VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Flora volá, i s Kavárnou Deníku. Tady najdete spoustu užitečných informací

Olomouc - Kouzelná růže, květiny vrcholného léta, ale také tradiční trhy. Ve čtvrtek se návštěvníkům otevře letní Flora Olomouc. Hlavní květinová expozice, umístěná v nově zrekonstruovaném pavilonu A, ponese název Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou a připravuje ji Unie botanických zahrad České republiky. Výstavní prostor se promění v různé kouty světa lišící se svojí květenou i okolní scenérií. Celou expozici zkrášlí také tisíce letních květin, jako jsou lilie, mečíky, jiřiny, kosatce. Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh potrvá až do neděle.

13.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 13.8.2014
SDÍLEJ:

Poslední přípravy na Letní Floru 2014Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hlavní květinová expozice, umístěná v nově zrekonstruovaném pavilonu A, ponese název Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou a připravuje ji Unie botanických zahrad České republiky.

Výstavní prostor se promění v různé kouty světa lišící se svojí květenou i okolní scenérií.

Celou expozici zkrášlí také tisíce letních květin, jako jsou lilie, mečíky, jiřiny, kosatce.

Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh potrvá až do neděle.

Praktické informace

Kdy a za kolik na FloruPoslední přípravy letní Flory 2014 v Olomouci

Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.

Vstupné platí současně pro výstavu a zahradnické trhy včetně vstupu do sbírkových skleníků a botanických zahrad VFO a UP Olomouc.

Plné vstupné činí 100 Kč, zlevněné (pro důchodce a studenty) 80 Kč, děti od 6 do 15 let platí 30 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí + 1 až 4 děti) je 210 Kč.

Zdarma je vstup na výstavu pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P.

Vstupenky je možné koupit i on-line na webu Výstaviště Flora.

Za květinami vlakem Českých drah

Na návštěvníky letní Flory ani letos nezapomněly České dráhy.

Zájemci mohou opět využít nabídky Vlak Plus, padesátiprocentní slevy na zpátečním jízdném z kteréhokoliv místa v České republice.

Stačí jen, aby na pokladně ČD požádali o jízdenku Vlak+ Flora a na výstavě si ji nechali orazit.

Kavárna DeníkuMilovníci kávy a čtenáři Deníku pozor. Už od čtvrtka na výstavišti nebude chybět Deník. Prostory pavilonu G a H ve Smetanových sadech provoní nezaměnitelné aroma kvalitní kávy. Návštěvníkům kavárny bude navíc dělat společnost zástupce redakce Deníku, který si vyslechne nápady, stížnosti či jakékoli informace od čtenářů. Právě pro ně je pak navíc připravený dárek. Díky kuponu ze spodní části strany dostanete lahodný dárek zdarma. Tentokrát v podobě mraženého jogurtu.

Kde můžete ve městě zaparkovat

Nedaleko výstaviště je otevřeno nové zpoplatněné parkoviště v Zamenhofově ulici.

Další možností je placené parkoviště u hotelu Ibis na Wolkerově třídě, také s omezeným počtem míst.

Největší kapacitu mají bezplatná podzemní, nadzemní i venkovní parkoviště obchodní Galerie Šantovka, v těsné blízkosti výstaviště, kam se vejde až tisíc automobilů.

Dále lze parkovat v areálu starého autobusového nádraží na třídě Svobody Polská, u právnické fakulty UP na třídě 17. listopadu.Poslední přípravy letní Flory 2014 v Olomouci

Levněji na hrad Šternberk

Pro všechny milovníky květin a historie jsou ve spolupráci s hradem Šternberk připraveny slevy na vstupné do hradu.

Zlevněné vstupné se vztahuje na návštěvníky výstavy Flora Olomouc letní etapy po dobu průběhu Flory od 14. do 17. srpna letošního roku. V

šichni návštěvníci, kteří se prokážou platnou vstupenkou z výstavy Flora, obdrží slevu na vstupné do hradu.

S turisty pomůže více tramvají

Zítra a v pátek dopravní podnik posílí vozy na lince číslo 6.

Vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících bude navíc na této trase vypravena v 8.00 a 9.00 posilová tramvaj.

