Podstatně víc výjezdů hlásí znojemská záchranka. V tropických dnech minulého týdne měly sanitky v celém kraji za čtyřiadvacet hodin neuvěřitelných tři sta výjezdů. Lékaři ošetřovali chronicky nemocné lidi i pacienty s alergickými reakcemi po bodnutí hmyzem. A vedra se opět vracejí. Meteorologové předpovídají na pátek až čtyřiatřicet stupňů Celsia, na sobotu dokonce až šestatřicet stupňů.

O pětadvacet procent více výjezdů hlásí znojemská záchranka. „V tropických dnech jsme, podobně jako kolegové v celém kraji, vyjížděli k starším chronicky nemocným pacientům, pro které jsou dlouhotrvající vysoké venkovní teploty velkou zátěží. Také je vyšší frekvence kontaktů lidí s hmyzem, takže jsme ošetřovali pacienty s alergickými reakcemi po bodnutí hmyzem," uvedl šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička.

jak na horko
√ dostatek tekutin
√ přes poledne nevycházet na přímé slunce
√ používat pokrývku hlavy
√ vyvarovat se nadměrné fyzické zátěže
√ nemocní by v případě obtíží měli okamžitě kontaktovat ošetřujícího lékaře

Zdroj: ZZS JmK

Za mnohé slabosti si podle lékařů lidé mohou sami. „Především nedodržováním režimových opatření. Starší lidé a hlavně chronicky nemocní, jako například kardiaci či astmatici, by se měli vyhýbat pobytu na přímém slunci v době kolem poledne," informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

V době přes pravé poledne a v časných popoledních hodinách by lidé měli omezit sportování či domácí a zahrádkářské práce. „Důležité je dodržovat pitný režim. Ideální je popíjet průběžně během celého dne menší množství tekutin a rozhodně nečekat na to, až se dostaví pocit žízně. Doporučený denní příjem tekutin v těchto tropických dnech by neměl klesnout pod dva a půl až tři litry. Rozhodně je třeba důsledně upozornit na to, že pitným režimem není myšleno popíjení alkoholických nápojů," upozornila lékařka Zuchová.

Při pobytu na slunci by lidé neměli zapomínat na používání pokrývky hlavy, bez které přímé působení slunečních paprsků na hlavu může způsobit vážné zdravotní komplikace. „Zejména chronicky nemocní lidé by měli dodržovat všechna opatření a pokyny svého ošetřujícího lékaře včetně nastavené a předepsané medikace. Musí sledovat svůj zdravotní stav, a při jakémkoli zhoršení svého lékaře osobně nebo i telefonicky zkontaktovat a svůj zdravotní stav s ním bez odkladu konzultovat," přiblížila Zuchová. Jak dodala, začíná se zvyšovat také počet různých psychóz a akutních psychických obtíží.

Důchodce Jaroslav Švarc ze Znojma pracoval celý život pod širým nebem a teplo snáší poměrně dobře. „Vrtali jsme studny, takže jsem na rozmary počasí i na velká vedra zvyklý. Ale když je takových čtyřiatřicet a víc, raději z bytu vůbec nevycházím," uvedl Švarc.

Jak dodal, nákupy a další nutné záležitosti si v parných dnech obstarává zásadně brzy ráno. „Už kolem sedmé chodívám na hřbitov a pak jdu na nákupy. Rozhodně když nemusím, tak v poledne na slunce nejdu. Zůstávám ve stínu domova," směje se Švarc.

Ovšem také mladí lidé, kteří nejsou nemocní, si nedodržením režimových opatření mohou vyvolat vážné zdravotní obtíže. „Stále ošetřujeme desítky osob, jejichž jediným důvodem obtíží byl kolaps z horka," zakončila mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.