Předjíždějící řidiči se zájmem vyhlédají z okének a pokračují v jízdě. Najdou se ale i tací, kteří se sešlápnutí plynu nemohli dočkat a netrpělivě se ženou kupředu. Zkušenosti s provozem, který za sebou nadšenci vozidel z padesátých a šedesátých let někdy musí vytvořit, popisuje také mladý majitel Velorexu Ondřej Plecák. „Někteří lidé to pochopí, ale někdo nás kolikrát předjíždí i přes plnou čáru a v zatáčce. To je nepříjemné,” popisuje muž.

Nové lázně v Blansku? I s demolicí starého bazénu vyjdou na 321 milionů
Nové lázně v Blansku? I s demolicí starého bazénu vyjdou na 321 milionů

„Táta mi vždycky říkal, že i kdybych byl sebevíc ve srabu s penězi, tak tohle se prostě neprodává,” říká Plecák.

Na sraz přijel s manželkou Velorexem, který mu věnoval otec k desátým narozeninám. Od té doby o něj pečuje a má podle něj nevyčíslitelnou hodnotu. Vzpomíná například na historku, kdy mu někdo výměnou za hadraplán nabízel Mercedes. Nevyměnil. „Táta mi vždycky říkal, že i kdybych byl sebevíc ve srabu s penězi, tak tohle se prostě neprodává,” říká Plecák.

Podívaná je na hlavním stanovišti srazu v Boskovicích velkolepá. Desítky Velorexů na parkoviště u restaurace průběžně přijíždějí, občas s pomocí roztlačení a za hlasitého troubení zase odjíždějí. Po okolí jich v sobotu jezdí zhruba sto padesát. Při přejíždění mezi jednotlivými stanovišti se jeví hadraplány daleko měně nepatřičně, než ve městě plném nových vozů a moderních budov.

Například při přejezdu od Šebetova k sanatoriu v Jevíčku působí hadraplán na liduprázdné silnici s táhnoucími se lukami a vzdálenými kopci v pozadí jako stroj času. Před léčebnou, u které účastníci srazu plní nejrůznější úkoly, přitahují Velorexy pozornost zdejších pacientů s berlemi.

Návštěvníci boskovického arboreta Šmelcovna si v těchto dnech mohou dopřát procházku mezi květy. Zejména rododendronů.
Rozkvetlé rododendrony lákají do Boskovic. K prohlédnutí budou po celý květen

Na každém stanovišti je slyšet kromě češtiny i několik dalších jazyků, nejčastěji němčina, slovenština, polština a maďarština. Přijeli ale i Belgičané nebo Bulhaři. “Hodně lidí přiváží Velorex na vleku, ale například Němci jsou většinou už v důchodu, takže mají hodně času. Berou to jako dovolenou," usmívá se organizátor srazu Tomáš Kostík.

Letošní boskovický sraz, jeden z největších v Česku, je v pořadí už šestadvacátý. Tradičně přitahuje zájem místních a sdružuje nadšené řidiče, kteří na Blanensku tráví často celý víkend. Neobešel se ale ani bez dramatických momentů. „Mně se zadrhává motor a můj kamarád se dnes převrátil, najel do díry. Naštěstí si jen odřel rameno a hadry na Velorexu," popisuje muž stojící u přehřátého vozidla.

Zvýšená opatrnost pro řidiče. V ulicích Blanska opravují výtluky
Zvýšená opatrnost pro řidiče. V ulicích Blanska opravují výtluky

V neděli se chystá v Boskovicích přehlídková jízda všech účastníků srazu, vyhlášení výsledků závodu a předání cen.