„Je to likvidační. Nejvíce utrpí vesnice do dvou tisíc obyvatel. Tam už nejde jen o peníze na investice, ale i o ohrožení rozpočtu na provozní náklady. Ty budou muset hradit skrze úvěry, což je naprosto nevídaná situace,“ uvedl starosta Olešnice na Blanensku Zdeněk Peša.
S nápadem vyvěsit na protest na radnicích černé vlajky přišel Svaz měst a obcí České republiky. „Opakovaně apelujeme na vládu, aby zastavila období nejistoty a chaosu. Na jedné straně nás vyzývá, abychom masivně investovali a podpořili ekonomiku, na straně druhé nám znovu a nekoncepčně ukrajuje z rozpočtů,“ prohlásil předseda svazu a starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl.
Černé vlajky kromě Olešnice vyvěsily na Blanensku například Boskovice nebo Višňové a Jevišovice na Znojemsku. „Drtivá většina měst a obcí, zejména těch menších, akci podpořila,“ řekla mluvčí svazu Alexandra Kocková.
Ačkoli je podle Kockové podpora protestu enormní, některé obce a města se vyvěsit vlajku zdráhaly. Mezi nimi i vedení Brna. „Černou vlajku Magistrát města Brna nevyvěsil. Domníváme se, že tento způsob vyjádření stanoviska není vhodný. Vyvěšení černé vlajky vnímáme spíše jako poctu konkrétnímu zesnulému člověku. K akci se nicméně přidáváme symbolicky,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Ze stejného důvodu černá vlajka nevlaje ani na radnici v Břeclavi.
Jinde mělo vedení obce obavy, aby černá vlajka na radnici nezpůsobila chaos. „Lidé u nás, kteří nemají internet, by si to mohli špatně vyložit. Nicméně s vládním návrhem samozřejmě nesouhlasíme,“ popsala starostka Tvarožné Lhoty na Hodonínsku Martina Bílová.
Vyvěsit černou vlajku mělo v plánu i vedení Velatic na Brněnsku, avšak od úmyslu nakonec ustoupilo. „V obci nám zemřel výrazný člověk, takže vyvěšení černé vlajky v tomto kontextu nám přišlo nevhodné,“ sdělil starosta Velatic Jan Grolich, který nedávno úřadu vlády a ministerstvu financí předal petici proti podílu obcí a krajů na podpoře podnikatelů s více než tisícovkou podpisů.
PAVEL PODEŠVA