Na opačných stranách proti sobě stojí například Mikulov a Dolní Dunajovice na Břeclavsku. Dolnodunajovický starosta Josef Hasník územní plán žaluje například kvůli tomu, že chtěl nechat převést dopravu od Vídně z plánované dálnice D52 na připravovaný obchvat Břeclavi a dále na dálnici D2. Dopravní tepny sice nemá rád ani jeho mikulovský kolega Rostislav Koštial, přesto krajský úřad podporuje. „Dálnice a také obchvat Mikulova jsou nutné. Kamiony tu totiž neustále brzdí a řadí,“ sdělil Koštial.

Jedním z nových zastánců kraje je město Brno. „Připojili jsme se jako vedlejší účastník, takže budeme mít přístup ke všem dokumentům. Zrušení územního plánu by pro nás byla nejhorší varianta,“ komentoval připojení náměstek primátora Petr Hladík.

Brněnské ulice Gorkého a Arne Nováka dostanou novou podobu. Takto vypadají návrhy.
Rozkopou Gorkého a Arne Nováka. Opravy příští léto znesnadní parkování

Negativním dopadem platného územního plánu na Brno přitom obce, které plán zažalovaly, argumentují. Například v oblasti dopravy, Brno je totiž především dálkovou dopravou přetížené. „Důvody uvedené v žalobě týkající se Brna považujeme za správné. Politické rozhodnutí podpořit kraj s věcnými důvody v žalobě nijak nesouvisí,“ uvedl advokát Pavel Černý, který žalobu na neplatnost územního plánu připravil.

Podle náměstka hejtmana pro územní plánování Martina Malečka se připojují obce, kterých by se případné zrušení územního plánu dotklo. „Přišly by třeba o protipovodňová opatření. Dopad by to ale mělo i na další stavby,“ uvedl Maleček.

Podle něj je obcí, které se na stranu kraje připojí, mnohem více než aktuálních dvanáct. „Kolem plánované D43 vím o čtyřiceti, které se chtěly přidat. Dalších sedmnáct je kolem trasy D55 na Hodonínsku,“ vypočetl Maleček. Právě tyto dálnice, spolu s rozšířením železniční tratě na Přerov nebo dostavbou dálnice D52 na Vídeň by zrušení územního plánu ohrozilo.

Vizualizace dálnice D52. Ilustrační foto.
Dostavbu D52 ohrožuje další žaloba od ekologických aktivistů

O ÚZEMNÍM PLÁNU ČERNOHORSKÝ STAROSTA ONDŘEJ MĚŠŤAN TVRDÍ:

Díky dálnici zmizí auta z města

Černá Hora /ROZHOVOR/ - Obyvatelé Černé Hory na Blanensku dálnici navrženou v územním plánu uvítají. Dopravní problémy spojené s uzavřeným mostem její potřebu podle tamního starosty Ondřeje Měšťana jen potvrdily. „Aut tudy jezdilo dost i předtím. Dálnice by pomohla nejen nám,“ říká.

Co říkáte na žalobu, kterou proti zásadám územního rozvoje podaly obce z okolí?
Jsem z toho překvapený, ale mají na to právo. Nejsem schopný jejich důvody posoudit. Příští týden mám v plánu se s jejich odůvodněním detailněji seznámit.

Jste s nimi v kontaktu? Bavili jste se o tom?
Ne, neřešili jsme to s nimi. Každopádně si myslím, že pokud k žalobě nemají opravdu závažné důvody, je to od nich poněkud neohleduplné. Vůbec nezávidím obcím, přes které proudí kolony aut trvale.

Dálnici tedy přivítáte v každém případě? Nevidíte v novém plánu žádné nedostatky?
Jsem určitě pro dálnici. Teď máme problém kvůli zavřenému mostu, ale aut tudy projelo dost i předtím. Dálnice by od nás odvedla velké množství aut mířících do Tišnova. A pomohla by nejen nám. Územní plán mi v porovnání s předchozími verzemi přijde na úrovni.

Máte nějaké novinky týkající se uzavřeného mostu?
Čekáme na posudek statika. Zítra ho získá ředitelství silnic a dálnic. Pak se uvidí. 

Ilustrační foto.
Minuty děsu se šťastným koncem. Bosé devítileté dítě pobíhalo po rušné silnici

STAROSTA MALÉ LHOTY ROSTISLAV VLACH PROTESTUJE:

D43 povede kolem domů

Malá Lhota /ROZHOVOR/ - Malá Lhota na Blanensku patří mezi obce, které se připojily k žalobě proti novému územnímu plánu kraje. „Přiměli nás k tomu obyvatelé naší vesnice,“ zdůrazňuje tamní starosta Rostislav Vlach.

Co je pro vás největší problém?
Máme vážné důvody, které nás přiměly k žalobě. Vadí nám dvě možné varianty tras dálnice. Jedna z nich počítá s tím, že povede sedmdesát metrů od několika domů Malé Lhoty. K žalobě jsme se připojili na popud našich obyvatel.

Máte nějaké aktuální vyjádření od Jihomoravského kraje k žalobě?
Ne. Účastnili jsme se i jednání v Brně, ale tam nám sdělili jen věci obecného rázu.

Jste v kontaktu s obcemi, které by stavbu dálnice podle nového plánu přivítaly?
Nejsme.

Chápete ale, že D43 má ulehčit těm, které jsou zahlcené nadměrnou dopravou?
Uvědomujeme si to a víme, že žaloba brzdí i celkový rozvoj kraje. Snažili jsme se k trasám dálnice podat v dřívější době připomínky. Kraj je všechny zamítl.

Existuje varianta D43, se kterou souhlasíte?
Takzvaná optimalizovaná varianta je pro nás nejschůdnější. Nikdo nám doteď nesdělil, která se prosadí. Tyto informace samozřejmě potřebujeme, abychom mohli promyslet, kterým směrem se naše obec může rozvíjet.