Ze vstupu do zámku v Rájci nad Svitavou zmizela litinová brána. Přes zimu ji opraví restaurátor ve své dílně. „Práce vyjdou na tři miliony korun. Přibudou i ozdoby, které na bráně už dlouho chyběly,“ uvedla kastelánka Jana Kopecká.

Někteří návštěvníci už se na novinku těší. „Nová brána? Určitě se na ni na jaře zajedeme podívat,“ plánuje například Jana Suchá.
Vysprávek se v zámku dočkají také okna poškozená nedávným větrem, vstupní dveře zámku a kostelní lavice. „Rádi bychom pokračovali v opravách střechy. Zatím ale nevíme, jestli na to dostaneme peníze,“ odhalila další plány Kopecká.

Zámecká brána
· Jde o cenné litinové dílo a kovářskou práci.
· Restaurátor na bránu z Rájce nad Svitavou připevní ozdoby a erb Salmů.
· Oprava bude stát 6 milionů korun.


V kunštátském zámku čeká v zimě oprava barokní tereziánský lustr a gotické omítkové vrstvy v jedné z místností původního hradního paláce. „Pod odborným dohledem restaurátora to zvládneme sami,“ řekl kastelán Radim Štěpán.

Šest milionů korun spolkne obnova mozaikové dlažby, soklu s krbem a hlavně malířské výzdoby v sala terreně lysického zámku. „Pracujeme i na projektu pro zámeckou zahradu a zahradnictví s názvem Kolonáda rozmanitosti. Rádi bychom na něj získali dotaci sto deset milionů korun,“ uvedla kastelánka zámku v Lysicích Martina Medková.

V Bučovicích se chystají opravit okna v západním křídle. „Jedná se o devatenáct oken. Až je řemeslníci rozeberou, zjistí, jestli stačí díly opravit nebo je musí vyrobit znovu,“ popsala kastelánka Jana Buriánková.

Nová expozice vzniká v podzemí slavkovského zámku. „Jinak na zimu chystáme jen běžné provozní opravy, velký úklid a péči o sbírkové předměty,“ sdělila ředitelka zámku Eva Ouběhlická.