Právě květen a červen jsou měsíce, kdy mají mšice v zahradách doslova žně. „Letošní sucho samozřejmě ještě zvýraznilo problém, díky oslabeným rostlinám. Mšice se pak rychle šíří pře vyšších teplotách, což je spojeno obvykle s červnovým klimatem. Jejich šíření napomáhá vítr. Letošní jaro bylo v tomto směru také víc větrné než jindy,“ zdůvodnil Robert Pokluda, vedoucí Ústavu zelinářství a květinářství při Zahradnické fakultě brněnské Mendelovy univerzity.

Mšice škodí na téměř všech zahradních plodinách. Časté jsou na ovoci, zelenině, ale i na řadě okrasných druhů stromů a keřů. Především na ovocných stromech se s invazí mšic letos potýká i Miroslav Vaculík z Vřesovic na Hodonínsku. „Letos opravdu řádily. Šly na všechno včetně zeleniny. Napadly hlavně švestky, ale také růže. Musel jsem proto proti nim použít postřik,“ svěřil se pěstitel.

Mšicím chutnají zejména mladé výhonky. „Letos je máme dokonce na oleandrech,“ zmínil Michal Sládek z Čejkovic na Hodonínsku.

Více než obvykle jich je i na meruňkách. „U okolních sadařů jsem viděl totální napadení. Nic takového nepamatuji,“ prozradil pěstitel Zdeněk Jakubčík ze Šakvic na Břeclavsku.

Problematická je podle Pokludy ochrana především těch druhů, které v tomto období lidé konzumují. „Jde o třešně, rybíz, kedlubny, salát a další. Běžně dostupnými přípravky totiž nelze z důvodu ochranných lhůt zasahovat,“ přiblížil.

Většina odborníků včetně něj preferuje využívání biologických postupů ochrany. „Jde o přípravky na bázi extraktů ze siličnatých rostlin, kopřivy, olejů, které lze aplikovat i opakovaně,“ doporučil Pokluda.

Šíření mšic napomáhají mravenci, kteří z nich olizují sladkou medovici. „Množí se hlavně během sucha, mezi vlhkým a suchým obdobím. Paradoxně ti, kteří proti mšicím začali zjara stříkat, jsou na tom hůře. Nyní se první mšice objevují na rybízu. Pokud je necháte, začnou se na nich pást slunéčka sedmitečná. Ta se rozmnoží, a když je máte v zahradě, nemáte ani mšice. Podobně je to i pestřenkami. Pokud ale postříkáte mšici hned zjara, zpravidla s ní zničíte právě i hmyz, který se mšicemi živí,“ popsal Ivan Dvořák z pěstitelské poradny Českého zahrádkářského svazu.

Účinnou ochranou je podle vedoucího Ústavu zelinářství a květinářství také pouhé postřikování napadených listů vodou s malým přídavkem mýdla. „Aby však byla ochrana účinná, je třeba ji opakovat každé tři dny,“ poradil Pokluda.

Alternativní metody v boji proti mšicím mají i samotní zahrádkáři. „Já osobně využívám lógr z kávy. A stříkám pak vodou smíchanou s mlékem," podělila se o svůj vyzkoušený „recept" Pavla Kacerová Lexová z Bořetic na Břeclavsku.

IVA HAGHOFER
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI