Šance, že Spojené státy americké vydají Kevina Dahlgrena podezřelého ze čtyřnásobné vraždy v brněnských Ivanovicích, není zrovna vysoká. Alespoň podle statistik ministerstva spravedlnosti. Z těch vyplývá, že Česká republika požádala americkou stranu o vydání stíhaného člověka od roku 2011 dosud šestadvacetkrát. USA vyhověly za stejnou dobu jen čtyřikrát.

Ani jeden ze stíhaných podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Roberta Schustera nebyl, na rozdíl od Dahlgrena, Američan. „Spojené státy nyní řeší ještě jednu žádost o vydání svého občana. Rozhodnutí vždy závisí na nezávislém soudu," okomentoval Schuster.

Vyšetřovatelům případu čtyřnásobné vraždy teď běží dvouměsíční lhůta, po kterou musejí dát dohromady důkazy proti Dahlgrenovi a požádat o jeho vydání ke stíhání do České republiky. Pokud USA muže nevydají, musí česká justice počkat, až vyjede za hranice. „Pokud ho najdeme mimo Spojené státy, můžeme požádat o jeho vydání tam," vysvětlil mluvčí.Kauza Dahlgren.

Případem se začala zabývat i rakouská média. Podle tamního deníku Heute se Dahlgren z Ivanovic, kde v rodinném domě zemřeli jeho čtyři vzdálení příbuzní, přesunul na vídeňské letiště na motorce zavražděných. Když se o jeho pobytu na palubě letadla mířícího do Washingtonu dozvěděl personál, zvažoval prý nouzové přistání nebo návrat. Nakonec se měl rozhodnout pokračovat v cestě.

Podle mluvčí jihomoravské policie Petry Vedrové jsou obě informace smyšlené. „Už jsme zjistili, jak se muž na letiště dostal. Rozhodně to nebylo na motorce," konstatovala policejní mluvčí.

Stejně tak posádka letadla nezvažovala návrat ani přistání. „Změnou směru letu by hrozilo, že si toho pasažér všimne. Mohl by pak ohrozit cestující," řekla Vedrová.

Policie proto muže minulý týden zadržela až ve Washingtonu. V pátek stanul před soudem, který ho poslal do vazby. O tom, jestli a co vypovídal, strážci zákona odmítli mluvit. „Mohu jen sdělit, že jsme s americkými vyšetřovateli v kontaktu," prohlásila policejní mluvčí.

Těla manželského páru a jejich dvou synů našli sousedé minulou středu v jejich domě. Čím je vrah usmrtil, policisté nesdělili. Oznámili, že zločin byl velmi brutální. A vyvrátili, že pachatel střílel. „Zjistili jsme, že své oběti zřejmě nezabil najednou," oznámil šéf krajských kriminalistů Antonín Hrdlička.

Brňané uctili památku obětí květinou či zapálením svíčky. Předevčírem se k pietním akcím připojila Fakulta sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Studoval tam starší ze zavražděných mladíků. „Všechny, kdo ho znali, prosíme o tichou vzpomínku," stojí na webu školy.

Posádka může cestujícího i připoutat, tvrdí pilot Keller

Brno /ROZHOVOR/ - Pilot letadla, ve kterém seděl Kevin Dahlgren stíhaný pro čtyřnásobnou vraždu, o něm téměř celou dobu věděl. I letušky se musely tvářit, že se nic neděje. Dvacetiletému Dahlgrenovi proto servírovaly kávu nebo menu. „Základní pravidlo je, že dotyčný nesmí z chování posádky poznat, že se děje něco neobvyklého," říká k tomu zkušený pilot Ladislav Keller.

Pokud je na palubě letadla pachatel, kterého chce zatknout policie, kdo všechno se to z personálu dozví?

Když policie letadlo informuje, dozví se to pouze posádka a přijme určitá bezpečnostní opatření.

V tomto případě museli pilot i letušky dělat, že o ničem nevědí. Je na to personál nějak připravovaný?

Ano, posádka prodělává speciální výcvik, kde se na tyto situace všichni členové personálu připravují. Cvičí se nejen v tom, nedávat nic najevo, ale i ve schopnosti vyjednávat a případně zpacifikovat delikventa.

Zažil jste někdy situaci, kdy byl na palubě někdo, kdo ohrožoval cestující?

Zažil.

Jak v takovém případě postupujete?

Záleží na okolnostech. Jakmile se cestující začne chovat agresivně, snaží se ho posádka uklidnit. Často pomůže přesazení, aby nebyl v kontaktu s lidmi, se kterými měl konflikt. Pak je několik forem upozornění, aby toho nechal, která mohou skončit i nouzovým přistáním. Posádka má i právo připoutat cestujícího k sedačce pomocí policejních pout.