„Ubytovací komise schválila další zdražení kolejného o deset procent, a to od 1. července. Na začátku roku 2022 stálo lůžko na kolejích v průměru 122 korun na den, po plánovaném červencovém zdražení bude cena 194 korun na den. Jedná se tedy o zdražení v průměru o šedesát procent během necelých dvou let. Ministerstvo financí navíc odhaduje inflaci pro rok 2023 na 10,4 procenta,“ sdělili zástupci iniciativy Za dostupné koleje.

Jak doplnili, topení na kolejích jede jen na poloviční výkon. „Většina pokojů na kolejích navíc nemá vlastní koupelnu ani kuchyňku, přesto se kolejné vyšplhalo až do výše průměrné ceny pronájmu bytu v Brně. Zájemců o bydlení na kolejích přes všechna zmíněná opatření neubývá, koleje Masarykovy univerzity jsou naplněné z více než devadesáti procent,“ podotkli.

Studenti si stěžují i na hygienické podmínky na kolejích.
Kritika zdražování na kolejích v Brně: nájem přes 5 tisíc, v noci vypnuté topení

Petice proti zvýšení kolejného požaduje zohlednění růstu mezd v inflační doložce a taktéž zohlednění výši ubytovacího stipendia, které zůstává mnoho let stejné a momentálně nepokryje ani jedno kolejné. O problému zdražování kolejí Deník Rovnost již podrobně informoval. „Výše ubytovacího stipendia se pohybuje okolo 3 100 korun za semestr, přičemž celková částka vyplacená Masarykovou univerzitou na ubytovacích stipendiích v loňském roce činila víc než 102 milionů korun. Studenti mohou dosáhnout také například na sociální stipendium, jehož výše je stanovená zákonem. Letos činí 4 325 korun měsíčně. Masarykova univerzita navíc prostřednictvím stipendia pomáhá studentům, kteří se ocitnou v náhlé tíživé životní situaci,“ sdělil před časem mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Na situaci a nespokojenost studentů má upozornit i pondělní demonstrace na Moravském náměstí v den zasedání Ubytovací komise. Pod sochou Jošta se sejdou účastníci v jednu po poledni.