VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

včera 12:11

Máš profil? Důchodci objevují sítě. Čeká tam na ně sociální kontakt i nebezpečí

Jižní Morava - Stále více starších lidí z Jihomoravského kraje má svůj profil na sociálních sítích. Kromě přátel a známých tam na ně čekají i podvodníci.

včera 11:59

Chirurgové uvidí trojrozměrně. Nejmodernější laparoskop zlepší přesnost operací

Hodonín – Čtrnáctičlenný zkušený tým chirurgů provede v hodonínské nemocnici ročně dva tisíce operací. Po Novém roce se dočkají nejen oni, ale především pacienti unikátního přístroje. Na operovaný prostor se totiž nově zaměří speciální 3D laparoskop za 3,3 milionu korun.

včera 09:34

Vsadila na špenát. S panini Pepka námořníka ovládla soutěž o nejlepší svačinu

Slavkov u Brna - Tuňákové Rio Mare panini Pepka námořníka. To je nejlepší letošní svačina roku. Připravila ji osmnáctiletá studentka Integrované střední školy ve Slavkově u Brna na Vyškovsku Aneta Vyhnánková.

8.12.2018

Zachránili rekordní počet lidských životů. Letos už transplantovali 150 orgánů

Brno /ANKETA/ - Brněnští chirurgové letos transplantovali 150 orgánů. Víc lidí zachránili díky vyššímu počtu dárců, který se oproti loňsku zdvojnásobil.

8.12.2018

Rok ležela v nemocnici. Děti splnily kamarádce přání, koupily jí vysněného psa

Brno – Spiderman, Harry Potter nebo třeba Lara Croft. Pod slovem hrdina si každé dítě představí toho svého. Pro žáky základní školy v Postřelmově na Šumpersku byla největší hrdinkou jejich spolužačka, která musela kvůli vážnému onemocnění zůstat rok v brněnské Dětské nemocnici. Rozhodli se ji pomoct a tenhle týden získali ocenění v projektu Dětský čin roku.

AKTUALIZOVÁNO
8.12.2018

Zátah na rozjezdy: Musel jsem se přidržet, hájil muž neoznačenou jízdenku. Marně

Brno /REPORTÁŽ/ - Prázdnými ulicemi nočního Brna se řítí autobus noční linky 92. Cestující si povídají, podřimují. Najednou začne vůz zpomalovat, až celkem zastaví, byť se nenachází u žádné zastávky. Na chodníku už na autobus čeká téměř dvacítka lidí - revizorů a strážníků. Když nastoupí, dveře se zavřou a autobus pokračuje v jízdě. „Dobrý večer, kontrola jízdních dokladů," ozývá se z úst právě nastoupivších mužů.

8.12.2018

Výluka hlavního nádraží v Brně: stánky možná po Vánocích zmizí

Brno – Zda stánky na brněnském hlavním nádraží zůstanou, se obchodníci rozhodnou po Vánocích. Obávají se roční výluky nádraží, o které už Deník Rovnost informoval. Začne v neděli. Někteří cestující zatím o změnách moc neví. Jiní jsou připravení cestovat radši autobusem.

7.12.2018

Nová primátorka Brna Markéta Vaňková: Emoce už opadly a hroty se obrušují

Brno /ROZHOVOR/ – Dvacet let trvalo, než se do čela Brna opět postavila primátorka. Na konci listopadu se jí pro příští čtyři roky stala Markéta Vaňková. Inspirovat se chce především svou předchůdkyní Dagmar Lastoveckou, jež Brnu vládla ve druhé polovině devadesátých let. „Žena může do politiky vnést víc empatie a nalézat řešení smírnější cestou. Má jemnější způsob vedení než muži,“ říká Vaňková.

7.12.2018

V Šitbořicích zní staleté zpěvy. Už od šesti ráno

Šitbořice – Rarita. Po celý advent kromě nedělí přicházejí každé ráno děti i dospělí v Šitbořicích na bohoslužbu už v šest hodin. Jejich cílem jsou takzvané rorátní mše v kostele svatého Mikuláše. České liturgické zpěvy, jak se říká rorátům, mají bohatou historii, která sahá až do čtrnáctého století.

6.12.2018

Ohně pekelné i nepekelné, strach z malých letadel a dobrotivá Smrtka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 3. až 5. prosince 2018.

6.12.2018

Nakažených HIV výrazně přibývá. Nejvíc pohlavním stykem homosexuálních mužů

Jižní Morava /ANKETA/ – To, že mám HIV, jsem zjistil před lety. Věřím, že jsem infekci dostal od bývalé přítelkyně, která během našeho vztahu byla s jinými. Bylo mi šestnáct. Nepříjemnou diagnózu HIV pozitivní se podobně jako Pavel v kraji každý rok dozví čím dál víc lidí.

6.12.2018

Stín pro děti, přiblížení přírodě. Po Zelené oáze prahne sedmnáct zájemců

Jižní Morava – Získat stín na školní zahradu, kde si hrají malé děti. To je hlavní důvod, proč se jedna z mateřských škol v Kyjově na Hodonínsku přihlásila do grantového programu Zelené oázy. „Začali jsme zahradu přebudovávat, získali jsme od města peníze na nové herní prvky. Tamní břízy ale zasychaly a my je museli odstranit, takže děti přišly o jedinou ochranu před sluncem,“ popsala ředitelka Základní školy a Mateřské školy Kyjov-Bohuslavice Jovanka Rybová.

6.12.2018

D43 přes Bystrc odmítly tisíce lidí. Definitivní trasu dálnice určí studie kraje

Brno /MAPA/ - Víc než tisíc námitek podali Brňané proti návrhu na zakreslení dálnice D43 přes brněnskou městskou část Bystrc do územního plánu. Vyjádřit se mohli do středy. Většina kritiků se obává, že dálnice zhorší životní prostředí v okolí. 

6.12.2018

Prodej vánočních stromků: starší lidé berou smrk a borovici, mladší zase jedle

Jižní Morava – Roman Röss z Rousínova na Vyškovsku pěstuje vánoční stromy na plantáži řadu let. Dnes ho nezaskočí ani zákazník, který přijde s požadavkem pětimetrového jehličnanu. „Odvedu ho na plantáž, ať si vybere,“ říká pěstitel, který prodej zahajuje už koncem listopadu.

6.12.2018

Ve špičce po půl hodině. Expresní autobusy mezi Znojmem a Brnem pojedou častěji

Znojemsko – Nové expresní spoje linky číslo 108 mezi Znojmem a Brnem uleví přeplněným autobusům na stále vytíženější trati mezi dvěma největšími městy na jihu Moravy. Expresní spojení budou od 10. prosince jezdit ve špičce každých třicet minut.

6.12.2018

Auto dostalo smyk a převrátilo se. Posádku dostal ven policista v civilu

Znojemsko - Teplota pod bodem mrazu, ledovka, nezvládnuté řízení a nakonec smyk. Auto postaršího páru v neděli na Znojemsku skončilo převrácené u silnice. Řidič se spolujezdkyní uvízli uvnitř. Okolo hrozivě vypadající havárie několik minut v mrazivém počasí nevšímavě projížděli jiní řidiči. Zastavil až hustopečský policista Miroslav Burger.

5.12.2018

Vlak naboural do auta plného čertů, anděl za volantem srazil cyklistku

Mutěnice – Doslova z pekla štěstí měla čertovská posádka v osobním autě, která ve středu ve tři čtvrtě na pět odpoledne projížděla Mutěnicemi. Na železničním přejezdu se totiž srazili s projíždějícím motorovým vlakem. "Srážka se obešla bez zranění, test na alkohol u řidiče byl negativní,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb. Příčinu nehody zatím vyšetřují.

5.12.2018

Brněnské traumacentrum slaví dekádu. Funguje pro čtyři kraje

Brno – Záchranáři pobíhají okolo dvou aut s promáčknutou kapotou. Pod nohama drtí střepy, které se při srážce rozlétly po silnici. Při nehodě, která se nedávno stala u Tišnova na Brněnsku, skončili zranění čtyři lidé. Všechny je převezli do rukou lékařů z bohunického traumacentra. Právě toto zařízení v úterý oslavilo deset let od svého vzniku.

5.12.2018

Pleskačky na honech? Už ne, tvrdí myslivci

Jižní Morava – Zajíci, bažanti, lišky nebo kuny. To vše se snažili dostat o víkendu na mušku myslivci při honu v Ráječku na Blanensku. Ve stejný čas vyrazili na „lov“ také policisté. Ráječko bylo jedním z míst v kraji, kde kontrolovali myslivce. Zda mají všechny doklady a zbraně v pořádku.

4.12.2018

Mikuláše děti oslaví tancem nebo v bazénu

Jižní Morava – Hodné děti na ten den nemohou dospat, ty méně hodné doufají, že si i tak něco dobrého vyslouží. Jestli ratolesti rodiče zlobily nebo ne, prověří sám Mikuláš. Jako každý rok i letos s ním budou kraj křižovat čerti a andělé. Kromě zajištění programu pro děti je to pro mnohé také příležitost k výdělku.

4.12.2018

Víno roku 2019? Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec je šampion Salonu vín

Valtice – Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2019 se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. V úterý vítězné víno vyhlásili zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise ve Valticích.

AKTUALIZOVÁNO
4.12.2018

Poplach na vánočních trzích. Ve stánku hořela tlaková lahev, mohla i vybouchnout

Brno /VIDEO/ – Pohodu na vánočních trzích na brněnském náměstí Svobody v pondělí v půl jedenácté večer vystřídal nutný zásah hasičů. Ti museli řešit požár tlakové lahve u jednoho z pojízdných stánků.

4.12.2018

Vánoční sbírky: lidé přispějí pro psy, děti i bezdomovce

Jižní Morava – Každá koruna nebo věcný dar se počítají. I drobná částka věnovaná v adventním čase pomůže k teplému jídlu v mrazech pro lidi bez domova, ulehčí život postiženým a dětem v dětských domovech nebo k lepšímu zázemí pro opuštěná zvířata. O dva dny dříve než obvykle letos spustila svou vánoční sbírku brněnská pobočka Armády spásy. Pomáhá lidem bez domova vypořádávat se s mrazy.

4.12.2018

Železniční provoz i stanice přesně jako kdysi. Jednu místnost v domě má na vlaky

Uherčice - Zmenšená železniční trať mezi Zaječím a Hodonínem? Díky Markovi Šafaříkovi existující model i s konkrétními stanicemi. „Tvoříme jednokolejné tratě, například mezi Zaječím a Hodonínem nebo Čejčem a Žďánicemi,“ potvrzuje osmačtyřicetiletý muž z Uherčic na Břeclavsku, který je jedním z téměř dvacítky nadšenců z modelářského klubu Moduly Brno.

3.12.2018

Prestiž, návštěva roku. Ve Slavkově u Brna zazpívá Sting

Slavkov u Brna – Englishman in New York nebo Desert Rose. To jsou názvy populárních písní anglického hudebníka Stinga. Umělec světového formátu příští rok vyráží na turné My songs. Obrovský vánoční dárek si nyní užívají ve Slavkově u Brna. Na mapě koncertů totiž figuruje i město Vyškovska.

3.12.2018

Návrh krajského rozpočtu: třetina peněz do dopravy a na mosty v havarijním stavu

Jižní Morava – Návrh rozpočtu na následující rok schválili v pondělí radní Jihomoravského kraje. Činí necelých osm miliard korun a porovnání příjmů s výdaji je téměř vyrovnané. O rozpočtu rozhodnou krajští zastupitelé třináctého prosince.

3.12.2018

Bojkotuje Vánoce, aby šetřil planetu. Stala se z nich přehlídka nadkonzumu, říká

Vranovice – Bez kapra i bez dárků, tak vypadá jeho Štědrý večer. Pro většinu lidí nepředstavitelné, on však takhle tráví sváteční den dobrovolně. Dvaadvacetiletý Alvin Korčák z Vranovic na pomezí Břeclavska a Brněnska kvůli svým ekologickým názorům už čtvrtý rok Vánoce zcela bojkotuje.

3.12.2018

Chodci padali, vlaky se zpožďovaly. Jižní Moravu sevřela ledovka, brzy se vrátí

Jižní Morava – Z chodníků se stalo kluziště, namrzaly troleje, auta nedržela stopu. Varování meteorologů se naplnilo, jižní Moravu, stejně jako jiná místa České republiky, v pondělí zasáhla ledovka.

3.12.2018

Přepadení herny se samopalem a přivítání Plekance na domácím ledě: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 1. až 2. prosince 2018.

3.12.2018

Výluka na brněnském nádraží: cestu lidem zpříjemní nové čekárny

Brno /INFOGRAFIKA/ – Vlakem z Brna pravidelně cestuje Dominika Jurášová. Od neděle jí však cestu do Hodonína, kam jezdí za rodinou, zkomplikuje výluka na brněnském hlavním nádraží. Kvůli ní bude muset jezdit z dolního nádraží. „Z cest tam jsem rozčarovaná. Jeho umístění je špatné, těžko jej hledají i místní, natož cizinci,“ zhodnotila.