V sobotu a v neděli bude v ranních a dopoledních hodinách posílena tramvajová linka číslo 4.

Sbírkové skleníky a botanická zahrada

Návštěva letní Flory je také možností prohlédnout si zdarma expozice sbírkových skleníků výstaviště Flora se vzácnou flórou i faunou a botanické zahrady s rozáriem.

Netradiční růžová zahrada v prostředí přísně geometrických betonových polí byla vytvořena na místě původní městské skládky odpadků.

V expozici s deseti tisíci keřů růží velkokvětých i sadových je soustředěno více než čtyři sta domácích i světových odrůd. Volný vstup bude také do botanické zahrady UP.

Využijte elektronickou vstupenkuKavárna Deníku na letní Floře 2013

Zájemci si mohou koupit a ihned také on-line zaplatit elektronickou vstupenku na výstavy a veletrhy Výstaviště Flora Olomouc.

Vstupenka jim bude zaslána e-mailem jako příloha ve formátu PDF, kterou je nutné vytisknout a v den platnosti vstupenky předložit ke kontrole u speciálního vstupu pro elektronické vstupenky.

Nenechte si ujít

Tajemná novinka Abrakadabra

Magnetem výstavy bude růže Abrakadabra, což v překladu znamená Splň se, co říkám. Návštěvníci výstavy budou vůbec prvními, kteří si výpěstky překrásné růže budou moci zakoupit za speciální výstavní cenu.

Na evropských trzích se přitom Abrakadabra objeví až v listopadu.

Trocha exotiky

Letní Flora 2013

Výstava v pavilonu A, připravená díky Velvyslanectví Nigerijské federativní republiky, představí kulturu této africké země doplněnou ukázkami nigerijské květeny. Nebudou na ní chybět pozoruhodné artefakty vytvořené umělci z této exotické země.

Český zahrádkářský svaz

Nejrůznější výpěstky, zejména gladioly, jiřiny, bylinky a trvalky, najdou návštěvníci v expozici Českého zahrádkářského svazu.

K prohlížení a obdivování budou nové odrůdy letních květin, výstava letní zeleniny a ovoce rozšířená o velkou přehlídku sortimentu rajčat, salátových okurek a expozici dýní a cuket.

Na návštěvy zájemců se budou těšit v odborných poradnách, stejně jako v zahrádkářském sklípku s cimbálovou muzikou a prvním letošním burčákem.

Soutěž

Na letní Floře se bude soutěžit v aranžování květin, letos na téma Letní věnec z růží. Chystá se i soutěž o nejlépe řešenou expozici a do třetice se soutěžící utkají také o nejhezčí dýni a cuketu.

Výstava Vyznání růžím

Vyznání růžím představí velké množství odrůd a druhů růží, jejichž krása se bude prolínat s vystavenými uměleckými výtvory z oboru uměleckého kovářství, sochařství nebo keramiky.

Vůbec první Vyznání růžím se na výstavišti konalo v roce 1972, cílem bylo pravidelně seznamovat veřejnost s nově vyšlechtěnými odrůdami.

Duo Kamelie

19. ročník Skleněného magika a 5. ročník mistrovství v moderní magii skončil v divadle v Železném Brodu galavečerem. Duo Kamélie.

V sobotu se návštěvníci mohou těšit ve 13 hodin na recitál pěveckého dua Kamelie Hanu Puštíkovou a Danu Vlkovou.

České zpěvačky, které se proslavily hlavně v 80. letech 20. století, vystoupí v rámci doprovodného programu výstavy Vyznání růžím na terase pavilonu A.

Výběr z doprovodného programu Vyznání růžím (terasa pavilonu A)

Pátek 15. 8.

11.00: Morava, krásná zem v podání hudební skupiny VINŠ DUO (je i v sobotu)

11.30: Oslavte to s námi, pořad ke 25. výročí založení časopisu Receptář (je i v sobotu)

Sobota 16. 8.

15.00 Za tajemstvím letní Flory beseda plná zajímavostí, postřehů o zákulisí přípravy letní výstavy Flora Olomouc

Růže z Lidic

Výjimečná bude i pro Floru speciálně vybraná kolekce růží z Růžového sadu Památníku Lidice.

Na volné ploše o rozloze 3,5 hektaru tam je vysázeno přes dvě stě odrůd růží v celkovém počtu dvacet tři tisíc keřů. Památníku je darovali profesionální i amatérští pěstitelé z celého světa.

Nově vyšlechtěná odrůda begonie

Součástí hlavní expozice bude velká přehlídka řezaných květin vrcholného léta domácích pěstitelů. Na výstavě se představí i členové Svazu školkařů a perenáři s novými odrůdami trvalek (pereny).

Návštěvníci se mohou těšit na domácí, nově vyšlechtěnou odrůdu begonie, na výstavě se bude křtít i nový český mečík.

Čerstvě vyšlechtěné odrůdy šalvěje, ale i velmi dekorativní třapatky přivezou do Olomouce pěstitelé trvalek.

Prostory hlavního pavilonu rozzáří přehlídka nového sortimentu balkonových květin a rozvoní bylinky aromatické, léčivé, kořeninové, které do Olomouce přivezou pěstitelé ze svazu Pelero CZ.

Zajímavosti

Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady, o které výstaviště pečuje, jsou vyhlášeny kulturní památkou České republiky, jejich vznik se datuje rokem 1820.

Celková plocha parků je více než 40 hektarů.

Hlavní alej ve Smetanových sadech je dlouhá 710 metrů.Rozkvetlý leknín (Victoria Cruziana) ve ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora

Zcela první výstavka květin proběhla ve Smetanových sadech již v roce 1895.

Velkou tradici má v parku chov pávů, o něž se v minulosti zasloužil i slavný malíř moravského Slovácka Joža Úprka.

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech jsou svým rozsahem a rozmanitostí jedny z největších v České republice. Nejstarší, palmový skleník byl postaven již v roce 1927.

Autorem vstupního portálu palmového skleníku je známý olomoucký akademický sochař Julius Pelikán, žák J. V. Myslbeka.

Mnohé rostliny ve sklenících dosahují stáří přes sto let.

Akvaterárium palmového skleníku obývá i kajman brýlový.

Areál botanické zahrady výstaviště v Bezručových sadech byl vybudován v 70. letech minulého století na místech bývalé skládky a zabírá plochu sedmi hektarů.

V rámci postupné obnovy botanické zahrady můžete obdivovat výstavu travin, v krásném prostředí pod hradbami i haptickou zahradu pro nevidomé.

