VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Byli jste letos v divadle?

Z regionu

4.8.2018

Třímetrové tělo Krista má černofialový krk. Od střepin při sestřelení letadla

Hodonínsko – Kříž je úžasný symbol středu a počátku všeho. Je spojený se smrtí na kříži, vzkříšením a pokračováním, což přestavuje to nejdůležitější pro život na zemi. Tak shrnuje význam dřevěného monumentu třiasedmdesátiletý rodák z Ratíškovic na Hodonínsku František Zelinka. Právě on vytvořil velký kříž pro jeden z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Náklo.

3.8.2018

Rybáři už teď nemají ve vysychajících potocích co lovit, říká hydrobiolog Pařil

Brno - Úmorné vedro v těchto dnech trápí Jihomoravany. Teplotní extrémy v kraji ještě zhoršují již tak kritickou situaci se suchem. Zákeřné sucho neznepříjemňuje život jen lidem. Pro vodní živočichy mnohdy přináší smrt. Toky, v nichž žijí, vysychají. Vysychání toků a důnásledkům pro vodní zvířata se věnuje brněnský hydrobiolog Petr Pařil. Podle něj bude situace na jižní Moravě stále horší. „Časem tady bude téměř středomořské klima, v našich tocích se mohou šířit nepůvodní druhy. Výhled není pozitivní,“ nastiňuje v rozhovoru pro Deník Rovnost.

3.8.2018

Na Znojemsko se vrátil šnek včelínka. Od Dunaje ji přinesli ptáci

Znojemsko – Včelínku ozdobnou, drobného alpského šneka, našli nedávno zoologové při výzkumech v Národním parku Podyjí na Vranovsku. Na území republiky jde o teprve druhé místo, kde badatelé ověřili včelínčin výskyt.

2.8.2018

17 kol za víkend: zlodějům vrcholí sezona. Běžné zámky nestačí, varuje odborník

Jižní Morava – Od začátku letních prázdnin přišli majitelé na jižní Moravě o další desítky kol. Zloději tak letos způsobili škody za víc než šest milionů korun.

2.8.2018

Křišťálová lebka za miliony korun prý plní přání. Výstava ukazuje kuriozní díla

Brno - Křišťálové housle, největší krasohled nebo miniatury vozů formule 1. Kuriozity a rekordy z České republiky jsou od čtvrtka k vidění v obchodním centru Olympia. „Exponáty budou tématicky rozděleny do šesti pasáží obchodního domu. Nejdražším dílem bude křišťálová lebka od výtvarníka Jaroslava Dave Šlechty, jejíž hodnota se pohybuje v řádech milionů korun,“ uvedla mluvčí výstavy Lucie Vurbsová.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Chtěli svézt, nakonec museli z auta vyskákat za jízdy. Řidič prchal před policií

Brno – Věřit cizím lidem se nevyplácí. O tom se přesvědčili dva muži, kteří si domluvili odvoz z Brna do nedaleké vesnice od neznámého řidiče. Po dramatické jízdě museli dokonce vyskakovat z jedoucího auta.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Smrt v Pražské ulici: nově dvě oběti. Policie šetří verzi o domluvené sebevraždě

Znojmo – Podezření z domluvené sebevraždy dvou lidí v Pražské ulici ve Znojmě prošetřují kriminalisté.

2.8.2018

Odstavená kola mizí z ulic Brna. Ohrožují bezpečí, hájí firma odřezávání zámků

Brno – Za špatné parkování hrozí řidičům v Brně odtah už dlouho, majitelé jízdních kol čelí za tento prohřešek stejné hrozbě od středy 1. srpna. Brněnské komunikace začaly odřezávat zámky bicyklů zaparkovaných u pouličních lamp, dopravních značek, semaforů či zábradlí. „Mohou v některých případech odvádět pozornost a ohrozit tak bezpečí,“ vysvětlila mluvčí firmy Miroslava Navrátilová.

2.8.2018

Patnáct falešných bomb ve Frýdku-Místku a tragédie na přejezdu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 1. srpna 2018.

1.8.2018

Pozemky pro obří čínské lázně jsou na prodej. Dalšímu lázeňskému investorovi

Pasohlávky - Pozemky, na nichž měly v Pasohlávkách na Brněnsku vyrůst čínské lázně, jsou od středy na prodej.

1.8.2018

Turistka přijela na dovolenou za vínem. Ztratila paměť i spodní prádlo

Břeclav – „Na Moravě mě už nikdo neuvidí!“ Těmito slovy se rozloučila s Břeclavskem mladá turistka, která přijela do regionu za vínem. Po návštěvě vinného sklepa totiž ztratila všechny své věci včetně spodního prádla.

1.8.2018

Grand Prix: obrubníky natírají podruhé za dva měsíce. Musí zářit, zní z okruhu

Brno - Už od pátku bude patřit Masarykův okruh burácejícím motorům závodních motocyklů ve Velké ceně České republiky. Trať pro desátý podnik mistrovství světa silničních motocyklů už je připravená podle pravidel Mezinárodní federace motocyklistů.

1.8.2018

Tropy: lidé berou útokem obchody s větráky, montéři klimatizací pracují přesčas

Brno /ANKETA/ – Horko, v kterém  už nejde poznat rozdíl mezi vzduchem venku a uvnitř, donutilo před pár dny Luboše Tichého ke koupi větráku do jeho brněnského bytu. „Kvůli rušnému okolí jsem nemohl otevírat okno. Klimatizace pro mě byla zase drahá a do malého prostoru zbytečná,“ odůvodnil. Není jediný, majitelé obchodů hlásí zvýšený zájem o ventilátory i klimatizace. 

31.7.2018

Migrantů v síti cizinecké policie ubylo. Zelenou hranici střeží i drony

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Devatenáct běženců zatím letos zadržely v kraji hlídky cizinecké policie. „Za celý minulý rok jich bylo téměř sto,“ porovnal policejní mluvčí Pavel Šváb. Policisté se na hranicích jižní Moravy zaměřují především na dopravní tepny, tedy silnice a nádraží, a nadále kontrolují také takzvané zelené hranice. Jako při úterní akci, kdy v terénu mezi Valticemi a Rakouskem předvedli svou techniku včetně malého bezpilotního letounu.

31.7.2018

Alkohol u dětí? Letos na jihu Moravy v pití trhají rekordy

Jižní Morava – Lahev jí na zábavě koupili kamarádi. Za chvíli měla tehdy patnáctiletá Petra Skrutková z Brněnska vypito hned několik druhů tvrdého alkoholu. „Chtěla jsem to vyzkoušet. Pak se mi udělalo zle a skončila jsem v bezvědomí. Druhý den jsem se probudila v nemocnici, kde mi málem vypumpovali žaludek,“ svěřila se. Podobně jako kdysi ona skončilo podle lékařů v kraji jen v červnu třicet dětí.

31.7.2018

Miliardový projekt Bažantinum: Mikulov se rozroste o novou čtvrť s pěti sty byty

Mikulov /VIZUALIZACE/ – Není to vtip, je to budoucnost nového Mikulova. Tak hovoří developeři o ideji výstavby celé nové čtvrti ve městě pod Pálavou.

30.7.2018

Smrt vojáka: Zastřelil se sám, tvrdí policie. Úmysl nebo náhoda? Zatím nevědí

Brno, Vyškov – Střelnému poranění podlehl šestadvacetiletý voják z vyškovských kasáren v pátek. Vyšetřovatelé nyní upřesnili, že smrtelné zranění si způsobil sám. „Nashromážděné indicie zatím nenasvědčují tomu, že by došlo k zavinění druhou osobou,“ uvedla v pondělí mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková.

30.7.2018

Vykutálený řidič na policisty zkoušel "španělštinu". Nerozuměl ani překladatelce

Brno – Řidič jel po Brně sedmdesátikilometrovou rychlostí. Když ho zastavili policisté, začal na ně mluvit španělsky. Když zavolal překladatelku, nerozuměl jí.

30.7.2018

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Hovorany - Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

30.7.2018

Vracení vraků aut do brněnských ulic? Jen zkušební provoz, tvrdí společnost

Brno - Brněnský deník Rovnost nedávno informoval, že Brněnské komunikace vrací do ulic vraky aut. Společnost tvrdí, že šlo jen o zkušební provoz. Za měsíc převezla do Brna čtyřicet aut, o které nikdo neměl zájem.

30.7.2018

Koupal se na mělčině, najednou zmizel pod hladinou. Utonulý neuměl plavat

Veselí nad Moravou – Tragický konec mělo koupání skupiny lidí ve vodní nádrži zvané Štěrk mezi Veselím nad Moravou a Moravským Pískem. V pátek odpoledne se tam utopil devatenáctiletý mladík. Policisté o nešťastné události informovali v pondělí.

30.7.2018

Šla proti houkajícímu vlaku, z kolejí ji strhli policisté. Uhnul by mi, tvrdila

Pouzdřany – Dramatická situace jako z akčního filmu se odehrála na železniční trati u Pouzdřan. Opilá žena se potácela po kolejích a před srážkou s jedoucím vlakem ji zachránili až policisté. O páteční události informovali v pondělí.

30.7.2018

Boje s depresí? Klinických psychologů se v kraji nedostává

Jižní Morava – Synovi Marty Pečeňové diagnostikovali Aspergerův syndrom. Na Zlínsku ani jižní Moravě však není dostatek odborníků, kteří by se mu věnovali. „Nakonec jsme šli k dětské klinické psycholožce v Praze. Jednou týdně jsme tak museli dojíždět,“ uvedla Pečeňová. Na pomoc klinického psychologa podobně jako ona na jižní Moravě čeká řada lidí a to i půl roku.

29.7.2018

Horký uplynulý víkend? Teplotní rekordy odolaly

Jižní Morava – Více než dvacet let staré teplotní rekordy v sobotu ani v neděli na jihu Moravy nepadly. Jak informovala brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu, maximální teploty se v Jihomoravském kraji v neděli pohybovaly od jednatřiceti do třiatřiceti stupňů.

29.7.2018

Zeman a Kiska se potkali v Hodoníně. Odjeli pak parním vlakem do Topoľčianok

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Na vlídné přijetí i loučení mohou vzpomínat prezidenti České a Slovenské republiky Miloš Zeman a Andrej Kiska, když je z hodonínského nádraží téměř v pravé nedělní poledne odvážel historický vlak do bývalého sídla československých prezidentů v Topoľčiankách.

29.7.2018

V Mikulově vznikne pamětní deska. Připomene vyhání Čechoslováků z pohraničí

Mikulov - První na jižní Moravě. Na starý hřbitov v Mikulově na Břeclavsku přibude pamětní deska připomínající nucené vysídlení Čechů a Slováků z pohraničí před vypuknutím druhé světové války v roce 1938. „Pokud vím, něco podobného existuje v Plzni, v Jihomoravském kraji ale já ani kolegové o žádném památníku určeném výhradně československým vyhnancům či utečencům nevíme,“ potvrdil výjimečnost projektu jeho iniciátor historik Jan Mervart.

28.7.2018

Chtějí pomoci, místo toho schytávají rány. Útoků na lékaře a záchranáře přibývá

Jižní Morava – Při jednom z výjezdů jsme pokládali zraněného na lůžko. Ten však z ničeho nic začal strkat do kolegy. Agresivní pacient se pak ohnal i po mně. Skončil jsem s rukou v ortéze a na čtrnáctidenní neschopence. Tak popisuje jeden z nedávných útoků na záchranáře Jaroslav Hradečný z vyškovské záchranné služby. Podobných nebezpečných situací přibývá i v nemocnicích.

28.7.2018

Dva mladíci přeběhli Tatry bez spánku. Sto kilometrů zdolali za čtyřicet hodin

Týnec, Zubří /FOTOGALERIE/ – Poprvé se potkali před necelým rokem při závodu Hostýnská osma. Padli si do oka a shodli se, že ve dvou se to lépe táhne. Díky tomuto rozhodnutí dokázali Dominik Skokan z Týnce na Břeclavsku a Tomáš Štverák ze Zubří na Vsetínsku to, co nikdo před nimi. V Tatrách ušli najednou sto kilometrů. „Myšlenka vznikla minulý rok v srpnu, kdy slovenský ultraběžec zdolával devět štítů, ale nezvládl to. My jsme to chtěli zkusit také, přidali jsme navíc návštěvu dvanácti chat,“ prozrazuje Skokan.

