Dvacetiminutové stání ve frontě v silném větru a kapkách deště stékajících po tváři. Tak to vypadalo první den výdeje unikátních dvacetikorunových mincí s hlavou Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše nebo Milana Rastislava Štefánika u brněnské pobočky České národní banky na Malinovského náměstí. Lidé si mince chtějí pořídit třeba na památku. „Dozvěděl jsem se o tom náhodou a řekl jsem si, že bych ty mince rád měl. Jsem tady asi dvacet minut. Čekal jsem to ale horší. Je sice zima, ale aspoň neprší jako ráno," řekl Martin Souček, který v té době stál již blízko výdejních pokladen.

Někteří si však nepořizují mince jen na památku. Myslí si, že mají sběratelskou hodnotu. „Podle mě budou mít jednou cenu. Také je chci jako dárek pro rodinu. Čekám zatím pět minut a přijde mi, že jde fronta rychle," sdělila Petra Poláčková.

Vysoký počet čekajících je také kvůli omezenému počtu dvacetikorun. „Do oběhu se dostane 200 000 kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 000 mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu," řekla mluvčí banky Markéta Fišerová.

Mince si můžou lidé vyměnit za peníze ve stejné hodnotě na pokladnách banky, a to během pokladních hodin. „Stanovili jsme limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč," dodala Fišerová. 

O mince je podle ní obrovský zájem. Brněnskou pobočku ve středu navštívilo zhruba dva tisíce lidí. „Mince budou určitě k dostání i v dalších dnech," uvedla Fišerová.

V Brně si pro ně lidé mohou na Malinovského náměstí přijít od půl osmé ráno do půl dvanácté dopoledne, potom od půl jedné do dvou hodin odpoledne.

Dalším počinem banky bylo vydání zlaté mince v hodnotě deseti tisíc korun, kterou si zájemci kupují od úterka. 

MARTINA HYKŠOVÁ