2.12.2018

Šaržé. A redaktor Rovnosti jako francouzský voják nabíjel napoleonské dělo

Slavkov u Brna /FOTOGALERIE/ – Košile, vesta a kabát. Oblékám si modrou dělostřeleckou uniformu a za pár minut se ze mě stává voják Napoleonovy francouzské armády. K tomu dostávám šavli. „Musíš ji mít na levé straně, abys mohl pravou rukou tasit,“ vysvětluje mi můj velitel Stanislav Sýkora.

AKTUALIZOVÁNO
2.12.2018

Východu země hrozí extrémní ledovka, lidé by neměli vycházet

Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou ve východní části země na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Varování tam platí od dnešních 18:00 do pondělního poledne. Lidé by neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může tvořit i jiných částech ČR, stupeň nebezpečí je tam ale nižší. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

1.12.2018

Starostové supermany? Kumulují funkce, berou více platů

Jižní Morava - Senátor, uvolněná funkce předsedy výboru na kraji, člen představenstva společnosti, jednatel. To je stručný výčet pozic, které zastávají někteří jihomoravští starostové. Přitom na plný úvazek pracují už pro obec.

1.12.2018

Digitální doba: knihovny hlásí méně výpůjček, počty čtenářů se ale příliš nemění

Jižní Morava /ANKETA/ - Pětatřicet knih si za loňský rok v průměru půjčil Jihomoravan zaregistrovaný v některé z knihoven v kraji. Ty loni zaznamenaly jen 5,4 milionu výpůjček, nejméně za posledních deset let. Vyplynulo to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu.

1.12.2018

Prosakující hráze, netěsnící uzávěry. Rybníky čekají úpravy i odbahnění

Blanensko – Stejný problém jako před rokem a na stejném místě. Hráz Návesního rybníku v Ostrově u Macochy znovu prosakuje. Už teď je v něm o tři čtvrtě metru vody méně. Podobné potíže řeší obce i u jiných nádrží na Blanensku.

30.11.2018

Nová ředitelka Českého rozhlasu: Rozhlas je vážný, slušel by mu humor

Brno /ROZHOVOR/ – Začínala jako zpravodajská redaktorka, v rozhlase poté dohlížela na zpravodajství z pozice vedoucí. Nyní už téměř měsíc vede Český rozhlas Brno a Zlín. Kvůli nové funkci podle svých slov Hana Ondryášová nemá ani chvíli volna. „Kdybych jej měla, stejně bych poslouchala rádio,“ říká s úsměvem.

30.11.2018

„Alcatraz“ pro uprchlíky? Nezletilé střeží u hranic, lidé mají obavy

Drasenhofen, Mikulov – Jako datum narození mají uvedený první leden, protože nemají žádné doklady. Dvanáct mladých cizinců, kteří nezískali azyl, se od tohoto týdne zabydluje u rakouského Drasenhofenu. Jen pár kilometrů od Mikulova na Břeclavsku obnovili centrum pro uprchlíky.

30.11.2018

Důchodci se mají hůře než před padesáti lety, myslí si lidé

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Ještě za první republiky byl starobní důchod výsadou pro některé. V roce 1930 bylo v celém Československu s téměř 15 miliony obyvatel vypláceno jen 167 tisíc penzí. Většinou státních zaměstnanců či úředníků. A zatímco kategorie „dělník“ s průměrnou měsíční mzdou 428 korun pobírala důchod 142 korun (data za 1937), soudcové s platem 3942 korun pobírali penze 2523 korun. Dělník si tedy přišel na třetinu původní mzdy, u soudců byl poměr k bývalé mzdě dvojnásobný.

29.11.2018

Pojďte zpívat koledy, čas se blíží

Ve středu 12. prosince, přesně s úderem 18. hodiny, se po celém Česku rozezpívají tisíce zpěváků, kteří si zazpívají pět koled. Akce Česko zpívá koledy, kterou pořádají tradičně regionální Deníky, je opět po roce tu.

29.11.2018

E-neschopenky nechceme, je to další zátěž, zlobí se jihomoravští lékaři

Jižní Morava – Polotovar a větší administrativní zátěž. I takovými slovy se praktičtí lékaři ohradili proti plánům vlády zavést povinně takzvanou elektronickou neschopenku. Zaměstnavatelé si novinku chválí, umožní jim zaměstnance lépe kontrolovat.

AKTUALIZOVÁNO
28.11.2018

Modrotisk je na seznamu UNESCO. Používají ho dílny na Blanensku a Hodonínsku

Jižní Morava – Tradiční metoda zdobení textilu, známý modrotisk, je nově na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Deníku Rovnost to potvrdil akreditovaný poradce UNESCO ICH Bohumil Straka, který na ostrově Mauricius jednání výboru sledoval. „UNESCO právě zapsalo modrotisk na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva na zasedání na Mauriciu a navíc označilo tuto nominaci za excelentní. Česko tak má novou, v pořadí osmnáctou, památku UNESCO,“ sdělil Straka.

