Ani současné studené počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu situaci nezlepší. „Chřipka k zimě patří a mrazivé počasí virům neuškodí. Pomoci však může to, že lidé jsou ve velké zimě více doma a méně se účastní hromadných akcí. Tento vliv je však diskutabilní,“ vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Nejvyšší nárůst nemocnosti zaznamenali hygienici minulý týden u dětí do pěti let. „Celkem bylo nemocných 2048 lidí na sto tisíc obyvatel,“ upřesnila Ciupek. Nemocnost je tak stále vysoko nad hranicí epidemie.

Například v Základní a mateřské škole Kotlářská v Brně přesto žáků více než jindy nechybí. „Teď je situace dobrá. Více dětí chybělo kolem pololetního vysvědčení, kdy epidemie chřipky začínala. Po jarních prázdninách se všichni vyléčili a přišli zase do školy. Nebyli tu žádní další bacilonosiči,“ uvedl ředitel školy Libor Zřídkaveselý.

Měření tloušťky ledu Brněnské přehrady.
Led na Brněnské přehradě má 11 centimetrů. Před vstupem varuje i Povodí Moravy

Problémy s absencí žáků nemají ani v Základní a mateřské škole Husova. „Občas nějaký žák chybí a vím, že i kvůli chřipce. Žádnou kalamitní situaci nemáme,“ sdělil ředitel školy Roman Tlustoš.

Na lůžkových odděleních všech brněnských nemocnic platí kvůli chřipkové epidemii až do odvolání zákaz návštěv. „Nedokážeme zatím říct, jak dlouhou budou návštěvy zakázané,“ upřesnil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

K zákazu návštěv se nepřipojí jen brněnský Masarykův onkologický ústav. „Pro onkologické pacienty je důležitá psychika a tím i kontakt s nejbližšími,“ doporučila již dříve mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

CELÉ TÉMA O CHŘIPCE SI PŘEČTETE V ÚTERNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST