VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

2.9.2018

V hlavní roli běh a pivo. Ve Slavkově po pětačtyřicáté pořádali tradiční závod

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE/ – Prostor před Hostincem na Špitálce ve Slavkově u Brna na Vyškovsku se v sobotu odpoledne pomalu zaplňuje lidmi v běžeckých dresech. Kolem projíždějící auta zpomalují a řidiči zvědavě nakukují, co se to děje. Nechystá se nic jiného než tradiční běžecký závod Slavkovská pípa. Specifikem závodu je, že závodníci musí během trasy vypít čtyři půllitry piva. Letos se koná už pětačtyřicátý ročník.

2.9.2018

Knihovny, galerie i vědecká centra se chystají na sezonu. Připravily novinky

Brno - Málokdo s napětím vyhlíží konec prázdnin. Jedním z důvodů k těšení se na začátek školního roku může být návrat knihoven k běžné otevírací době, druhým nový program, který pro návštěvníky chystají centra volného času.

1.9.2018

Sucho a málo ryb v rybnících? Muž z Mutěnic chytl metrového kapra

Jižní Morava - U řady řek i vodních nádrží kvůli letošnímu suchu jen rybářům přibývají vrásky na čele a šednou vlasy. To však není případ rybníka Grunty na Brněnsku, kam před několika dny přijel hodonínský rodák Dušan Janík, který žije v sousedních Mutěnicích. „Chytal jsem na peletu, ale to, co jsem vytáhl, jsem opravdu nečekal. Kapr měřil 103 centimetrů a vážil téměř dvaadvacet kilogramů,“ představuje více než metrový úlovek osmatřicetiletý rybář, kterého ale živí stavebnictví.

1.9.2018

V hodonínské zoo chovají mloka, který pochází z dalekého Maroka

Hodonín - Nový přírůstek hodonínské zoo mohou obdivovat její návštěvníci. V pavilonu akvárií uvidí žebrovníky Waltlovy, druh mloka. „Od chovatele jsme jich pořídili celkem deset,“ uvedla mluvčí Zoo Hodonín Marie Blahová.

1.9.2018

S nožem na budoucí tchyni a renovace osmdesátileté krásky: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 31. srpna 2018.

31.8.2018

Ředitel jihomoravské záchranky Klusák jde do důchodu. Odbory jsou spokojené

Jižní Morava - Ředitel Jihomoravské záchranné služby Milan Klusák koncem roku končí ve funkci. Odejde do důchodu. V pátek večer to potvrdil Brněnskému deníku Rovnost. „Mé rozhodnutí je konečné a neměnné,“ sdělil Klusák.

31.8.2018

Vinař roku Volařík: Lahev vína oblepená různými medailemi je mi podezřelá

Mikulov /ROZHOVOR/ – Zažil příjemný šok. Vinař Miroslav Volařík z Mikulova před pár dny získal titul Vinař roku. Soutěž vyhrál již potřetí. Po desetiletém působení na trhu má víc důvodů ke spokojenosti. „Od letoška jsme zabydlení v nových reprezentativních prostorách vinařství,“ těší majitele firmy, jejíž plánovaná roční produkce vín je letos tři sta tisíc lahví.

31.8.2018

Nové koupaliště za 160 milionů propojí s parkem. Podobu ovlivní lidé při debatě

Kyjov – Nový krytý bazén, sportovní atrakce a přímé spojení s parkem. I tak by mohlo vypadat nové koupaliště v Kyjově za 160 milionů korun. Možnost ovlivnit jeho podobu budou mít obyvatelé už toto pondělí při debatě se starostou v areálu současné plovárny. „Stávající je na konci životnosti. Provozovatelé každý rok řeší technické obtíže, jejichž náprava stojí peníze a problém odstraní jen krátkodobě,“ vysvětlil Filip Zdražil, mluvčí kyjovské radnice.

