Hlavní argument je jasný: časově horší dostupnost mužů zákona pro patnáct tisíc obyvatel Bzenecka. „Jen u nás ve městě je navíc zaměstnaných dalších dva tisíce lidí a pět set studentů u nás chodí do škol. K tomu se počítá s výstavbou dálnice, hustější provoz si tak vyžádá častější nasazení dopravní policie,“ přiblížil důvody pro obnovu státní policie Goliáš.

Těžba štěrkopísku, ilustrační foto.
Ministr Brabec: Jsem proti těžbě štěrkopísku

O návrat obvodního oddělení se Bzenečtí pokoušeli už v roce 2014 i peticí. Ministr vnitra Milan Chovanec jim ale nevyhověl. „Bezpečnostní situaci a organizaci rozložení sil a prostředků policie v teritoriu Územního odboru Hodonín považuji za stávající situace jako maximum možného,“ odpověděl šéf resortu.

Nyní ale Bzenečtí chtějí do svých snah zapojit více i okolní obce. „Svolal jsem kvůli tomu Mikroregion Bzenecko. Vyšel z něj úkol pro obce, aby obnovu služebny projednaly v zastupitelstvech, a to i s možnostmi pokrytí režijních nákladů, jako jsou nájmy či energie,“ přiblížil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Ilustrační foto.
Úspěch ve světě. Vinařství Krist z Milotic bralo loni šest zlatých medailí

Sídla policie v hodonínském okrese
- Státní – obvodní oddělení: Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Dubňany a Strážnice
- Městská: Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Dubňany, Strážnice, Vracov a Ždánice
- Obecní: Ratíškovice, Mutěnice, Lužice a Prušánky

Uvědomuje si ale i to, že se policii v poslední době zcela nedaří naplnit početní stavy zaměstnanců. A ve Bzenci jich před lety pracovalo i třináct. Nyní mají kousek odtud k dispozici kontaktní místo, které v případě potřeby využívají.

Přesto Bzenečtí po zrušení obvodního oddělení služebnu neobsadili. Mají ale i záložní variantu. Tou má být v případě neúspěchu s republikovou policií návrat strážníků. S nimi se čtyřapůltisícové město rozloučilo před dvaceti lety. „Na to budeme potřebovat kvalifikované lidi, a těch v současností není dostatek,“ podotkl Čejka.

Od loňského května obnovují Podivínští vegetaci v okolí města. Mimo jiné vysadí více než osm stovek stromů.
Stovky nových stromů, tisíce keřů. Podivínští obnovují zeleň za miliony korun

Navíc státní oproti městské policii disponuje na trhu práce konkurenčními výhodami. Mezi ty patří nejen šest týdnů dovolené, ale i náborový příplatek ve výši pětasedmdesáti tisíc korun. „Navíc městský policista oproti státnímu nemá zatím nárok na výsluhu. Zajímavé je, že se nám daří doplňovat strážnice. U mužů je to horší. Když nám loni odešel kolega do Zlína, tak jsme za něj nemohli celý rok sehnat náhradu,“ popsal ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Nádvoří a zahrada Domova na Jarošce v Hodoníně.
Domov na Jarošce bude mít novou ředitelku

To vedení tříapůltisícového Rohatce v této situaci nejde cestou zřízení vlastní obecní policie, ale využívá smluvně služeb strážníků ze sousedního Hodonína. „Jde třeba o odchyt psů či o zajištění veřejného pořádku u větších akcí,“ osvětlil rohatecký starosta Jarmil Adamec.