Z nedávno zveřejněných výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách vyplývá, že drogy pro děti už dlouho nejsou tabu. Z velkého evropského dotazníkového šetření o užívání drog mezi šestnáctiletými je zřejmé, že v Jihomoravském kraji má bezmála polovina z nich zkušenosti s kouřením marihuany nebo hašiše. Více než dvě procenta dotázaných navíc už zkusila heroin. To je nejvíc ze všech krajů v republice.

Přesto data v porovnání s posledním výzkumem naznačují pokles. Snížilo se mimo jiné užívání pervitinu a amfetaminu.

Za zlepšením podle mnohých stojí preventivní programy ve školách. „Intenzivně působí v oblasti základní prevence například pedago-gicko-psychologické poradny nebo právě společnost Podané ruce," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Na nadstandardní preventivní činnost a práci metodiků pedagogicko-psy-chologických poraden letos vedení Jihomoravského kraje vyčlenilo půl milionu korun.

O nebezpečí drog věděl i devítiletý chlapec. Ke kouření marihuany se však nechal zlomit staršími kamarády. Týdenní intenzivní užívání marihuany zašlo tak daleko, že z jejích účinků nemohl spát. I s tím se běžně setkávají pracovníci Podaných rukou. „V těchto případech je potřeba spolupracovat s rodiči. Motivace je v tomto ohledu velice důležitá," sdělil vedoucí centra prevence Jan Veselý. Právě devítiletý školák ze strachu nechtěl, aby se o problému rodiče dozvěděli.

drogy v kraji
Konopné látky 42,1 %
Těkavé látky 6,6 %
Halucinogenní houby 5,2 % LSD a jiné halucinogeny 3,3 %
Extáze 2,2 %
Heroin a opiáty 2,2 %
Pervitin a amfetaminy 1,4 %
Kokain 0,8 %

Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách přináší pravidelný přehled, jaký vztah mají mladiství k různým návykovým látkám. Zaměřuje se přitom na mládež ve věku šestnácti let. Při dotazníkovém výzkumu odpovídalo v Jihomoravském kraji 363 šestnáctiletých studentů a učňů. (Zdroj: studie ESPAD)

Podle brněnského terapeuta Tomáše Kláštereckého je jednou ze základních příčin oblíbenosti drog možnost vstoupit do změněného stavu vědomí. „Důvodů, proč mají mladiství potřebu zažívat takové stavy, je celá řada. Může jít o zkoumání sebe sama, jistý druh rebelie nebo snahu zařadit se mezi vrstevníky," vyjmenoval několik příkladů Klášterecký.

Podle něj mají dnešní děti přesto výhodu oproti starším generacím. „Přístup k informacím je snadnější. Na internetu se dá najít plno objektivních faktů o návykových látkách. Navíc v čím dál větší míře působí na školách dlouhodobé a hlavně kvalitní preventivní programy, které mění postoj mladých lidí k drogám," doplnil Klášterecký.

Například zmíněná společnost Podané ruce se mimo jiné zaměřuje na poradenskou činnost, terénní programy a prevenci. „Školy nás často samy oslovují. Snažíme se přednášky pro děti nachystat zábavnou formou, při které se zapojí do předvádění scének zaměřených na užívání drog," uvedl Veselý.

Terénní pracovníci se zaměřují i na aktivní oslovování drogově závislých. „Procházíme brněnskými ulicemi a snažíme se vyhledávat mladé lidi, kteří drogám podlehli. Také máme pevná stanoviště, na kterých se pravidelně objevujeme ve stejný den a hodinu. Vyměňujeme i injekční stříkačky za nové," sdělil vedoucí terénních pracovníků Jiří Valnoha.

LENKA GRABCOVÁ