28.7.2018

Parní lokomotiva poveze z Hodonína Zemana a Kisku

Hodonín – V obláčcích páry spojí v neděli před polednem v Hodoníně historii a současnost prezidenti České republiky a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska. „Setkají se tady u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Po položení kytic u pomníku místního rodáka a zakladatele samostatného státu Tomáše Garrigua Masaryka oba společně odjedou historickým vlakem,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

28.7.2018

Spolknutá žiletka a myčka pro neplechové miláčky: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 27. července 2018.

27.7.2018

Až odejdou starší lékaři, o zubaře přijdou miliony lidí, říká Zbyněk Lamplot

Jižní Morava /ROZHOVOR/– Stomatologie je na prahu krize. Starší lékaři přesluhují a mladí nechtějí na venkov. Do důchodu může každým dnem odejít třetina lékařů a bez zubaře se ocitnou miliony lidí, říká jednatel společnosti Dentalis Bohemia Zbyněk Lamplot. Na Brněnsku provozuje deset zubních ordinací. „Já ani další poskytovatelé už nevíme, jak motivovat absolventy, aby se posunuli za hranice města. Myslí si, že za městem končí život,“ říká.

27.7.2018

V Rosicích poměří síly vozatajové. Letovičtí rozpůlí léto se zpěvačkou Muchou

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/- Dusot koňských kopyt a motory malotraktorů. Rosice na Brněnsku budou v sobotu patřit vozatajskému klání. 

27.7.2018

Setkání přátel jižní Moravy nabídne pastvu pro oči. Průvod pestrobarevných krojů

Břeclav - Bohatého programu, kterému budou vévodit pestré kroje z celé jižní Moravy, si návštěvníci mohou užít při třetím ročníku Setkání přátel na jižní Moravě, který se uskuteční v sobotu v břeclavském areálu pod zámkem.

26.7.2018

Stavba Žabovřeské? Další odklad. Brno je rukojmí Vody z Tetčic, tvrdí náměstek

Brno – Nekonečného popojíždění v kolonách po brněnské Žabovřeské ulici se řidiči jen tak nezbaví. Podle původního záměru měla stavba části velkého městského okruhu začít v srpnu. Start ale musí silničáři o několik měsíců odložit kvůli námitkám spolku Voda z Tetčic.

26.7.2018

Chaty v kraji zlevnily. Zájem o ně roste

Jižní Morava – Dobrá zpráva pro zájemce o koupi chaty. Průměrná cena metru čtverečního zastavěné plochy tohoto typu rekreační nemovitosti na jihu Moravy letos oproti loňsku klesla zhruba o tři tisíce korun. Zájemce za něj zaplatí 17 108 korun. Plyne to ze statistik Annonce.

26.7.2018

Pronájem Kleinova paláce na náměstí Svobody? Zdarma. Brno prověří smlouvy

Brno – Některé své budovy město možná pronajímá nevýhodně, usoudili brněnští radní. Tento týden se proto rozhodli, že dají přezkoumat nájemní smlouvy ke Kleinovu paláci a Hlídce 2.

26.7.2018

Tuta absoluta devastuje rajčata. Škůdce se dostal na Břeclavsko

Břeclavsko /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Nad napadenými rostlinami rajčat a provrtanými plody nešťastně kroutí hlavou Anežka Nováková z Velkých Němčic na Břeclavsku. Důchodkyně je pěstuje celý život. „Něco takového jsem ještě neviděla. Škůdce napadl téměř všechny keře. Jsou ve výsledku zakrslejší a napíchané plody vevnitř zčernají,“ popisuje pěstitelka. Nejen za její problémy může exotický škůdce.

25.7.2018

Opravy hráze Vranovské přehrady: vyměnili most, práce skončí příští rok na jaře

Vranov nad Dyjí – Důležitou část oprav mají za sebou dělníci pracující na hrázi Vranovské přehrady. Dokončili výměnu mostu, po kterém vede silnice spojující pláž přehrady s cestou do městečka.

25.7.2018

Vadily mu výukové stereotypy, vytvořil unikátní slovník. Učí tematickými obrázky

Bzenec - Zavedené metody se mu jako učiteli angličtiny nezamlouvaly. Proto se rozhodl pohled na výuku jazyků radikálně změnit. Tomáš Bednář pocházející ze Bzence na Hodonínsku vytvořil se svojí britskou partnerkou Suzannah Gearing první takzvaný kontexto-vizuální slovník na světě.

