Křivka celkové nemocnost chřipkou v kraji spadla na 1 500 nemocných na sto tisíc obyvatel. Nejhorší situace s chřipkovou epidemií panuje stále na Blanensku a Hodonínsku. „Nejvyšší nemocnost evidujeme na Hodonínsku, kde chřipkou onemocnělo 2 202 lidí na sto tisíc obyvatel. Nejvíce jsou epidemií zasažené děti do pěti let, k nárůstu nemocnosti o deset procentních bodů došlo ve věkové skupině osob nad pětašedesát let,“ popsala v pátek nejnovější data krajská hygienička Renata Ciupek.

Vypravit se za příbuznými do vyškovské nemocnice mohli lidé už o víkendu. O opětovném povolení návštěv rozhodlo vedení nemocnice v pátek.

Nemocnice v Blansku za celou dobu chřipkové epidemie zákaz návštěv nevyhlásila. Tamní pracovníci ale žádají návštěvníky, aby byli ohleduplní a zvážili před cestou za blízkými svůj zdravotní stav. 

V nemocnici v Hodoníně, kde zatím řádí chřipka nejsilněji, zákaz návštěv i nadále platí. Stejně je tomu i v Břeclavi.

Díky příznivým zprávám od hygieniků odvolala brněnská fakultní nemocnice zákaz návštěv na dvou svých velkých pracovištích. „Od pondělí úplně rušíme zákaz návštěv v Dětské nemocnici a v porodnici na Obilním trhu. Rodiče či příbuzní dětí se tak mohou se svými malými pacienty opět setkávat. I nadále ale platí zákaz návštěv v areálu v Bohunicích, tedy v rámci medicíny dospělého věku,“ upřesnil mluvčí Fakultní Nemocnice Brno Pavel Žára.

Zákaz zrušili také ve Znojmě. „Již od pondělí mohou pacienti přijímat návštěvy. Přesto prosíme všechny, kdo mají jakékoliv zdravotní problémy, aby svou návštěvu v nemocnici pečlivě zvážili a pokud možno odložili,“ uvedla mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Jak rozeznat chřipku od silného nachlazení
Chřipka začíná náhlým vzestupem tělesné teploty nad 38 °C, a to z plného zdraví. Projevuje se svalovou slabostí, bolestí svalů a kloubů, hlavy a celkovou schváceností. Teprve s odstupem dvou až tří dnů se dostavuje rýma a kašel. Infekty z nachlazení naopak začínají většinou rýmou, kašlem a postupným zvyšováním tělesné teploty a nezpůsobují tak výraznou celkovou schvácenost. Rozdíl je také v léčbě.

Druhá brněnská fakultní nemocnice zatím návštěvám dveře neotevře. „Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny zákaz i nadále platí,“ potvrdila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle odborníků je v období chřipkové epidemie je nejdůležitější dodržovat hygienu. „Často si umývat ruce, větrat, upravit životosprávu, nestýkat se s nemocnými, pokud to jde, nechodit tam, kde se pohybuje velké množství lidí. A ještě před chřipkovou epidemií se nechat očkovat. Tím můžeme onemocnění chřipkou minimalizovat,“ uvedla primářka Ivana Bogrová, která vede oddělení praktických lékařů v brněnské nemocnici u sv. Anny.

V ordinacích jihomoravských lékařů si kromě pacientů s chřipkou podávají dveře i lidé s dalšími onemocněními, která mají podobné příznaky, takzvanými infekty z nachlazení. „U nachlazení a při zvýšené teplotě je vhodný asi tři dny šetřící režim doma, nosní kapky, kapky na kašel, vitamíny a pitný režim. Při delším trvání a zhoršování stavu doporučuji navštívit lékaře. Starší člověk s chronickými chorobami by měl lékaře navštívit ihned. Naopak při léčbě chřipky je nutný ihned klidový režim na lůžku, podávat léky na snížení teploty, případně chladné zábaly, obklady a dostatek tekutin , ovšem nikoliv horkých. Eventuálně další léky na rýmu a kašel podle příznaků,“ vysvětlila brněnská lékařka Ivana Bogrová a zdůraznila, že chřipku se rozhodně nevyplatí přecházet.