Scházet se i přes deštivé sobotní odpoledne začala v sobotu odpoledne na Dominikánském náměstí řada podporovatelů iniciativy Black Lives Matter. "Chceme vyjádřit nesouhlas s rasismem a policejní brutalitou a zároveň podpořit komunitu barevných lidí v České republice. I někteří z našich řečníků z Brna a okolí se setkávají s nenávistnými projevy," vysvětluje jedna z organizátorek Alice Minářová.

Sotva se však účastníci akce stihnou seskupit, od náměstí Svobody přichází hnutí Slušní lidé vedené Zdeňkem Pernicou. Mužská skupina nese plachtu odsuzující shromáždění. "Bojujeme za normální slušný svět. Nepodporujeme kriminálníka z druhého konce světa. Záleží na všech životech, ne jenom na černých. Tady stojí skupina, kteří jsou podle nás rasisté," komentuje Pernica.

I přesto, že se podle něj jedná o pokojný protest bez násilí, někteří členové skupiny nejdou pro urážky daleko. "Počkej, až tě nějaký černoch znásilní! Mluvte česky!" ozývá se z Pernicova týmu.

"Tahle slova k tomu patří. Myslím, že vše probíhá poklidně. Já jsem slušný a na nikoho nepokřikuji, v devětaosmdesátým jsem ale za tohle rozhodně klíči necinkal," říká další účastník, který si nepřál uvést své jméno.

Vzduch neprotínají jen ostrá slova, ale po zhruba hodině i několik rajčat letících na skupinu žádajících rovnoprávnost černošské populace. To už ale zasahují policisté z antikonfliktního týmu. Vše vyřeší domluvou a Slušní lidé náměstí pomalu opouští.

Krátce na to končí i demonstrace Black Lives Matter. "Očekávali jsme, že se tady někdo takový sejde. Bylo to velmi nepříjemné, protože svým pískáním komplikovali naše proslovy, ale respektujeme, že chtějí vyjádřit svůj názor," poznamenává Minářová.