25.7.2018

Bezpečnější laparoskopie: vyškovská nemocnice má 3D systém, jako jediná v kraji

Vyškov – Zhruba pět set laparoskopických operací řeší ročně chirurgové ve vyškovské nemocnici. Jako první pracoviště na jižní Moravě mají od začátku července nový laparoskopický 3D systém. Ulehčí práci lékařům a pacientům přinese větší bezpečí.

AKTUALIZOVÁNO
25.7.2018

Vlaky na hlavním nádraží nabírají zpozdění. Dělníci při opravách překopli kabel

Brno – Kvůli překopnutému kabelu je od středečních zhruba tři čtvrtě na dvanáct dopoledne omezený provoz na hlavním vlakovém nádraží v Brně. „Dělníci překopli kabel při opravách pátého a šestého nástupiště. Nefungovala elektřina, návěstidla a výhybky. Museli jsme vše ručně uzamknout, pak vlaky začaly znovu jezdit,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

25.7.2018

Zlaté řetízky v ohrožení. Letní trend zlodějů v Brně? Strhnou je z krku a utečou

Brno – Třpytící se zlaté šperky na krku lákají v posledních dnech zloděje v Brně. Zaměřují se především na starší ženy.

25.7.2018

Desítky minut v koloně. Uzavírka křižovatky v centru Břeclavi komplikuje provoz

Břeclav /VIDEO/ – S několika desítkami minut zpožděním musí řidiči od ranních hodin počítat při průjezdu Břeclaví. Obrnit se musí s velkou trpělivostí. Právě od středy totiž začala platit uzavírka křižovatky Sovadinova a Na Zahradách, která potrvá až do soboty.

25.7.2018

Brněnští politici: Ve městě není pro uprchlíky místo

Brno – Uprchlíky tady přijmout nemůžeme, nemáme pro ně kapacity, zní od brněnských politiků. Reagují tak na žádost italského premiéra Giussepe Conteho, který vyzval českého premiéra Andreje Babiše k jejich přijetí. Proti jeho rozhodnutí minulý týden protestovalo hnutí Žít Brno, podle nich může město několik desítek migrantů přijmout.

25.7.2018

Rezidentní parkování: poloviční cena za další auta, povolení získají i cizinci

Brno – Zatímco lidé dojíždějící z okolí Brna v centru odstaví auto jenom v parkovacích domech, cizinci se i od září dostanou do nových rezidentních zón. Potřebují k tomu ale mít v Brně alespoň přechodné bydliště. V úterý o tom rozhodli městští radní. Současně schválili nižší ceny parkovacích karet pro majitele firem za druhé a další auto.

25.7.2018

Rozpočet motocyklové GP: chybí 31 milionů. Víc letos nedáme, tvrdí ministerstvo

Brno - Organizátorům Velké ceny Brna chybí desítky milionů korun. Představitelé Brna i kraje věří, že chybějící peníze dostanou od ministerstva školství zpětně.

24.7.2018

Piráti z Prýglu na šlapadle a snědý turista posedlý chipsy a vodkou: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. července 2018.

24.7.2018

Nový přístav má do Hodonína nalákat turisty. Chystá se prodloužení Baťova kanálu

Hodonínsko /VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ – Nejnákladnější záměr, který ministerstvo dopravy plánuje pro funkční období nové vlády na vodě jižní Moravy, je prodloužení Baťova kanálu do Hodonína.

23.7.2018

Zná recept vín římských legionářů. Přidávali do něj med, pepř i mořskou vodu

Valtice - Starořímský postup výroby vína zná možná jako jediný v České republice. Karlu Tumlířovi z Valtic na Břeclavsku vyzradili tajemství jeho známí z francouzské oblasti Provence. Unikátní je podle něj zpracování hroznů, receptura i způsob zrání vína. „Jeden z druhů římského vína zčásti popsal už starověký autor Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu,“ uvádí šestasedmdesátiletý muž.

23.7.2018

Černí pasažéři dluží DPmB přes 100 milionů. Nejčastěji cestující od 19 do 35 let

Brno - Nejvíc černých pasažérů v městské hromadné dopravě v Brně tvoří lidé od devatenácti do pětatřiceti let. Vyplývá to z aktuálních dat dopravního podniku. Nejméně jezdí načerno děti do patnácti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT