Víc práce měli zdravotníci v boskovické nemocnici, kde zaznamenali o jedenačtyřicet porodů víc, tedy 435. „Je to nejspíš dané tím, že obliba naší nemocnice mezi rodičkami stoupá. I proto plánujeme pořídit nové porodnické lůžko a světla na sálech," uvedl primář tamního oddělení Jan Machač.

O 160 porodů víc než loni hlásí Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. „Snad i díky tomu, že se snažíme chovat jako rodinná nemocnice, třeba po otcích nechceme žádné poplatky za přítomnost u porodu. Po Fakultní nemocnici Brno máme druhý nejvyšší počet porodů v kraji," sdělil ředitel nemocnice Josef Drbal.

Ještě v roce 2001 tam zvládli 562 porodů, zhruba tři denně. Letos 1 004, na den skoro dvakrát tolik. Milosrdné si jako místo pro narození dcery vybrala i matka Veronika Salomonová. „Hlavně kvůli osobnímu přístupu. Byla jsem moc spokojená, starali se o mě krásně," ocenila.

Naproti tomu ve Fakultní nemocnici Brno poplatky za otce u porodu vybírají. I tam ale porodů přibylo o devětadvacet na 2 980.

Nejvíc dětí přichází podle statistik na svět právě v období dovolených, nemocnice tak očekávají, že počty porodů ještě vzrostou. „Děti se rodí nejvíc o letních prázdninách. K poslednímu červnu se u nás narodilo 505 dětí při pěti stech porodech. Za stejné období loňského roku to bylo 459 dětí při 456 porodech. Očekáváme, že počet porodů v naší nemocnici přesáhne za celý rok tisícovku," sdělila mluvčí znojemské nemocnice Marcela Půčková.

Primář vyškovského gynekologicko-porod-nického oddělení Josef Eim naopak soudí, že porodnost spíš klesne, i když porodů tam nyní mají o čtyřiačtyřicet víc než loni, tedy 477. „Matek ubude. Pro zachování současného počtu narozených dětí by v dalších letech musely mít děti tři, a ne průměrně jedno a půl jako nyní," vysvětlil.

Méně porodů oproti ostatním zařízením zaznamenali lékaři v letošním prvním pololetí v nemocnici v Ivančicích na Brněnsku i v Kyjově na Hodonínsku. „Zvyšuje se pouze věk rodiček a tím i komplikace u porodu," sdělil mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Za první pololetí loňského roku tam měli 544 porodů, letos pouze 507.

Méně rodiček dorazilo i do břeclavské nemocnice. „Pokud srovnáme první polovinu roku s tou loňskou, pak porodů mírně ubylo, konkrétně o jedenáct na 497," porovnala mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová. Do Břeclavi zato jezdí rodit čím dál víc Slovenek. „V posledních letech jsme zaregistrovali jejich zvýšený zájem. Často ho podnítila doporučení od známých, kteří mají s naší nemocnicí dobré zkušenosti. Nebo je to také tím, že lidé, kteří bydlí blízko u hranic, to sem mají kousek," vysvětlila mluvčí Schweitzerová.

Loni rodilo v břeclavské nemocnici sedmadvacet Slovenek, jen za letošní leden jich bylo šest.

V jihomoravských nemocnicích dlouhodobě klesá počet porodů dvojčat a trojčat, stejně jako císařských řezů.