Autor: Petra Pášová

Místo události:
13.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč/ka musí mít sníženou pracovní schopnost - držitel částečného invalidního důchodu! Přijmeme do trvalého zkráceného pracovního poměru (35 hod týdně) na dobu neurčitou pomocnou pracovnici/pracovníka v obchodním provozu. Jedná se o administrativní práce (vystavení prodejního dokladu na PC, vytvoření přepravní štítků), komunikace se zákazníky o stavu jejich objednávek, práce na vzorkové prodejně včetně prodeje zboží, výpomoc v expedici a balení balíčků se zbožím pro eshop. Pozor: Požadujeme znalost práce s PC, komunikativnost, pečlivost, samostatnost. Zkrácená pracovní doba 35 hodin týdně. Hrubá mzda 15.000 Kč, první dva měsíce 14.000. Pracovní doba: pondělí, středa 7:00-13.00, čtvrtek 7:00-12:30, úterý: 7:00-17:00 (s půlhodinovou přestávkou), pátek 7:00-15:30 (s půlhodinovou přestávkou). Nástup možný ihned nebo dle dohody. Životopisy a info na email: bily@email.cz nebo tel.: 737 631 033 – Černá Hora. Preferujeme emailem zaslané životopisy.. Pracoviště: Ing. miloš bílý, Na Škrku, č.p. 162, 679 21 Černá Hora. Informace: -, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 120 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Možnost finančního růstu, Požadované dovednosti:, - vzdělání – ukončené SOU, - zodpovědnost, spolehlivost a důslednost, - základní znalost práce s PC, - zkušenosti s VZV a platný průkaz VZV výhodou (ne podmínkou, možnost si u nás doplnit), - dobrý zdravotní stav, Náplň práce:, - organizace vyskladňování a naskladňování na sklad, - vedení přijatého a vydaného materiálu, - dodržování skladovacích podmínek, - obsluha a kontrola svěřené manipulační techniky, Rozrůstáme se a do svých řad hledáme nové spolupracovníky., Nabízíme:, Smlouvu na hlavní pracovní poměr, Práci ve stabilní prosperující firmě s cílem stále se rozvíjet, zajímavé platové podmínky, osobní benefit, příspěvek na stravování apod., možnost finančního a kvalifikačního růstu, práci v příjemném kolektivu., Nástup možný ihned nebo dle dohody., , V případě zájmu nás kontaktujte: tel.601355595, nebo zasílejte životopisyna email: irena.ruzickova@colorprofi.cz. Pracoviště: Colorprofi, spol. s r.o., Chrudichromská, č.p. 2403, 680 01 Boskovice. Informace: , . Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha CNC vysekávacího lisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok., Zodpovědnost a vysoké pracovní nasazení, znalost práce s výkresovou dokumentací, praxe vítána., Zaměstnanecké výhody: snadná dostupnost vlakem - Adamov zast., podnikové stravování, bonus za 100% docházku., Týdenní prac. doba 37,5 hod., Strnadová Hana, tel.: 725 512 433, e-mail: hana.strnadova@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Hana Strnadová, +420 725 512 433. Management - Management Ředitel 40 000 Kč Výrobní a investiční náměstci (ředitelé) ve stavebnictví výrobní a obchodní ředitel. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme VŠ vzdělání - stavební fakulta, autorizace v oboru pozemních staveb, praxe min. 10 let, svědomitost, pečlivost, organizační schopnosti, trestní bezúhonnost, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvky na životní pojištění., První kontakt telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Stavkom, spol. s r.o., Nádražní, č.p. 1332, 680 01 Boskovice. Informace: Petr Vyskočil, +420 516 453 555.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový starosta Blanska Jiří Crha.

Stop hazardu platí dál, říká starosta Blanska Jiří Crha

Příroda v Podyjí se v polovině října chová jako na jaře.
10

Příroda se chová jako v květnu. V Podyjí kvete šeřík, fíky daly druhou úrodu

Odborník na cestovní ruch Pavel Růžička: Vinařská turistika je fenomén

Jižní Morava – Místo přeplněných hlavních měst volí turisté čím dál častěji autentičtější prostředí. Takzvaný trend druhých měst se projevuje v zahraničí i České republice. Napomáhá především Brnu, ale i jeho okolí. Na jižní Moravu zájemce nejčastěji táhnou folklór a vinařská turistika, kterou lidé často spojují s výlety na kole. „Moravské vinařské cykloklostezky nabízí dokonalé propojení obou oblíbených aktivit,“ říká odborník na cestovní ruch Pavel Růžička.

Kraj vypoví smlouvy na autobusy a vysoutěží nové. Kvůli zvýšení mezd řidičů

Jižní Morava – Výpověď všem. Smlouvy na zajištění autobusové dopravy v kraji k prvnímu listopadu skončí. Rozhodli o tom v pátek krajští radní. Mohou za to problémy s financováním dopravy, které zapříčinilo vládní zařízení o zvýšení mezd řidičů. Současné smlouvy totiž neumožňují kraji dopravcům na vyšší mzdy přispět.   

Víkend v Brně bude patřit veteránům, v Jedovnicích vyloví Olšovec

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Na desítky historických aut a motocyklů se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu na brněnské výstaviště. Kromě výstavy patří k Motortechně tradičně i burza. Sběratelské předměty, součástky i náhradní díly tam nabídne více než čtyři sta prodejců.

Daň za vedra: hrady a zámky lákaly letos méně

Jižní Morava - Největší nepřítel jihomoravských památek? Letos jednoznačně vedro. Vysoké letní teploty se promítly i do návštěvnosti zámku v Lednici na Břeclavsku. Ten sice s dosavadními čtyřmi sty tisíci vstupy zůstává i nadále jasně nejnavštěvovanější památkou v kraji, podle tamní kastelánky Ivany Holáskové ale lidí oproti loňsku zhruba o třicet tisíc ubylo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT