BLANENSKO:

Soutěž vodících psů
Kdy: pátek 26. dubna od 09.30
Kde: náměstí Svobody, Blansko

Proč přijít: Dvacátý ročník soutěže ve výkonu vodících psů se koná poslední dubnový pátek v Blansku. Park před městským úřadem zaplní spolu se svými majiteli čtyřnozí kamarádi. Společně budou muset zvládnout několik disciplín. Slavnostní zahájení je o půl desáté dopoledne, vyhlášení výsledků pak v 16 hodin. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti a dospělé.

Zdroj: Jana Matyášová

(NE)ples - taneční podvečer
Kdy: sobota 27. dubna od 18.00
Kde: Zámecký skleník, Boskovice

Proč přijít: Kulturní zařízení města Boskovice láká všechny na neformální taneční podvečer se skupinou Marbo. Zájemci si mohou přijít jen tak zatančit, zopakovat si po plesové sezóně některé tance, nebo se přijít pobavit s přáteli, dát si něco dobrého na baru a případně si zatancovat. „Na sebe si můžete vzít neformální oblečení dle vaší volby," vzkazují pořadatelé. Cena vstupenky je 200 korun na místě.

BRNĚNSKO:

Představení skupiny historického šermu z období Třicetileté války na hradě Veveří
Kdy: sobota 27. dubna od 11.00
Kde: Hrad Veveří, Brno

Proč přijít: Poslední dubnovou sobotu vystoupí na nádvoří Příhrádku na hradě Veveří skupina historického šermu Houwaldův regiment a spřízněné skupiny. Předvede návštěvníkům hradu ukázky z výcviku švédských mušketýrů z období Třicetileté války, a také bitevní střet ve 12.00 a v 15.30 hodin.

Roztančíme Špilberk aneb pomáháme folklórem
Kdy: neděle 28. dubna 15.30
Kde: Hrad Špilberk, Brno

Proč přijít: Benefiční folklorní minifestival se poslední dubnovou neděli koná na velkém nádvoří hradu Špilberku. Návštěvníci se mohou těšit na děti z Javorníčku chybět nebude ani brněnský folklorní soubor Javorník. Vstupné na akci je zdarma, na místě bude možné přispět hotově či přes QR kód na činnost neziskové organizace Dům pro Julii.

Přehlídka automobilové techniky
Kdy: od soboty 27. do neděle 28. dubna
Kde: depozitář Technického muzea v Brně

Proč přijít: Opět po roce si lidé užijí přehlídku automobilové techniky. Technické muzeum totiž otevře široké veřejnosti depozitář v Brně-Řečkovicích . Akce odstartuje v sobotu od devíti hodin dopoledne a potrvá do neděle. Zájemce čekají okružní jízdy v busech ze sbírky TMB, dále vojenská, hasičská technika i osobní vozidla.

Koncert Anny K. v brněnském Sonu
Kdy: sobota 27. dubna od 20.00
Kde: Sono Music Club, Brno

Proč přijít: Oblíbená česká zpěvačka Anna K. zavítá v sobotu 27. dubna do brněnského Sono centra. V rámci těchto večera také pokřtí album Údolí včel. Fanoušci se můžou těšit nejen na nové písničky z alba, ale i na unikátní divadelní scénu. Mezi hosty nebude chybět ani dlouholetý kamarád a bývalý spolužák Anny K. Michal Suchánek.

Zdroj: Youtube

BŘECLAVSKO:

Otevírání Lichtenštejnských stezek
Kdy: sobota 27. dubna od 10.00
Kde: sraz na prostranství před zimním stadionem, Břeclav

Proč přijít: V sobotu 27. dubna se opět otevřou Lichtenštejnské stezky. Startuje se v deset hodin dopoledne na prostranství u zimního stadionu v Břeclavi. V plánu jsou tři trasy, mezi kterými si mohou cyklisté vybrat. Trasa A (dětská) je dlouhá 20 kilometrů a vede od zimního stadionu přes Kančí oboru, Poštornou a Pohansko. Trasa B má 40 kilometrů a její cesta vede přes Janův hrad, Lednici nebo Františkův rybník. Poslední trasa C je pro pokročilé a její délka je 55 kilometrů. Cyklisté si mohou udělat zastávku například v Ladné, Velkých Bílovicích nebo Rakvicích.

