Stranu, která je v regionu u moci nebo součástí koalice dvanáct let, povede nynější náměstek hejtmana Marek Šlapal. „Největším problémem jsou drahé byty. Mladé rodiny často obtížně dosáhnou na hypotéku. Pokud umožníme obcím provozovat družstevní nebo neziskové bydlení, můžeme tomu zabránit. Kraj by v tomto případě garantoval peníze, které si obce na projekt půjčí. Družstevníci zaplatí až o třetinu méně něž v bytech postavených developerem,“ vysvětlil.

V oblasti zdravotnictví chce Šlapal prosadit rozšíření Masarykova onkologického ústavu a dotáhnout do konce Odborný léčebný ústav v Pasohlávkách.

Politici představili i další projekty, kterým se chtějí věnovat. Trojka na kandidátní listině, starosta Ráječka na Blanensku Vít Rajtšlégr, mezi ně řadí například zvýšení hladiny novomlýnských nádržích. Pro čtyřku, Davida Malinkoviče z Břeclavi, je důležitá spolková činnost a ochrana včel. Pětka, Jan Šrůtek, chce prosadit rozvoj nadzemních hydrantů, kvůli vodě na hašení.

Nový porodnický komplex v brněnských Bohunicích.
Superporodnice v Brně: do pěti let. Má být nejmodernější ve střední Evropě

Předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček věří, že ČSSD má v kraji být na co hrdá. „Máme za sebou spoustu výsledku a tenhle tým je silný,“ konstatoval.

Brněnský politolog Lubomír Kopeček upozornil na to, že se voliči o členy krajské rady tolik nezajímají. „Výrazná osoba je hejtman, ale další členové vedení už tolik ne. Sociální demokraté měli na jižní Moravě vždy o něco vyšší podporu než jaký byl celostátní průměr, takže se nemusí bát, že nepřekročí pětiprocentní hranici. Oproti minulým krajským volbám ale podpora ČSSD na celostátní úrovni dost spadla, což se do výsledků krajských voleb promítne,“ odhadl odborník.

Dodal, že volební výsledek strany zřejmě nepřekročí deset procent.