31.8.2018

Znojmo ruší nasazování botiček. Za špatně zaparkovaná auta bude jen pokuta

Znojmo – K nevšednímu kroku přistoupilo vedení Znojma. Radnice se rozhodla, že od prvního školního dne přestanou strážníci nasazovat takzvané botičky na špatně zaparkovaná auta. „Chceme, aby se strážníci soustředili spíše na bezpečnost a pořádek ve městě a méně na věci, které otravují běžné občany a nepřinášejí  velký efekt,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois.

31.8.2018

Bojují za víc než stoletou tradici. Stavební škola se brání a bojí sloučení

Brno - Měsíce nejistoty prožívají učitelé i žáci brněnské Střední průmyslové školy stavební v brněnské Kudelově ulici. Hrozilo jim sloučení s jinou školou, někteří se ho obávají stále.

31.8.2018

Kiritof 70 let po vyhnání Chorvatů: nechybí průvod s kozlem ani tradiční polévka

Jevišovka – Své hody oslaví moravští Chorvaté v Jevišovce. Také letos bude součástí sobotního programu, slavnosti zvané kiritof, průvod s kozlem Kvidem. „Specifikou tohoto ročníku je, že si připomínáme sedmdesáté výročí vystěhování Chorvatů z jižní Moravy. Jejich pozapomenuté Chorvaty zná málokdo a kiritof je jedinečnou příležitostí se s nimi seznámit,” vysvětlila Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR, které akci pořádá.

31.8.2018

Rez sžírá lávku. Koroze jde i do hloubky, oprava je vhodná, radí odborník

Znojmo - Znojmáci poukazují na fakt, že velmi frekventovaná lávka pro pěší ke znojemské nemocnici nemá potřebnou péči od města. Je napadená rzí na mnoha místech.

30.8.2018

Major Remeš řeší rozřezaného muže. Herce Labyrintu hostili koláči a slivovicí

Brno - Nálezem rozřezaného muže začne vyšetřování kriminalistů ve třetí řadě kriminálního seriálu Labyrint. Již v pondělí jej uvede Česká televize. Točilo se na mnoha místech na jižní Moravě, hlavně v Brně a na Brněnsku. Ve čtvrtek viděl plný sál diváků v Brně první díl seriálu v predpremiéře.

30.8.2018

Slouží 140 tisícům lidí. O ochranu pitné vody teď žádají i premiéra Babiše

Moravský Písek – Bojí se, že hlavní zdroj pitné vody zničí plánovaná těžba štěrkopísku. Představitelé Moravského Písku na Hodonínsku se proto o pomoc a podporu ochrany prameniště rozhodli požádat přímo předsedu vlády Andreje Babiše.

30.8.2018

K mobilu se tulí dokonce i v posteli. Projekt zbavuje závislosti na online světě

Brno /ANKETA/ - Před betonovou džunglí utíkají lidé v Jakartě do online světa. Někteří se v posteli namísto k plyšákovi tulí k mobilu. Paradoxně i ti nejchudší mají chytrý telefon s internetem. Mnozí jsou vtažení do virtuální reality, která je ze svých sítí jen tak nepustí. Rok a půl strávený v Indonésii, kde si lidé život bez mobilu nedokáží ani představit, inspiroval absolventku brněnské Masarykovy univerzity Karolínu Presovou k založení projektu Replug me.

30.8.2018

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

Vyškov /VIDEO/ – Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

30.8.2018

Sucho způsobuje předčasný podzim. Listí stromů žloutne a opadává o měsíce dřív

Jižní Morava - Na jihu Moravy předčasně žloutnou listy stromů. Ještě větší problémy sucho působí jehličnanům. Více práce mají kvůli vysokým teplotám i hasiči.

29.8.2018

Jedinečný nález: na jižní Moravě objevili vědci nový druh brouka

Jižní Morava - Většina lidí by si ho nevšimla, nebo mu nevěnovala pozornost. Měří totiž jen půl centimetru a nevyniká ani pestrostí. Pro vědce z Biologického centra Akademie věd České republiky je ale nenápadný hnědočerný hmyz z Moravské Amazonie nad soutokem Moravy a Dyje klenot. V broukovi z čeledi kožojedovitých totiž objevili zcela nový druh.

29.8.2018

Boj o život na ulici a výprask před domácími fanoušky: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 28. srpna 2018.

29.8.2018

Strany sčítají ztráty už před volbami. Ubývá jim kandidátek v obcích

Jižní Morava – Za poslední čtyři roky roky zmizely na jižní Moravě stovky kandidátů do obecních zastupitelstev navržených konkrétní politickou stranou. Trend obvyklý dříve na menších vesnicích dorazil i do měst.

28.8.2018

Prezident omilostnil odsouzeného exstarostu Hevlína. Kvůli nemoci

Praha, Hevlín – Prezident Miloš Zeman udělil svoji desátou milost. Omilostněným má podle zjištění serveru Aktuálně.cz být bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek. Toho soud pravomocně odsoudil na dva a půl roku vězení za to, že přijal úplatek. Měl za něj probační a mediační službě oznámit, že muž, který byl odsouzen ke dvěma stům hodinám obecně prospěšných prací, je vykonal.

28.8.2018

Kniha o víně boduje ve světě. Práci jihomoravských odborníků ocenili v Paříži

Jižní Morava - Z cenného úspěchu se mohou radovat autoři publikace o výrobě vína Vinařská technologie Josef Balík a Jan Stávek, kteří působí na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Mezinárodní organizace pro révu a víno jim za ni v Paříži udělila prestižní ocenění v kategorii enologie, což je nauka o víně a vinařství.

28.8.2018

Žhář popelnicový a kamion, který odmrštil auto na dvě dívenky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 27. srpna 2018.

28.8.2018

Nový vládce Brna? Striptérka i velká ryba. Neobvyklými profesemi chtějí zaujmout

Brno - Do brněnského zastupitelstva kandidují i spolky s neobvyklými názvy jako Maffie či Brněnští senioři. Podle politologů velké šance na úspěch nemají.

27.8.2018

Do prvních tříd nastoupí na jihu Moravy více školáků než loni

Jižní Morava - Po slabším loňském školním roce se lavice opět zaplní. Jihomoravské základní školy očekávají nad patnáct tisíc školáků. 

27.8.2018

Triumf Čapího hnízda a dvanáctichodové pekelné menu: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 25. až 26. srpna 2018.

27.8.2018

U Grandu přibude sedm záchodů a odpočinková místnost pro řidiče autobusů

Brno – Autobusové nádraží v Benešově ulici v Brně navštívila Lucie Suková třeba při cestě do rumunského Temešváru i italského Říma. „Pravidelně jsem také jezdila do Brna na stáž. Jednou jsem musela na toalety až do Vaňkovky, protože přímo na autobusovém nádraží nejsou. Bála jsem se přitom, abych navazující spoj vůbec stihla, je to daleko,“ kritizovala. Brzy by se jí i dalším cestujícím mohlo cestovat snáz.

25.8.2018

Objet svět, dokud nic nebolí. Cestovatel z Vacenovic obrazí planetu na motorce

Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Zapíchnout vlaječku obce Vacenovice na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro a především na motorce objet svět. Takový dárek si nadělil k třicetinám Michal Vaněk. Rodák z Příbrami už deset let žije s rodinou na Hodonínsku. Vyrazit měl už v pátek, ale kvůli technickým problémům start přesunul na příští týden. „Miluju přírodu a velice rád jezdím na motorce. Už na střední škole jsem si přál zkombinovat obě vášně cestou kolem světa,“ svěřuje se mladý cestovatel.

25.8.2018

Nový prohlídkový okruh zámku ve Valticích: lidem zpřístupní nové komnaty

Valtice /ANKETA/ – Původně gotický hrad ze 13. století získal dnešní podobu v letech 1643 až 1730. Část zámku ve Valticích na Břeclavsku prodělala rozsáhlou obnovu už v letech 2014 a 2015. A před nedávnem začaly další práce. Tentokrát jsou zaměřené na obnovu čelní fasády hlavního paláce.

