Proč nemocnice přistupují k zákazu návštěv?

Nemocnost je vysoká. Dostala se na epidemická čísla. Záleží, jak na tuto situaci budou reagovat zdravotnická zařízení. Nenařizujeme, ale vzhledem k epidemiologické situaci doporučíme, že by toto opatření bylo vhodné.

Při týdenních přehledech nemocnosti krajští hygienici nabízí i srovnání s minulými roky. Podle něj se má situace ještě zhoršovat.

Počty nemocných zřejmě půjdou ještě nahoru. Teprve jsme se dostali na epidemická čísla. Dá se předpokládat, že epidemie bude trvat a nemocnost půjde nahoru, a to tento i příští týden.

Odhadnete, kdy nemocnice zruší zákazy návštěv?

Dopředu se to sice nedá říct, ale dá se předpokládat, že v nejbližší čtrnácti dnech se bude nemocnost držet na epidemických číslech. Až dosáhnou svého vrcholu, pak teprve začnou počty nemocných klesat.

Nemocnice přistupují často k zákazům, jak kvůli tomu, aby se nenakazil personál, a hlavně aby se nepřitížilo ošetřovaným pacientům. Kteří z nich jsou nejvíce ohrožení chřipkou?

Hlavně jsou to starší lidé a ti, kteří už trpí nějakým chronickým onemocněním a mají oslabenou imunitu. A to chřipka ještě více zhoršuje. Další více ohroženou skupinou jsou děti.

Jaká je v současnosti proočkovanost lidí proti chřipce na jihu Moravy?

Někteří lidé se ještě doočkovávají, ale již dáváme dohromady čísla. Nedosahuje ale ani pěti procent, takže proočkovanost populace je nízká.