Nápad na vytvoření kavárny dostal při studiu hotelové školy. „Přišlo mi to jako logické spojení vzdělání a koníčku. Chtěl jsem vybudovat kavárnu, která by byla věnovaná našim letcům z RAF, na které se bohužel po druhé světové válce velmi rychle zapomnělo,“ vysvětlil Albert Kronek.

Expozice s originálními uniformami, kombinézami a součástmi výstroje a výzbroje má návštěvníkům připomenout hrdiny, kteří za války nasazovali své životy. „Moc se mi tu líbí, chodíme sem často s kamarádkami. Expozice o letcích je úžasná,“ svěřila se v kavárně reportérovi Brněnského deníku Rovnost Alena Stránská.

Požár motoru autobusu brněnské MHD.
Autobus s cestujícími začal za jízdy hořet. Z motoru šlehaly plameny

Sbírka je podle Kronka unikátní v tom, že každá vystavená věc má svůj příběh. „Mám tady třeba padákovou sponu po brněnském stíhači Františku Trejtnarovi, kterého v souboji sestřelil německý pilot. Trejtnar vyskočil ze stíhačky, která už nebyla schopná boje. A přežil se zlomenou nohou právě díky tomu, že měl připnutou sponu a padák,“ uvedl.

Zajímavý příběh má i záchranný člun, který získal po letci Františku Zabloudilovi. Ten byl v posádce bombardéru, jenž letěl z protiponorkové patroly a měl vážnou závadu na motorech. „Potřebovali letadlo odlehčit, takže odhazovali zbytečnou zátěž. Podařilo se jim doletět na základnu. Nemuseli tak v zimě přistát na hladině v Severním ledovém oceánu, a právě tento člun se na poslední chvíli podařilo zachránit,“ přiblížil historii dalšího exponátu Kronek.

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany
Z Brna odlétlo do světa půl milionu lidí. Nejčastěji do Londýna, Řecka a Turecka

Velmi si cení i svetr z výstroje elitního stíhače Otmara Kučery z Brna. „Měl ho na sobě, když si připsal první sestřel,“ zdůraznil.

Za jeden z nejvzácnějších exponátů považuje kus křídla z amerického bombardéru sestřeleného v srpnu 1944 v letecké bitvě nad Slavičínem. Část posádky tehdy zahynula. „Unikátní je, že se na fragmentu křídla dochovala část výsostného označení amerického letectva. Křídlo leželo na slovenské straně Karpat v lesích u vesničky Nová Bošáca. V osmdesátých letech ho tam našel amatérský brněnský historik Růžička,“ uvedl spolumajitel kavárny.

Ilustrační foto.
Počkali, až skončí mše. Dvojice přepadla a okradla starší ženu

Jeho sbírku exponátů ocenil i další sběratel Ladislav Pražák z Brna. „V expozici jsou originální věci po pilotech, které vyprávějí jejich příběhy. Albert Kronek vytvořil podle mého mínění kvalitní sbírku, která se jen tak nevidí,“ řek