Stovky strojů pro drobné zemědělce i velké agrární firmy zaplňují několik pavilonů i většinu volného prostoru mezi nimi. Návštěvníci se proplétají mezi pestrobarevnými traktory, kombajny i balíkovačemi. Obdivují se a děti se na ně pokouší vyšplhat. Někteří přitom veletrh navštěvují pravidelně. „Letos jsme tu už potřetí. Zajímá nás hlavně zemědělská technika, kterou můj syn i otec používají k práci. Tentokrát mě zaujaly hlavně traktory, ale líbí se nám i zvířata,“ pochvaluje si třeba Lenka Durnová, která na výstaviště vyrazila s rodinou.

Jedním z vystavovatelů největších strojů v pavilonu V je firma Gomselmaš prodávající kombajny. „Lidé uvidí dva typy sklízecích mlátiček. Jednou z nich je novinka s širší sklízecí lištou,“ popisuje manažer společnosti Jozef Današ.

Každý z vystavených kombajnů váží přes patnáct tun. „Jsou to ale jednoduché stroje, není v nich žádná elektronika, aby obsluha nemusela kvůli každé opravě volat servis. Mlátičky mají lišty široké devět a sedm metrů, takto ale po silnicích nejezdí, nevlezly by se tam,“ přibližuje Današ. Stroje z jeho firmy jsou určené jak pro střední zemědělská družstva, tak pro větší společnosti.

Bručení motorů doprovází směsice zvířecích zvuků, nechybí totiž ani výstava šedesáti hospodářských zvířat před pavilonem H. Zvláště děti si nadšeně prohlíží speciální klec pro snášení vajec a hladí si krávy, kozy i ovce. Ze spokojeného cuchání zvířecí srsti je vytrhává nespokojený křik jedné z vystavovatelek anglonubijských koz. „Nehlaďte je! Můžou od vás něco chytnout,“ varuje překvapené návštěvníky.

Přesto se přes ohradu natahují desítky rukou. „Jsem tady jako vystavovatel s naší firmou, ale dostal jsem na starosti dceru, tak jí ukazuji zvířata. Malá je nadšená, líbí se jí tady,“ pochvaluje si Vojtěch Ertl.

I do dalších dnů se mají lidé na výstavišti na co těšit. „Po celou dobu uvidí výstavu sto let lesnictví a myslivosti v Československu. Do středy budou také ukázky timbersportu, tedy dřevorubeckému sportu, to je zajímavá podívaná u pavilonu Z. Určitě doporučuji také výstava včelařství, medu a všech produktů, které se dají vyrobit z toho, co nám dají včely,“ zve mluvčí veletrhu Jiří Palupa. Techagro mohou lidé navštívit až do čtvrtka.