Tradice, úroveň a odborné zaměření. Karel Bořecký se díky těmto charakteristikám rozhodl zapsat syna na Střední průmyslovou školu stavební v brněnské Kudelově ulici. V současnosti se ale někteří z rodičů i učitelů obávají, že škola jako samostatná zanikne a sloučí se s polytechnikou v Jílové ulici. „Studoval jsem zde stejně jako můj otec. Důležitá byla v našem výběru i svébytnost školy, sloučeným bych tolik nevěřil,“ popsal otec středoškoláka.

Na začátku května přišla průmyslovka o ředitele, když nečekaně zemřel. Do dneška je její vedení neúplné. „Pořád jsme čekali, až náš zřizovatel, Jihomoravský kraj, vypíše na jeho místo výběrové řízení. Školu teď řídí zástupci,“ upozornil jeden z učitelů Jan Hobža.

V polovině srpna se zaměstnanci školy začali dozvídat, co mohlo stát za otálením. „Naznačili nám, že hrozí i možnost sloučení se Střední školou polytechnickou Brno v Jílové ulici,“ uvedl zástupce ředitele Oldřich Semík.

Škola zůstala čtyři měsíce bez ředitele
∙ Ředitel Střední průmyslové školy stavební Brno na začátku května zemřel.
∙ Od té doby jeho post zůstal prázdný.
∙ Místo doplnění vedení školy zvažovali radní Jihomoravského kraje, který školu zřizuje, sloučení vzdělávacího zařízení se Střední školou polytechnickou Brno v Jílové ulici.
∙ Zatím to vypadá, že se škola ředitele nakonec dočká. Nyní shání vhodné kandidáty.
∙ V půlce října už by mohla mít kompletní vedení.
∙ Pokud ale komise z kandidátů nikoho nevybere, je budoucnost školy nejasná.

Zpráva vedení i učitelský sbor pobouřila. „Radní o tom jednali o nás bez nás. Máme plnou kapacitu studentů, takže není ke sloučení důvod,“ uvedl Semík.

V případě spojení se učitelé obávají hlavně o tradici a úroveň vzdělávacího zařízení. „Střední průmyslová škola stavební Brno funguje už 130 let. Horší úroveň té druhé, novější, by ji určitě negativně ovlivnila,“ myslí si Hobža.

S tím, že by sloučení průmyslovce uškodilo, nesouhlasí ředitel střední polytechnické školy Andrzej Bartoś. „O žádném pokoutním vyjednávání nevím. Kdyby nás sloučili s odbornou školou v Kudelově ulici, nevadilo by mi to,“ sdělil.

Úvahy o sloučení prozatím zástupci kraje odložili. „Bylo jednou z možností, rozhodli jsme se však školu zachovat. Do příštího zasedání rady vypíšeme konkurz na nového ředitele,“ uvedla radní Jana Pejchalová. Dodala, že výběrové řízení radní chystají tak pozdě kvůli omezenému provozu během prázdnin.

Zástupce ředitele Semík tomu ale nevěří. „Ze zasedání ředitelů vím, že v některých školách volí ředitele i v letních měsících,“ řekl.

V současnosti je jisté, že školní rok 2018/2019 střední škola v Kudelově ulici zahájí s částečným vedením. „Ředitele by komise mohla zvolit v polovině října,“ doplnila mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Zatím škola hledá vhodné kandidáty. „Nějaké od nás máme, ještě sháníme jednoho. Chceme, abychom byli v nominacích silní,“ popsal Semík.

Úplně oddychnout si však zástupci školy ani rodiče nemohou. Sloučení do budoucna vyloučené totiž není. „Když nevybereme nikoho kvalitního, uvidíme, co dál,“ naznačila Pejchalová.

Zástupci ředitele i učitelé proto pořád vnímají sloučení jako hrozbu. „Bojíme se, že z našich kandidátů nebude komisi nikdo vyhovovat a radní budou znovu diskutovat možnost zániku naší školy jako samostatné instituce,“ svěřil se Semík.

O budoucnost školy se bojí i bývalý ředitel Jiří Pokorný. „Byl jsem ve vedení deset let a chodil sem můj syn a teď i vnuk. Se slučováním nesouhlasím, protože by klesla odbornost. Za samostatnost školy jsem ochotný bojovat,“ sdělil.

ZUZANA VRBECKÁ