Zadlužují se většinou lidé se středními a nižšími příjmy. „Žádali o půjčky v době, kdy byla ekonomika ještě celkem stabilní, nyní však kvůli špatné ekonomické situaci nejsou schopni splácet," potvrdil finanční analytik z firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle údajů Exekutorské komory ČR bylo loni v kraji o šestinu více exekucí než v roce 2010. Jen v Brně eviduje komora dvaatřicet tisíc případů. „Recese se nevyhnula ani jihomoravskému regionu, což souvisí i se stagnací malých a středních podniků a také soukromých podnikatelů. Jednou z hlavních příčin ovlivňující počet nařízených exekucí u nás úzce souvisí s neuváženým zadlužováním fyzických osob," upozornil exekutor Tomáš Vrána. Pomohlo by podle něj oživení ekonomiky, snížení nezaměstnanosti a rozvoj průmyslu a obchodu v chudých regionech.

To je však zatím podle Hatlapatky v nedohlednu. „V současné situaci některé oblasti ekonomiky rostou, jiné se stabilizují. Situace však stále ještě není optimální a potrvá dlouho, než pominou důsledky hospodářské krize v Evropě. Ekonomika se kvůli krizi vyvíjí velmi pomalu, spíš dochází k recesi. Situace i nadále bude špatná, pokud se nebude zhoršovat, což ovlivní další vývoj úvěrů," podotkl analytik.

Podle jednoho z exekutorů, který si nepřál uvést jméno, jsou lidé většinou překvapení, když se objeví ve dveřích. „Přitom dostávají nejméně tři výzvy. Oni na ně ale většinou nereagují a nechají to dojít až zabavování věcí," podotkl. Příchod exekutora je přitom pro dlužníky tou nejdražší variantou. Kromě nákladů na řízení hraje podstatnou roli také to, že hodnota zabavených věcí může být až trojnásobkem dluhu. vybavení bytu se totiž začíná dražit na třetině své dohadní hodnoty.

Pokud finanční problémy přijdou do takového stádia, že je na dlužníka uvalena exekuce, nedá se už podle finančního analytika Michala Kozuba z Home Credit nic dělat. „Mnoho lidí vyhledá pomoc lichváře, kteří se nedívají do registru a peníze poskytnou, ale to bych nedoporučoval. Jde o vykrytí půjčky jinou půjčkou, navíc obvykle s velmi vysokým úrokem," řekl Kozub.

Dodal, že banky a jiné finanční instituce mohou svým klientům pomoci pouze tehdy, když klienti požádají o jejich pomoc včas. Tedy v době, kdy teprve začínají mít problémy s placením půjček. „Většinou svým klientům nabídnou základní služby, jako odklad měsíčních splátek nebo jejich snížení, případně sjednocení několika půjček do jedné, takzvanou konsolidací," popsal.

Exekutorská komora už dva a půl roku provozuje bezplatné právní poradny. „Naši právníci a zaměstnanci exekutorských úřadů poskytují právní pomoc nejen účastníkům řízení. Poradny se konají jednou týdně v Praze, Brně a Plzni. Další právní rady udělují pracovníci Komory prostřednictvím e-mailu či telefonicky," vyjmenovala mluvčí komory Petra Báčová.

Dlužníkům v Brně radí také například Občanská poradna, která se zabývá dluhovým poradenstvím proti dluhové pasti. „Zkušenosti našich klientů s exekutory jsou různé. Nejčastěji se setkáváme s tím, že dělají věci za hranici svých pravomocí. Lidé nevědí, jak se v takových situacích bránit a proto přicházejí za námi," řekl ředitel poradny David Oplatek.

Poutavý příběh dlužníka a reportáž z exekuce najdete ve čtvrtečním vydání Deníků Rovnost