Před falešnou sbírkou varují brněnští strážníci. „Výběrčí lidem předkládají podpisový arch, v jehož záhlaví je mimo jiné symbol vozíčkáře i česká státní vlajka. Na konci formuláře se nachází modrý obdélník s nápisem ‚Handicap International‘ . V minulých letech peníze pro fiktivní sbírku opatřovali rumunští občané, kteří se vydávali za neslyšící,“ upozornil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jak doplnil, tato zkušenost se potvrdila i v pátek dopoledne strážníkům v Ivanovicích, kdy u obchodního centra dopadli po telefonátu svědků dvacetiletou Rumunku. „Soupis dárců čítal už devět jmen. Mladá žena od strážníků dostala pokutu a důrazné vysvětlení, že se chová nelegálně. Na místo strážníci přivolali i cizineckou policii,“ sdělil Ghanem.

Fiktivní charita, jejíž obdoba existuje mnoho let i v dalších evropských městech, se v Brně objevila například v roce 2017 i některých předešlých. Hlídky městské policie se ale na podvodníky vždy natolik intenzivně zaměřily, že se z metropole brzy vytratili. Výběrčí se vydávají za neslyšící. Kromě působení na city tak maskují, že neumí česky. Svědky nepoctivých praktik městská policie žádá, aby se obrátili na linku 156.