Malou galerii Františka Řehořka, který se narodil roku 1890 v Boskovicích, otevřou Kořenečtí sedmnáctého listopadu ve dvě hodiny odpoledne slavnostní vernisáží. „Vernisáže se zúčastní i syn Františka Řehořka Vladimír. Součástí programu bude také vystoupení folklórního souboru Kořeňák," popsal starosta Kořence Miroslav Zemánek.

Galerii se vedení Kořence rozhodlo umístit do budovy tamního obecního úřadu. „V Kořenci máme sice muzeum, bohužel v něm ale nejsou natolik velké prostory, abychom tam galerii Františka Řehořka mohli umístit. Museli bychom je k muzeu přistavět a na to se nám zatím nepodařilo sehnat peníze," vysvětlil starosta Kořence s tím, že pro galerii tak zatím Kořenečtí využili zasedací místnost na obecním úřadě. „Místnost je nově opravená a využívaná je jen občas. Tento prostor tak nyní využijeme do té doby, než se nám podaří sehnat peníze na postavení galerie v muzeu," řekl Zemánek.

Podle něj o výstavní prostor Kořenec usiluje už asi čtyři roky. „Cítíme totiž jakýsi dluh, že v Kořenci žil tak významný malíř a my jsme zatím u nás jeho dílo dostatečně neprezentovali. V nové galerii tak návštěvníci zatím uvidí jeho patnáct obrazů. Budeme se snažit výstavu rozšiřovat," uvedl Zemánek s tím, že několik obrazů vlastní obec a další se podařilo získat výpůjčkou. „Majitelé obrazů jsou většinou vstřícní k tomu, obrazy do galerie půjčit. Řehořkovy obrazy jsou však roztroušené po celé Moravě a možná i po celé České republice, takže jsou obtížně dohledatelné," řekl Zemánek.

Galerie bude součástí prohlídkového okruhu Muzea Kořenec.