Přestože to zejména pro Lednici a Valtice znamená řadu omezení týkajících se městského a obecního rozvoje, v celkovém hodnocení zní na uplynulých dvacet let slova spokojenosti. Lednický zámek se stal nejnavštěvovanější památkou v České republice. V součtu s někdejším sídlem šlechty ve Valticích pak investice vložené do jejich oprav přesáhly miliardu korun. V cestovním ruchu, který stále nabírá na intenzitě, navíc našly obživu stovky lidí.

TLAK NA SLUŽBY MĚSTA

Lednická kastelánka Ivana Holásková uvedla, že za dobu působení v UNESCO vznikly na zámku čtyři nové prohlídkové okruhy. „Zlepšil se také prostor pro služby návštěvníkům, vybudovali jsme velké zásobní zahradnictví a mnoho dalšího," pochvalovala si Holásková. Podle ní jsou navíc ve hře další projekty, které zvýší komfort turistů.

Stejně jako v Lednici stoupá počet turistů také ve Valticích. Skok tam zaznamenali především ve srovnání s loňskem: z 48 tisíc lidí se dostali na 125 tisíc. Klíčovým bylo otevření repliky barokního divadla a oprava jízdárny.

Kastelán ve Valticích Richard Svoboda považuje výši celkových investic za ohromující, současně ale řekl: „Musíme si uvědomit, že se jedná o jeden z největších zámeckých komplexů v naší zemi, který byl padesát let bezohledně účelově vybydlován a devastován."

Počet návštěvníků i výše tržeb tam vzrostly za posledních deset let více než trojnásobně. Podle valtického starosty Pavla Trojana přináší UNESCO prestiž. „Jsme jednou ze dvanácti památek v České republice zapsaných v seznamu kulturního dědictví, ale jedinou, která je v seznamu přírodního dědictví. Jako jedinečný přírodní park nás navštěvují turisté z celého světa," oznámil Trojan.

Bezpočet turistů ale znamená velký tlak na parkování či veřejné služby, které musí město vůči turistům město zajišťovat. Stinnou stránkou je omezení v rozvoji podnikání, bydlení i územního plánu.

Lednicko-valtický areál má ještě mnoho menších památkových staveb, archeologická naleziště a přírodní rezervace, mezi něž patří třeba lednické rybníky.