28.11.2018

Vánoční stromy už zdobí centra měst. Čekají na rozsvícení

Vyškovsko, Blanensko – Sice ještě nezáří do noci, už nyní však majestátní smrk stříbrný přitahuje pozornost Vyškovanů. Od úterního rána zdobí tamní Masarykovo náměstí. Pro letošek se stal vyškovským vánočním stromem. Vyrostl v areálu společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov.

28.11.2018

Policisté půjdou přísněji po prostituci u silnice na Hatě

Znojmo, Chvalovice – Riskantní postávání u frekventované silnice první třídy ze Znojma do Chvalovic, odpoutávání pozornosti řidičů a poskytování sexuálních služeb v okolních vinicích a větrolamech. To by podle policie mělo být pro ženy, které se věnují nejstaršímu řemeslu, opět o něco obtížnější. Konstatovali to představitelé policie na Znojemsku po nedávné schůzce s vedením Chvalovic.

27.11.2018

Přechod řeky Jabok. Vzácnou židovskou knihu mrtvých chtějí vrátit z Ameriky

Praha, Mikulov - Útlá knížka o sedmatřiceti pergamenových listech by svým příběhem vydala na román. Vzácný hebrejský iluminovaný rukopis z Mikulova zmizel na začátku války. Až před pár lety se vynořil na aukci ve Spojených státech. Lidé z Židovského muzea v Praze se od té doby snaží o jeho navrácení. Zatím marně. „Rukopis z roku 1748 náleží k nejdůležitějším památkám takzvané Moravské písařské školy,“ říká kurátorka muzea Michaela Sidenberg.

27.11.2018

U Moravy vyroste Baťova socha. Připomene výročí kanálu z Otrokovic do Rohatce

Jižní Morava - Nová dřevěná lavička s dřevěnou sochou Jana Antonína Bati bude k vidění na břehu řeky Moravy v Uherském Hradišti. Vznikla u příležitosti letošního osmdesátého výročí proplutí první lodi nově vybudovaným plavebním kanálem z Otrokovic do Rohatce na Hodonínsku.

27.11.2018

Uzavřený most přes Nové Mlýny: neukáznění řidiči vjížděli do zákazu

Břeclavsko – Hustší provoz, policisté v pohotovosti a občas zmatení řidiči, kteří luští nová dopravní značení. Tak vypadá situace na objížďkách na Břeclavsku kvůli uzavřenému mostu u Pasohlávek na tahu mezí Brnem a Vídní.

26.11.2018

Film nabitý hvězdami láká prvními záběry. Pochází z vily Tugendhat

Brno /VIDEO/ – První záběry z očekávaného filmu Skleněný pokoj od pondělí sledují lidé v novém videu. Snímek mapuje dějiny Československa v dvacátém století a vypráví milostné příběhy lidí obývající brněnskou vilu Tugendhat.

26.11.2018

Správci Pálavy hledají dobrovolníky. Láska k přírodě nutná

Břeclavsko - Trávit čas na čistém vzduchu, shodit pár kilo a udělat něco hezkého pro přírodu? Správci chráněné krajinné oblasti Pálava hledají dobrovolníky na pozice strážce přírody a zpravodaj.  

26.11.2018

Říkali jí ostuda Bučovic. Teď už místo sýpky stojí plocha pro auta

Bučovice - Jen volná plocha pro odstavování aut zůstala po objektu takzvané sýpky v Zahradní ulici v Bučovicích. Zchátralý objekt, který byl kvůli nepřizpůsobivým nájemníkům trnem v oku lidem z okolí, stavbaři v uplynulých týdnech srovnali se zemí.

26.11.2018

Babyboxy pro psy? Z jihu Moravy zní ne

Jižní Morava – První SOS animal box, kterému lidé většinou neříkají jinak než babybox pro zvířata, funguje v Čechách už více než dva roky. I když v něm skončily už desítky poraněných zvířat, jejich ochránci na jižní Moravě se k podobnému kroku zatím neodhodlali. „Samozřejmě jsem o tom slyšel, ale pro zvířata se mi toto zařízení nelíbí,“ řekl Karel Tomešek, předseda Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Buchlovice, která zachraňuje zraněná či jinak postižená zvířata po celém hodonínském okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT