Jak Deník Rovnost informoval, některým sportovcům se nelíbila nová směrnice schválená letos v únoru. Příspěvky podle ní mají dostat jen ti, kteří mají v obci trvalé bydliště. Například pod Tělovýchovnou jednotou trénuje řada mladých odjinud. „Nedostává se na všechny. Nechápeme, s čím mají zastupitelé problém,“ řekla nedávno hospodářka spolku Evženie Judasová. Většina peněz podle ní putuje do fotbalu.

S tím nesouhlasí předseda fotbalového klubu Pavel Holub. „Není pravda, že všechno máme od obce. Ta nám žádné peníze na činnost neposkytuje. Řešíme to jinak,“ vysvětlil Holub.

I předseda finančního výboru a zastupitel Vlastimil Smékal odmítá, že by fotbalistům obec posílala výrazně víc peněz na úkor ostatních. „Nikdo nemůže tvrdit, že si žádal o peníze a nic nedostal. Obec se snaží vyhovět všem. Máme podložené žádosti za poslední roky, třeba u Tělovýchovné jednoty byla jen jedna na částku osm tisíc korun. Nejde o závratné částky, vždy jen o pár tisíc většinou ale na pořádání akcí,“ tvrdí zastupitel.

Peněžité dary spolkům podle nového klíče zastupitelé schválí ve čtvrtek. Z rozpočtu obce se rozdělí mezi spolky sto dvacet tisíc. „Tyto peníze půjdou všem spolkům. Je možné je použít i na podporu těch, kteří nejsou z Pustiměře,“ dodal Smékal.

Hospodářka Tělovýchovné jednoty Judasová teď čeká, jak zastupitelstvo dopadne. „Mluvila jsem s panem Smékalem, vše jsme si vyjasnili. Říkal, že to bude v pořádku. Dál už to nechci řešit,“ sdělila.

Místní situaci s rozdělováním peněz sledují, většinou se ale bojí k ní veřejně vyjádřit. „Důležité je, aby mohli všichni dál trénovat a přestali se vzájemně osočovat,“ vzkázala jedna z obyvatelek Pustiměře, která si nepřála uvést své jméno. Redakce je však zná.

Problémy v obci
• Zastupitelé v Pustiměři v únoru připravili nová kritéria pro rozdělování peněz do sportu.
• Některým zástupcům klubů vadilo, že nedostanou příspěvky na svěřence, kteří nejsou místní.
• Obec kromě dotace rozdělí ušetřených sto tisíc korun. Dar bude možné použít na cokoliv.