BRANKÁŘI

 Pardubice 8 bodů (max. 10)
Ve čtvrtfinále jezdil Martin Růžička trabantem, kterému chybělo levé zrcátko a zlobil startér. Proti Liberci už ale túroval silný a nablýskaný sporťák. Tak moc se toho za pár dní změnilo. Nejdřív chlap v bílé masce, který nechytí ani rýmu, o pár dní později dokonalý magnet na puky. Má nejlepší čísla ze všech gólmanů v play off. Zda může vychytat titul? O tom nepochybujte!
 Brno 9
Jestli má Martin Straka špatné spaní a v noci něco nesmyslně mumlá, nedivte se. To slovo je Trvaj, šéf brněnské betonovací čety. Ucpe každou škvíru, co vidí, to chytí. Indiánům vyrval z hlavy všechna péra, zatočil s Jandačovou Spartou. Jak na něj? Snad jedině mu před zápasem prohrabat batoh a ukrást kontaktní čočky. Jinak je každá rada drahá.

OBRANA

 Pardubice 8
V play off stoupá cena urputných válečníků. Příklad? Výkon Václava Kočího šel o dvě třídy nahoru. Do reprezentační formy rychle roste Jan Kolář. Připomíná moderní verzi legendárního tvrďáka Scotta Stevense. Dovede soupeře trefit tak, že to cítí ještě na masérském stole. Navíc nemá problém s konstruktivní rozehrávkou. Pište si, tady se rodí další hvězda…
Brno 7
Poctivá gulášovka! Hladkou mouku, suché brambory nebo cibuli také nebudete do sebe ládovat postupně. Teprve když smícháte všechny potřebné ingredience dohromady, přidáte točený salám, máte pokrm jedna báseň. Strčí do kapsy i polévku z pomalu dušeného pštrosího krku, za kterou „vysolíte“ balík. Ano, gulášovka nezní tak honosně, ale službu udělá fantastickou, zasytí. Navíc může být i dost ostrá… Bičánkova parta svoji roli plní perfektně.

ÚTOK

Pardubice 9
S jedním útokem v play off neuspějete. Přesvědčily se o tom Vítkovice i Liberec. Pardubice je drtily šířkou své ofenzivní letky. Když nedají góly osvědčené hvězdy Koukal, Starý nebo Bartek? Nacouvá před branku tank Cetkovský a přichází problémy. Zaúřaduje jemný technik Kousal, dá o sobě vědět raubíř Rákos nebo lepšící se Zohorna. Bránit tuhle sestavu? To je to samé jako jednotit mrkev. Prostě práce za trest.
 Brno 7
Rozumíte „hantecu“? Tak si pište novou frázi. Alibaba a 40 loupežníků = Divíšek a 15 útočníků. Kolem nejproduktivnějšího hráče play off stojí banda zarostlých zbojníků s těmi nejsmělejšími úmysly. Hraje tvrdě a chce pohár. Za každou cenu! Petrovický ještě nastupoval za výběr ČSFR, Jaroslav Svoboda hrál finále Stanley Cupu, Tomáš Svoboda si zase vyhoví s Divíškem, jako by spolu odmala na písku plácali bábovičky. Tenhle mix je hodně pestrý a dost šikovný. Pozor, nikdy se nevzdává!

FAKTOR X

 Pardubice:  Strach Komety
Brněnští budou vykládat, že je jim nějaká série šesti zápasů za sebou, v nichž vítězí jenom Pardubice, úplně volná. Ale ten červíček vzadu v hlavě je, hlodá a neustále opakuje: „Kometě to na ,pojišťováky’ nejde“. Běda Brňanům, jestli Pardubice zvládnou své dva domácí zápasy. Pak totiž potvůrka v hlavě spustí pořádný bengál.

 Brno:  Šílenství
Klidně, ať padne vláda, měna nebo Prahu obsadí turkotatarské kmeny. V Brně se teď hraje hokej a všechno ostatní jde stranou. Celé město chce titul, fanatičtí fanoušci poženou svoje hvězdy na zteč. Hráči si uvědomí, že hrají pro celé město, nemohou zklamat. Euforie umí dělat divy.