25.8.2018

Jen smrk? Věci dřív vyráběli z víc druhů dřeva

Brno - Dnes lidé pokácený ovocný strom ze zahrady využijí jako palivo, dřív však měl širší využití. Například kolovrátky sestavovali řemeslníci z několika druhů dřeva. Skutečnost, že naši předkové zpracovali i švestku či hrušeň a lípu, prokázal výzkum vědců z Mendelovy univerzity v Brně. O jeho výsledcích nyní informovali.

24.8.2018

Práci za sebe někdy nechalo napsat osm studentů ze sta, říká expert na plagiáty

Brno /ROZHOVOR/ – Opisování celých stran z učebnice, pasáže bez uvedení zdroje či diplomky napsané někým jiným. Brněnské univerzity bojují s plagiátorstvím. Přiměly je k tomu skandály s podváděním u závěrečných prací ministrů. „Diplomka Taťány Malé byla neetická. Takové opisování nebylo přijatelné ani před dvanácti lety. Dnes by její práce neprošla k obhajobě,“ říká odborník na odhalování plagiátorství z brněnské Mendelovy univerzity Tomáš Foltýnek.

24.8.2018

V extrémních vedrech kolabují v bytech. Záchrana přichází přes okno nebo balkon

Brno – Když nedávno přišla na vinohradské sídliště navštívit matku, na zvonění nikdo neodpověděl. Žena proto zavolala strážníky. Do bytu se dostali až přes balkon. Uvnitř našli na zemi osmdesátiletou důchodkyni s bolestí v kyčli. Skončila v nemocnici. Podobně týdny trvající vlny veder potrápily řadu starších obyvatel Brna.

24.8.2018

Mohou létat nad chráněnou Pálavou. Na oplátku paraglidisté pomáhají se sekáním

Pálava - Občanská sdružení ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Pálava jsou příkladem toho, že těžit ze součinnosti mohou obě strany.

24.8.2018

Nová hala v Marchanicích: lidé se bojí, že neuvidí oblohu, vadí i kvůli přírodě

Vyškov – Původně měla stát v centru města, nakonec padla volba na odlehlejší část Marchanice. Vyškovská hvězdárna je tak chráněna před světelným smogem. Lidé se ale obávají, že se to změní. Vedle má totiž vyrůst výrobní hala.

23.8.2018

Na Baťův kanál? Jen s ponorem do šedesáti centimetrů

Hodonínsko – Extrémně nízké průtoky neumožňují zajistit stanovenou plavební hladinu na Baťově kanále, Státní plavební správa proto omezuje plavbu.

23.8.2018

Za dvě hodiny pomohla na svět dvěma dětem. U porodu asistovala poprvé

Hodonín - Matěj a Mato. Tak se jmenují dva chlapci z Hodonínska, které za dvě hodiny nedávno přivedla na svět spolu s kolegy záchranářka Jitka Jágerová. „Je to neuvěřitelné, za dvaadvacet let jsem nebyla u porodu, teď za jeden den hned dvakrát. Byla to nádherná služba,“ říká dojatě.

23.8.2018

Meruněk je nebývale hodně. Palírny čekají nejlepší sezonu za poslední čtyři roky

Jižní Morava – Nejlepší sezónu za poslední roky zažívají jihomoravští palírníci. Je to i díky jejímu dřívějšímu začátku.

23.8.2018

Rudé trenky na zámku a vykrádání obnovované památky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 22. srpna 2018.

23.8.2018

Nabídne jiný pohled na Brno. Nad Brněnskou přehradou vyroste nová rozhledna

Brno – Vydat se na svižnou procházku, kterou zpříjemní pohled z rozhledny, odkud je vidět nejen na Brněnskou přehradu. Takovou odměnu za úsilí si brzy vychutnají lidé, kteří zamíří do Podkomorských lesů na západě Brna.

22.8.2018

Prudký teplotní šok. Tropy o víkendu skončí, teplota klesne až k osmi stupňům

Brno – Po týdnech nepřetržitého provozu se větráky a klimatizace dočkají pauzy. Tropické teploty nad třicet stupňů tento víkend skončí.

AKTUALIZOVÁNO
22.8.2018

Malí oslíci ze zooparku chytili po narození infekci. Léčí se antibiotiky

Vyškov – Dvě mláďata osla poitouského se narodila na konci července ve vyškovském zooparku. Radost ošetřovatelů z nových přírůstků však brzy vystřídaly obavy. Klisny totiž chytily infekci. Starší z nich navíc někdo z návštěvníků nakrmil a klisna měla další zdravotní potíže.

21.8.2018

Na Hodonínsku v uplynulých dnech spáchali sebevraždu už tři lidé

Hodonínsko – Tři lidé na Hodonínsku se v několika posledních dnech rozhodli dobrovolně skoncovat se životem. Vyplývá to z dosavadních zjištění policistů. V pátek vyjížděli k oběšenému muži u Dubňan. V neděli pak zemřela pod koly vlaku žena v Bohuslavicích u Kyjova. O den později skočil pod vlak muž nedaleko obce Lužice. „Všechny tři případy policie prověřuje jako sebevraždu,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

21.8.2018

Vodní elektrárny pracují na minimum nebo vůbec. Chybí voda

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Jen přibližně třicet procent obvyklé výroby elektrické energie dodává v těchto suchých týdnech vodní elektrárna ve Vranově nad Dyjí. Některé malé elektrárny o prázdninách stojí úplně.

21.8.2018

Toky bez vody. Lidem všechno uschlo. Dál trpí i zvířata

Jižní Morava - Říčka Leskava v brněnských Bosonohách vyschla. Podobně jsou na tom podle poslední zprávy Povodí Moravy i další drobné toky na jihu Moravy.

21.8.2018

Bývalý důstojník: Kdybychom stříleli, v Brně by nepřistálo ani jedno letadlo

Brno /ROZHOVOR/– V armádě se podílel na protiletadlové obraně Brna a o možném vzdušném nebezpečí věděl, už když bylo ve vzdálenosti dva tisíce kilometrů. Přesto mohl jednadvacátého srpna před padesáti lety jen bezmocně sedět se založenýma rukama a na nálet letadel Varšavské smlouvy nedbat. Když měl později se vstupem vojsk na československé území souhlasit, neudělal to. I kvůli tomu ho později vyhodili z armády. „Pár z nás řeklo, že nesouhlasí. Tím jsme si podepsali rozsudek,“ vzpomíná Aleš Kuchař.

20.8.2018

Videomapping okupace: lidé viděli záznam pirátského vysílání studia ČST Brno

Brno /VIDEO/ – Padesátileté výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy připomíná letos Masarykova univerzita veřejným promítáním. Od pondělka na budovu rektorátu z Moravského náměstí promítá snímek s názvem 1968 – rok smutku a ztrát.

20.8.2018

Svačiny od rodičů. V pořádku nebo ne? ptají se stále oblíbenější lesní školky

Jižní Morava – O lesní školky je na jižní Moravě zájem. S úřady teď řeší, zda je jídlo z domu povolené, nebo ne.

20.8.2018

Ze Znojma vynesou lidé tank. Připomenou tak padesát let od sovětské invaze

Jižní Morava – Na mnoha místech si lidé z jihu Moravy v úterý připomenou padesáté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do České republiky. Čekají je pietní akty, výstava i happening.  

20.8.2018

Dunda: Na pouti jsem se naučil, že k velkým cílům vedou malé krůčky

Vranov nad Dyjí - Na první pěší pouť vyrazil před třiceti lety. Nyní už kněz Marek Dunda osmnáct let organizuje putování z Vranova nad Dyjí, kde slouží, na Velehrad. V letošním roce poutníci na 150 kilometrů dlouhou cestu vyráží v pondělí.

20.8.2018

Hyzdí Brno, blokují rozvoj města. Odstranění černých staveb často trvá i roky

Brno - Posprejovaná stavba připomínající kůlnu či garáž hyzdí okolí řeky ve Zvěřinově ulici v brněnských Černovicích už deset let. Představitelé městské části se ji nyní snaží konečně odstranit. Problémy s podobnými objekty mají i v jiných částech Brna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT