„V dnešní době se podařilo smrt vytěsnit. Takže se smrti bojíme mnohem víc, než dřív. Tato výstava má především ukázat smrt jako přirozenou součást života. A také má přiblížit pohřební rituály, které lidstvo vytvořilo napříč časem a prostorem proto, aby se s ní vyrovnalo,“ říká kurátorka výstavy Klára Sovová.

Brněnský herec Michal Isteník slaví 11. července 2023 čtyřicet let. Gratulujeme.
Výčepní Eda slaví. Hvězda Městského divadla Brno Michal Isteník bude mít 40 let

Výstavu Smrt je jen začátek, pohřby a rituály pohledem archeologie si návštěvníci Podhoráckého muzea v Předklášteří prohlédnou do 8. října 2023.

Návštěvníci si třeba prohlédnou dávné odkryté hroby se skutečnými ostatky a předměty, které pozůstalí dali zemřelým na poslední cestu. Patří k nim místo posledního odpočinku keltského bojovníka s kopím a štítem či velmože z doby halštatské. Návštěvníci si prohlédnou hrob domnělého upíra odkrytý v Polsku.

Vůbec nejatraktivnější téma Býčí skály v Moravském krasu si autoři výstavy nechali na její závěr. Vystavili předměty nalezené na tomto mytickém místě a pohřebišti včetně lebky ženy, kterou archeolog Jindřich Wankel při vykopávkách v oblasti Býčí skály v 19. století nazval princeznou.