Radnice Brna-středu chce prostor Zelného trhu rozdělit do tematických zón, aby se návštěvníci snáz orientovali. Vychází při tom z výzkumu Masarykovy univerzity. „V dolní části pod Parnasem budou převážně zemědělci, nad Parnasem najdou návštěvníci obchodníky a úplně v horní části náměstí bude vyhrazený prostor pro pořádání akcí," vyjmenovala místostarostka Jasna Flamiková.

K dalším plánům patří také pořádání farmářských trhů každý měsíc. První z nich budou dvoudenní farmářské slavnosti medvědího česneku. Trhy vždy doplní kulturní program zaměřený na konkrétní plodinu. „V květnu budou slavnosti chřestu, v červnu jahod a třešní a sezonu uzavřou na podzim slavnosti brambor," sdělila mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková.

Tematické akce některé lidi zajímají. „Líbí se mi ty slavnosti chřestu. Oblíbila jsem si ho v zahraničí, ale u nás na něj zas tak často nenarazím," zmínila studentka Markéta Kočičková.

největší změny na Zelném trhu
- tematické rozdělení tržiště: v dolní části náměstí budou mít stánky převážně zemědělci s vlastními výrobky, v horní části bude prostor pro pořádaní akcí. Mezi nimi najdou návštěvníci překupníky ovoce a zeleniny.
- pravidelné farmářské trhy: každý měsíc budou zaměřené na jinou plodinu a provázet je budou tematicky cílené kulturní akce
- jednotný vzhled stánků: radnice zvýhodnila při rozdělování míst prodejcům ty, kteří se rozhodli používat předepsaný stánek
- registrace stánků: trhovci si mohli místo zajistit přes internet

V plánech radnice je také festival malých netradičních pivovarů nebo akce zaměřená na nevařenou stravu. Chybět nebude ani Biojarmark, který se letos bude konat už po pětadvacáté.

Pořádání akcí ale neleží tento rok jen na bedrech městské části. Zapojit se se svými nápady mohli také jiní pořadatelé s tím, že jim Brno-střed pomůže s organizací. „Přihlásilo se pět pořadatelů, kteří by chtěli uspořádat třináct akcí. Některé z těchto akcí jsou jednorázové, jiné na sebe pravidelně navazují," vysvětlila Flamiková.

Zabránit situaci z loňska, kdy na náměstí chyběly stánky trhovců, měl nový systém registrací. Zatímco loni kritizovala opozice Brno-střed za losování volných míst, letos se rozhodla radnice umožnit zájemcům přihlásit se přes internet. „Místa jsou v tuto chvíli rozdělena, vzhledem k postupnému nástupu prodejců a přebírání míst se o případných volných místech budeme dozvídat až v průběhu března," řekla Kapitančiková. Podle ní přijali trhovci změnu pravidel hladce.

Prodejci na místě to ale vidí jinak. „Proč mají místní zemědělci levnější pronájem ve své části Zelňáku? Copak tady bude český zemědělec v březnu prodávat své plodiny? Bude to tam akorát prázdné," rozčiloval se stánkař, který odmítl prozradit své jméno. Záměrem radnice bylo podpořit regionální výrobce potravin a ne překupníky ovoce a zeleniny.

Jak již informovala Rovnost dříve, některé stánkaře na trh nepustí. Pět zájemců mělo na svědomí přestupky u Státní zemědělské a potravinářské inspekce a jeden dluží Brnu-středu peníze za nájem.

Prodejní stánky mají letos být jednotného vzhledu. Stánkaři si je buďto mohli vyrobit podle nákresů radnice, nebo si je mohou půjčit. „Stálí prodejci budou pravděpodobně používat svoje stoly, zájem o půjčení očekáváme především u těch, kteří budou na tržišti prodávat krátkodobě," doplnila Flamiková.

Prodejci, kteří se rozhodli využívat předepsaný stánek, měli při rozdělování prodejních míst výhodu. Radnice je měla upřednostnit ve výběru.

Venkovní tržiště na Zelném trhu je v provozu od 1. března do 12. listopadu. Program farmářských trhů a doprovodných akcí pořadatelé teprve připravují. První akce farmářské trhy plánují na duben.