovýto dojem, tak se omlouvám," napsal také.