Mikulovská přehlídka vín
Kdy: sobota 27. dubna od 10.00
Kde: historické náměstí, Mikulov

Proč přijít: Poslední dubnovou sobotu se na Břeclavsku chystá Mikulovská přehlídka vín. Představí se asi 80 vín z 6 vinařství z Mikulova a blízkého okolí. Vína budou nabízet samotní vinaři, tím tak bude zajištěna kvalitní prezentace jednotlivých vín. Začátek je v deset hodin dopoledne.

HODONÍNSKO:

Koncert Cimbálové muziky ZUŠ Kyjov s Pavlem Šporclem
Kdy: pátek 26. dubna od 19.00
Kde: Dům kultury Kyjov

Proč přijít: Základní umělecká škola Kyjov pořádá v poslední dubnový pátek koncert cimbálové muziky. Návštěvníky akce potěší i speciální host, kterým bude houslista Pavel Šporcl. Vstupné je 300 korun.

Den otevřených sklepů v Mutěnicích
Kdy: sobota 27. dubna od 10.00
Kde: areál vinných sklepů Pod Búdama, Mutěnice

Proč přijít: Spolek vinařů Búdy Mutěnice zve nejen milovníky vína do areálu sklepů Búdy. Poslední dubnovou sobotu se zde koná na 16. ročník Dne otevřených sklepů. Láká ochutnávka 5-8 odrůd vín v každém sklepě i kulturní program a odpočinkové zóny. Návštěvníkům se otevře více než 40 sklepů.

Zdroj: Youtube

VYŠKOVSKO:

Den Země
Kdy: sobota 27. dubna od 14.30
Kde: Zoo Park Vyškov

Proč přijít: Program věnovaný naší planetě si připravili pořadatelé v Zoo Parku Vyškov. V sobotu 27. dubna se návštěvníci mohou těšit na hravé i poučné aktivity, komentované prohlídky u oslů a velbloudů, jízdu na koních nebo na opékání špekáčků. Organizátoři doplňují, že v případě špatného počasí bude akce zrušena.

Pochod osvobození města Vyškova
Kdy: sobota 27. dubna od 7.00
Kde: start v nádražní restauraci ČD Vyškov

Proč přijít: Příznivci turistiky mohou poslední dubnovou sobotu vyrazit na pochod osvobození města Vyškov. Pěší trasy začínají na 11 km a končí u té nejdelší – 43 km. Kdo zvolí jízdu na kole, čeká ho 40 nebo 60 km výjezd. Start pochodu je od sedmi hodin ráno v nádražní restaurace ČD Vyškov. Účastníci dostanou na památku razítka a pamětní list.

Ilustrační foto.
Pochod osvobození města Vyškova: připravená je i dětská trasa

ZNOJEMSKO:

Mezinárodní benefiční výstava koček
Kdy: od soboty 27. dubna do neděle 28. dubna
Kde: Dukla, konferenční a společenské centrum Znojmo

Proč přijít: Nadcházející víkend bude patřit Mezinárodní benefiční výstavě koček. Část obnosu ze vstupného totiž bude darována kočičímu Azylu Znojemsko. Návštěvníci uvidí nejen zástupce plemen, která bývají na českých výstavách běžně k vidění, ale také poměrně vzácné rasy. Pořadatelé si přichystali také bohatý program, při kterém lidé uvidí nejkrásnější kočky nejen z České republiky, ale z celého světa. V sobotu se zájemci mohou zúčastnit přednášek Kláry Nevečeřalové. známe z TV pořadu Kočka není pes.

Vynášení Hroznového kozla do vinohradu
Kdy: sobota 27. dubna od 13.00
Kde: Znojmo-Popice

Proč přijít: Tradiční vinařská slavnost zahajující novou sezónu na vinicích se koná v sobotu 27. dubna ve Znojmě. Odchod je v jednu hodinu odpoledne od Domu umění na Masarykově náměstí 11. Přes Karolininy sady a Kraví horu půjde do Popic. Po cestě budou mít účastníci několik zastávek s vinařským programem a zakončení jej čeká v Muzeu Charlese Seasfielda v jeho rodných Popicích. Cestou zahraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka a večer pak od 19 hodin Divocí kanci. Kostýmovaná i nekostýmovaná veřejnost je vítána.

Mezi stěžejní aktivity spolku patří Vynášení Hroznového kozla do vinohradu.
Hroznová koza chrání vinohrad a šíří poselství. Parta přátel oživila tradici