Expozici musí sběratelka z brány vystěhovat do konce března. „Zatím se mi podařilo získat jen ústní příslib vyhovujících prostor, kam bych vzácné kousky v krabicích uložila. Třeba panenky jsou velmi křehké a staré dětské knihy také potřebují vhodné prostředí. Pokud se místo nenajde, bude to pro ně katastrofa. Navíc je i pro Brňany obrovská škoda, pokud hračky nikde neuvidí,“ zmínila Kollárová. Podle svých slov se obrátila už na několik institucí a politiků, zatím nikde neuspěla.

Ilustrační foto
Masivní kácení v Čertově rokli: mizí suché stromy, části parku jsou uzavřené

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, vystěhování sbírky z prostor nařídilo Muzeum města Brna, pod které Měnínská brána spadá. Kvůli potřebné rekonstrukci. „Špatně jsou na tom inženýrské sítě a odpad, který protéká,“ řekl již dříve mluvčí Michael Kalábek. Muzeum podle něj jiný prostor pro hračky nemá.

Sbírka hraček výtvarnice Kollárové obsahuje tisíce originálních kousků z období od devatenáctého století do sedmdesátých let minulého století. Nechybí mezi nimi panenky, kočárky, autíčka, ale i méně tradiční věci. „Mezi nejvzácnější patří třeba umělecké kousky společnosti Artěl, které se datují kolem roku 1908. Podobné věci nikde jinde lidé neuvidí," uvedla Kollárová.

V Letohrádku Mitrovských jsou k vidění repliky českých korunovačních klenotů i dalších vzácností.
Svatováclavská koruna v Brně. Ukazují repliku vzácného korunovačního klenotu

Sbírky se nehodlá vzdát ani v případě, že by se vhodný prostor nenašel. „Určitě žádné kousky nebudu prodávat. Jednoduše je budu muset nějak rozmístit po více prostorech, ale to je velmi nevyhovující řešení. Zatím se snažím oslovovat koho mohu a nadále sháním vhodný výstavní prostor," ujistila sběratelka.