Rádi by totiž zachovali charakter takzvaného brněnského Manchesteru. „V lokalitě se nachází z historického i architektonického hlediska důležitá a hodnotná místa, která chceme ochránit a jejich historický odkaz předat dalším generacím. Areál Mosilany má šanci skloubit historii s moderním a chytrým rozvojem města. Proto jsme urgentně začali jednat se zástupci investora, abychom našli řešení, díky kterému se podaří i v rámci nové výstavby zachovat genia loci původní Mosilany,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Majitelem areálu je společnost Financial Consortium. „Investor chce dále pokračovat v dlouhodobém dialogu s vedením města ve věci zachování odkazu textilnictví v Brně, který vnímá jako velmi důležitý. Stejně důležitá je ale i potřeba rozvoje města a uspokojení poptávky po bydlení v centru, kterého je vážný nedostatek. Proto se snažíme najít nejvhodnější řešení," sdělil Deníku Rovnost manažer projektu Ladislav Všetečka.

Upozornil také, že budovy desítky let chátraly, jsou ve velmi špatném technickém stavu a nemají žádnou historickou hodnotu. „Nejsou památkově chráněné," konstatoval Všetečka.

Proti zbourání celého areálu se postavili dříve i členové Komise výstavby a územního plánování Brna-středu. „Komise přijala usnesení, ve kterém vyjadřuje nesouhlas s plošnou demolicí všech budov areálu Mosilana a naopak má zájem na zachování některých́ objektů tak, aby se neztratila autenticita a identita místa,“ potvrdila mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Podle brněnského radního pro územní plánování Filipa Chvátala je cílem přestavba areálu, která umožní nové bydlení i plochy zeleně včetně začlenění toku Svitavského náhonu. „Chceme konečně dát nový život této části středu města, ale ne za každou cenu. Věřím, že nalezneme řešení přijatelné pro obě strany, jak pro město, tak i pro investora. Jedná se o jedny z posledních zbytků autentické architektury, které v chytré čtvrti i v Mosilaně představují tvář brněnské průmyslové historie,“ doplnil.