Předseda představenstva komory Miloš Škrdlík sdělil, že v kraji by šlo asi o tisíc pracovních míst. „Lidé chybí hlavně ve strojírenství, zároveň klesá nezaměstnanost, tudíž se lidé shánějí hůř. Vím, že většina uprchlíků chce do Německa. Ale když někdo bude chtít azyl u nás, bude také chtít práci. Tu můžeme nabídnout," uvedl Škrdlík.

Jednání jsou zatím v počátcích. Komora chce zapojit Brno a Jihomoravský kraj, také úřad práce a cizineckou policii a ministerstvo práce a sociálních věcí. „Vzor je pro nás Nová Mosilana, která má s cizinci zkušenosti. Tvoří zhruba třináct procent zaměstnanců z celkových devíti stovek," řekl Škrdlík.

Poptávka firem jde podle Škrdlíka napříč profesemi a úrovněmi kvalifikace. „Záleží, co ti lidé umí, a také, zda umí řeč. Ale i kdyby neuměli řeč dobře, ve firmách si s tím poradí," míní Škrdlík.

Podle analytika Michala Kozuba je vidět, že Češi některá pracovní místa nemají chuť obsazovat, protože jsou pro ně nezajímavá. „Tato místa už v současné době obsazují lidi ze zahraničí, kteří nemají třeba tak extrémní platové nároky jako Češi," myslí si Kozub.

Dodal, že extrémní nedostatek zaměstnanců je například ve strojírenství, zámečnictví nebo kovoobráběčství. „Nedostatek je také personálu ve zdravotnictví. Tato pracovní síla u nás chybí, ale je zde samozřejmě jazyková bariéra," vyzdvihl.

Podle něj by pomohly programy, kde by se tito lidé učili česky.

VĚRA SYCHROVÁ
KATEŘINA IŠTVANOVÁ