Zemřel jeden z nejvážněji nemocných pacientů, o které pečuje anesteziologicko-resuscitační klinika nemocnice u sv. Anny v Brně. „Bohužel jeden z našich pacientů v pondělí večer zemřel. Klinika nyní pečuje o pět pacientů s Covid-19 ve vážném stavu. Tři jsou napojeni na umělou plicní ventilaci, dva na mimotělní oběh,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipová.

Operátoři pro chytrou karanténu - Studenti Univerzity obrany Zuzana Valentová (vpravo) a Petr Hanák se školí v prostorách Krajské hygienické stanice v Brně na práci operátorů v projektu takzvané chytré karantény.
Hygienici na jihu Moravy vytvořili první vzpomínkovou mapu

K úternímu ránu bylo na jižní Moravě 355 osob s pozitivním testem na nový typ koronaviru. „Šestaosmdesát z nich zůstává v domácím léčení. Šestašedesát z nich se k pondělnímu večeru z nemoci zotavilo,“ uvedla v pondělí večer Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Uničovský zubař se zotavuje

Významné zlepšení stavu jednoho z nejvážněji nemocných pacientů s Covid-19 oznámila v úterý brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny, jejíž anesteziologicko-resuscitační klinika nyní pečuje o pět nemocných s touto diagnózou ve velmi vážném stavu. Zubní lékař pracoval v Uničově, který kvůli vysokému počtu případů hygienici v březnu dokonce na několik týdnů uzavřeli do ještě přísnější karantény, než jaká platila ve zbytku republiky. „Zubního lékaře jsme na kliniku přijímali ve velmi vážné stavu na umělé plicní ventilaci, na několik dnů jsme ho museli připojit i na mimotělní oběh na přístroji ECMO,“ připomněla mluvčí nemocnice Dna Lipovská.

Do péče specialistů u sv. Anny se ale zubař podle primáře ARK Pavla Štětky dostal včas. „Jako každému pacientovi jsme mu věnovali maximální péči, proto se postupně zlepšoval, přestože jsme ho přijímali ve velmi vážném stavu. Nyní již dýchá několik dní sám, bez podpory umělé plicní ventilace, a den ode dne se zlepšuje,“ dodal primář s tím, že zřejmě ještě tento týdne pacienta přeloží zpět do prostějovské nemocnice.

Další možný příznak onemocnění Covid-19 vyvolávané novým typem koronoaviru nacházejí lékaři v náhlé ztrátě čichu.
Ztráta čichu nebo chuti? Možné příznaky koronaviru, upozorňují brněnští lékaři

„Cítím se mnohem lépe, i když je to stále náročné. Děkuji všem zdravotníkům u sv. Anny za jejich péči,“ vzkázal prostřednictvím nemocnice spokojený pacient.

Velikonoční pomlázka v rouškách a pouze v rámci rodiny.
Podívejte se, jak tradice vítězí nad karanténou aneb Velikonoce na jižní Moravě

V celé zemi bylo podle dat ministerstva zdravotnictví pozitivně testovaných 6059 lidí. 147 pacientů po pozitivním testu zemřelo, 527 se jich k úternímu ránu zotavilo. Celkový počet provedených testů přesáhl sto třicet tisíc, denní počty ale přes Velikonoce klesly je třem tisícům, pod polovinu počtů uváděných v závěru minulého týdne.

Online reportáž