Její dítě doma nevydrží trávit celý den, často s ním proto vyráží na venkovní hřiště. Matka Markéta Lážová si na nich všímá, že jsou rodiče kvůli koronaviru nyní ostražití. „Držíme rozestupy, moc se spolu nebavíme. Všichni mají roušky a také děti nabádají, aby na sebe moc nesahaly,“ zmínila Brňanka. Dětská hřiště zůstávají v Brně jednou z mála možností vyžití pro nejmenší. Na rozdíl třeba od Břeclavi, kde je ve snaze zamezit komunitnímu šíření viru zavřeli.

V brněnské Bystrci nechávají rozhodnutí, zda s dětmi zamíří ven na hřiště, na rodičích. Volně přístupná nechávají bez omezení. „Museli jsme uzavřít oplocená hřiště se správcem. Je to případ třeba velkého sportovního areálu uprostřed sídliště Kamechy,“ uvedl bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl. Běžně tam přitom míří řada místních, kteří si zahrají například basketbal, posilují nebo se projedou na bruslích.

Brněnská zoologická zahrada.
Jihomoravská zoo volají o pomoc, nabízí zvířata k adopci. Největší zájem? O vlka

Bez omezení se lidé dostanou na volně přístupná hřiště také v jiných částech, jako jsou Brno-střed, Brno-sever či Líšeň. V Židenicích je nedávno spolu se zastávkami hromadné dopravy vydezinfikovali. „Zaměřili jsme se na sportovní areál Bzzzukot, který navštěvují hlavně mladí, a dětská hřiště. Připadá nám tento postup lepší, než je muset zavřít. Jsme připravení dezinfekci po čase zopakovat,“ sdělil židenický místostarosta Petr Kunc.

Dětská hřiště a koronavirová situace
- V Brně nechávají představitelé radnic venkovní dětská hřiště přístupná bez omezení.
- Zavřený musí být třeba oplocený sportovní areál se správcem uprostřed brněnského sídliště Kamechy.
- V brněnských Židenicích nechali nedávno venkovní hřiště a sportovní areál Bzzzukot vydezinfikovat.
- Všechna dětská hřiště uzavřeli před necelými třemi týdny v Břeclavi, aby zamezili komunitnímu šíření koronaviru.

Brněnská praktická lékařka Štefánia Kyseláková pohyb dětí na čerstvém vzduchu doporučila i v současné koronavirové situaci. „Jít s nimi ven je určitě lepší, než kdyby měly pobývat v nevyvětrané místnosti. Je ale důležité na ně na hřišti dohlédnout, že se jich neshlukuje příliš naráz a že nosí roušky,“ podotkla Kyseláková.

Jiné možnosti vyžití musí pro své děti hledat obyvatelé Břeclavi. Představitelé města tam všechna venkovní dětská hřiště po konzultaci s hygieniky zavřeli už před necelými třemi týdny. Chtějí tak zabránit komunitnímu šíření viru mezi Břeclavany. „Nechceme lidi nijak omezovat, ale třeba u hřiště uprostřed sídliště s pěti a půl tisíci obyvateli není v silách města zajistit dezinfekci herních prvků po každém návštěvníkovi,“ vysvětlil velitel břeclavské městské policie Stanislav Hrdlička.

Zahrádkářská kolonie u Šťouračovy ulice v Bystrci.
Chatky v Bystrci načerno přestavěli na trvalé bydlení. Teď žádají o povolení

V Mikulově na Břeclavsku sice dětská hřiště zůstávají otevřená, ale od uzavření škol se v něm potýkají s nezodpovědným chováním mladých. „Houfují se v partách až o pětadvaceti lidech a chodí po městě. Nedbají na povinnost, že mají mít nasazené roušky nebo se neshlukovat. Flákají se, nudí se, kradou třeba v obchodech,“ přiblížil vedoucí tamní městské policie Jiří Hamerlík.

OLDŘICH HALUZA
PETRA ŠEBKOVÁ