Ředitel krajské hygieny David Křivánek předpokládá ostré spuštění systému v příštím týdnu. „Nyní podnikáme první zkušební hovory s lidmi. Po ostrém nasazení začneme využívat takzvané mapové podklady. Ty budou vznikat na základě souhlasu pozitivně testovaných pacientů, že systém může využívat informace jejich operátora a banky,“ přiblížil Křivánek.

Na smazání dat po vytvoření vzpomínkové mapy nakaženého dohlíží auditorská firma. „Nikoho k ničemu nenutíme, všechno funguje tak, aby lidé věděli, kdy po nich chceme souhlas a k čemu data použijeme. Vzpomínkovou mapu vidí pouze hygienik, nevidí ji ani nakažený," zdůraznila Irena Zatloukalová ze sdružení Covid19cz, které využití systému pro usnadnění práce hygienikům navrhlo. S novým systémem se hygienici podle ní postupně sžívají.

Pět armádních posádek

V kraji je od pondělí pět armádních odběrových posádek. Prozatím posílily záchranářské odběrové týmy. „Proškolili jsme je, vybavili seznamy předem daných právních postupů. Mají vysílačky a telefony pro spojení s operačním střediskem, které je vyšle k pacientům,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová. Po ostrém jihomoravském spuštění chytré karantény budou armádní týmy vyjíždět do terénu k odebírání vzorků lidem s podezřením na nákazu samy.

S jihomoravskými hygieniky podle Křivánka momentálně spolupracuje dvacet příslušníků armády. „Polovina z nich jsou výjezdové týmy a polovina působí na pracovišti krajské hygieny jako proškolení operátoři call centra," doplnil Křivánek. Na call centru odpovídají lidem v karanténě na dotazy týkající se systému chytré karantény také budoucí armádní medici z Fakulty vojenského zdravotnictví.

Dva tisíce sad na odebírání vzorků

Už ve středu dorazilo do kraje dva tisíce kusů sad na odebírání vzorků, které putovaly mimo jiné i k armádním týmům. Podle předsedy ústředního krizového štábu Jana Hamáčka dodá vláda do odběrových míst dalších padesát tisíc testovacích sad na koronavirus, s jejich rozvozem pomohou policejní vrtulníky.

S testováním chytré karantény začíná vláda na jižní Moravě jako v prvním kraji v republice. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se rozšířit do celého státu a následně lidem přinést úlevu od některých stávajících mimořádných opatření, které vláda zavedla ve snaze zastavit šíření koronaviru.

Jih Moravy si odborníci vybrali kvůli počtu nakažených. „V Jihomoravském kraji jich není ani příliš mnoho ani málo. Pokud se systém osvědčí, po Velikonocích jej rozšíříme i do dalších krajů. Cílem je zefektivnit hledání potenciálně nakažených,“ sdělil za ústřední krizový štáb Rudolf Kramář.