Čtvrtina pacientů s mrtvicí umře. Důležité je rychle poznat příznaky, radí lékař
Brno – Náhle mi bylo nevolno. Ztrácel jsem stabilitu a ohluchl na jedno ucho. Tak vzpomínal na první příznaky mozkové mrtvice bývalý pacient Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petr Hynšt. Ta postihne ročně více než čtyřicet tisíc lidí. Čtvrtina z nich umírá.
K léčbě pacientů s mozkovou příhodou využívají lékaři Fakultní nemocnice u svaté Anny nejnovější metodu zvanou mechanická trombektomie. „Do ucpané cévy zavedeme přes pacientovo tříslo mikrokatetr, což je drobná kovová hadička s košíčkem. Ten sraženinu zachytí a radiologové ji poté vytáhnou ven z těla," popsal šéf cerebrovaskulárního centra nemocnice Robert Mikulík.
Lidí s mrtvicí podle něj neustále přibývá. Podle posledních statistik tvoří desetinu všech přijímaných pacientů.
Klíčová je při mrtvici podle vedoucího Iktové jednotky Fakultní nemocnice Brno Reného Jury rychlost. „Léčbu mechanickou trombektomií můžeme zahájit až do šesti hodin po mozkové příhodě, nejúčinnější je ale do devadesáti minut," řekl Jura.
Při pozdním odhalení mrtvice hrozí nemocným odumření mozkových buňek, jehož důsledkem může být ochrnutí nebo i smrt. Loni zákrok podstoupilo více než padesát Brňanů.
Ke zvýšení povědomí o rozpoznání příznaků mozkové příhody slouží například kampaň Čas je mozek, kterou od loňského roku pořádá Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti a Česká společnost intervenční radiologie. V úterý si pod její záštitou mohli Brňané ve Fakultní nemocnici u svaté Anny nechat zdarma změřit tlak nebo probrat doporučení proti rizikovým faktorům s nutriční terapeutkou.
MARKÉTA CHUMCHALOVÁ