Bran­káři, útočníci a trenéři očima expertů

ÚTOČNÍCI

Petr Koukal (Pardubice)

Názor experta – Tomáš Rolinek: „Známe se strašně dlouho a musím říct, že v každém zápase bych chtěl nastupovat vedle něj. Ať v nároďáku nebo v klubu. S ním hrát je prostě jedna velká radost. Výborně bruslí, je doslova neunavitelný, mám pro něho jen slova chvály, navíc je to můj soused. Klidně může hrát hokej do čtyřiceti let.“

Názor Deníku: Když má den, jsou Pardubice k neporažení. Špatná zpráva pro Brno: Koukal má svůj den sedmkrát v týdnu.

Tomáš Divíšek (Kometa)

Názor experta – Tomáš Rolinek: „V každém týmu, kde hrál, byl vůdčí osobností. I teď v Brně patří mezi čtveřici hráčů, na kterých to stojí. Je skvělý do kabiny, nezkazí žádnou srandu, ale zároveň je to tmelící prvek. Žádná laciná náhražka. Klidně by mohl být v Kometě kapitánem. Je extrémně silný na vhazování, v tom bude velká výhoda Brna.“

Názor Deníku: Má životní lauf, postava hromotluka v play off píše. Jestli Brno vyhraje, v Srchu, kde bydlí, populární nebude.

BRANKÁŘI

Martin Růžička (Pardubice)

Názor experta – Jiří Holeček: „U mladších brankářů se často stává, že si nedovedou udržet kvalitní výkonnost. To je Růžičkovo nebezpečí. Tři čtyři zápasy dovede být skvělý a pak se špičkový výkon nedostaví. Pro mě je docela otázkou, jak se mu bude dařit. Může být vynikající, ale taky nemusí.“

Názor Deníku: Postupem mezi čtyři nejlepší se zklidnil. V semifinále nepůsobil vůbec vyplašeně, chytal výborně. Pokračovat stejně i ve finále? V brankovišti nebude problém.

Jiří Trvaj (Kometa)

Názor experta – Jiří Holeček: „Zkušenost a schopnost předvídat hrají ve prospěch Trvaje. Není žádný nováček, přenese si formu z předchozích sérií i do finále. Nějaký zápas o zlato ho nemůže vůbec rozhodit. Za ty roky toho prošel tolik, že ho nemá co překvapit.“

Názor Deníku: Pan Klidný. Vedle Trvaje klidně střílejte z děla, za brankou se může vystavovat celý švédský opalovací tým, ale s ním to ani nehne. Stal se hvězdou celého play off.

TRENÉŘI

Pavel Hynek (Pardubice)

Názor experta – Jaroslav Holík: „Pavel Hynek se mnou rok dělal reprezentační dvacítku. Je to přemýšlivý a pracovitý typ trenéra, na všechno studuje a do hokeje dovede být strašně zabraný. Na moji povahu je ale takový moc hodný. Neberu ho ale jako nějakého svého žáka. Na nějaké zaučování moc nejsem.“

Názor Deníku: V Pardubicích si Pavel Hynek konečně udělal jméno i jako hlavní kouč. Když vidí, že je něco špatně, nebojí se hrábnout do sestavy, na střídačce umí být akční.

Zdeněk Venera (Kometa)

Názor experta – Jaroslav Holík: „Veneru osobně neznám, ale když dovedl do finále extraligy už tři mužstva, bude taky hodně dobrej. Nějaký kouzlo v něm je, když to dotáhl takhle daleko. Tým plní, co mu řekne. Nezáleží jenom na tom, jak umíš hokej, ale co do toho zápasu dáš. A Brno do toho dává hodně.“

Názor Deníku: Velká gesta? Hvězdné manýry? Toho se u Zdeňka Venery nedočkáte. Ale výsledky? Ty má excelentní. Finále hrál už se Zlínem a s Karlovými Vary. Trenérská extratřída!